■ SZKOLENIE DLA URZĘDNIKÓW
Dzięki Programowi CORA m.in. samorządowcy będą korzystać ze szkoleń z zakresu wykorzystywania technologii informatycznych. W zakres szkoleń wchodzi program zajęć podstawowych, czyli m.in.: podstawowe szkolenie z zakresu technik komputerowych oraz korzystania z sieci i internetu, szkolenia z zakresu e-gospodarki oraz e-usług (podpis elektroniczny, elektroniczny obieg dokumentów, e-faktura, aukcja elektroniczna, bankowość elektroniczna, e-podatki itp.), podstawy prawne informatyzacji sektora publicznego, polskie i UE, szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych i podstaw zachowania bezpieczeństwa informacji. Szkolenia rozpoczną się w 2008 roku.
■ EGZAMIN DLA KONTROLERÓW
19 grudnia 2007 r. w Warszawie odbędzie się pierwszy egzamin dla e-kontrolerów. Stanowisko e-kontrolera wprowadziła ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Będzie on czuwał nad przestrzeganiem przepisów ustawy. W jednostkach samorządu terytorialnego kontrolowane będzie działanie systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych. Taka sama kontrola dotyczyć będzie tworzonych lub prowadzonych przez samorząd osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych. Aby zostać e-kontrolerem, trzeba odbyć szkolenie początkowe, następnie zdać egzamin i uzyskać świadectwo kwalifikacji.
■ UŁATWIENIA W E-PODPISIE
W sześciu polskich miastach - Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie - można od ręki załatwić podpis elektroniczny i otrzymać wszystko, co potrzebne do jego stosowania. Dotychczas było to możliwe tylko w Warszawie i mogło wiązać się z kilkudniowym oczekiwaniem. Punkty, w których generowane są certyfikaty niezbędne do składania e-podpisu, uruchomiła na przełomie września i października w sześciu miastach Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Uruchomienie terenowych punktów ma służyć temu, aby klient mógł załatwić wszelkie formalności związane z uzyskaniem certyfikatu w jednym miejscu, podczas jednej wizyty. Cena certyfikatu i zestawu - jak poinformował reprezentujący KIR Adam Mitura - to ok. 200 zł rocznie.
■ PRZEZ INTERNET NA ŚLĄSKU
W połowie kwietnia przyszłego roku ruszy elektroniczny system, dzięki któremu klienci Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego mają szybciej - częściowo przez internet - załatwiać swoje sprawy. System ma też pozwolić pracownikom urzędu sprawniej obracać dokumentami - tam, gdzie pozwala na to prawo, będą one istniały tylko w postaci elektronicznej.
Oprac. MK
Źródło: MSWiA, KIR, PAP