statystyki

Program lojalnościowy może być przykrywką dla piramidy finansowej. Jak nie dać się oszukać?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.02.2014, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2014, 16:06
finanse

– Firma proponuje uczestnikom możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione od wprowadzenia przez nich innych osób do programu. Uczestnik programu musi najpierw wpłacić zaliczkę na zakup bonów lub kart podarunkowych partnerów handlowych Lyoness bądź dokonać u nich zakupów – tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiKźródło: ShutterStock

UOKiK postawił zarzuty firmie Lyoness Europe AG. I szuka osób, które mogą posiadać wiedzę na jej temat

Reklama


Reklama


Firma Lyoness Europe AG działa w ponad 45 krajach, w Polsce zrzesza ponad 100 tys. osób. Oferowany przez nią program lojalnościowy może – zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – być piramidą finansową.

– Firma proponuje uczestnikom możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione od wprowadzenia przez nich innych osób do programu. Uczestnik programu musi najpierw wpłacić zaliczkę na zakup bonów lub kart podarunkowych partnerów handlowych Lyoness bądź dokonać u nich zakupów – tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Dodaje, że zdaniem urzędu takie działanie może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. Na razie urząd prowadzi postępowanie w sprawie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów i zbiera informacje na temat funkcjonowania programu lojalnościowego Lyoness.

– Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które mogą posiadać informacje na ten temat, aby przekazały je urzędowi. Gwarantujemy ochronę danych osobowych – zapewnia Małgorzata Cieloch.

– Przedsiębiorcy postawiliśmy zarzut stosowania praktyki, o której mowa w art. 7 pkt 14 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (prowadzenie piramidy finansowej – red.) – wskazuje Małgorzata Cieloch.

Co to jest piramida finansowa

Co to jest piramida finansowa

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sprzedaż lawinowa

Podobnie działalność firmy Lyoness oceniają prawnicy.

– Wskazana sytuacja faktyczna wiąże się z systemem sprzedaży lawinowej, czyli proponowaniem nabywania towarów poprzez składanie ich nabywcom obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji. Kolejne osoby zapewniane są, że także otrzymają korzyść z uwagi na udział w programie lojalnościowym, gdy znajdą następnych odbiorców – wyjaśnia Tomasz Gawarecki, prawnik w Kancelarii KKPW.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206 z późn. zm.) taka działalność jest zakazana, chyba że zostaną łącznie spełnione dwie przesłanki, które zagwarantują bezpieczeństwo uczestnikom. Jak wskazuje Tomasz Gawarecki, dojdzie do tego, jeżeli:

● korzyści materialne uzyskiwane z uczestnictwa w systemie sprzedaży będą pochodzić ze środków uzyskiwanych z zakupu lub ze sprzedaży dóbr i usług po cenie, której wartość rażąco nie przekracza ich rzeczywistej wartości rynkowej;

● osoba rezygnująca z udziału w systemie sprzedaży będzie miała możliwość odsprzedaży organizatorowi systemu za co najmniej 90 proc. ceny zakupu wszystkich nabytych od niego towarów, materiałów, próbek itp. zakupionych w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rezygnację z udziału w systemie.

Odpowiedzialność karna

Twórcom piramid finansowych, oprócz kary ze strony UOKiK, grozić może także odpowiedzialność karna.

– Za organizowanie systemu sprzedaży lawinowej lub kierowanie nim grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto każde wprowadzenie uczestników piramidy finansowej w błąd co do faktycznego mechanizmu funkcjonowania takiej struktury, uczynione w celu nakłonienia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem stanowić może przestępstwo oszustwa stypizowane w art. 286 par. 1 kodeksu karnego – tłumaczy Tomasz Gawarecki.

Jak informuje Rafał Orłowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach, w zeszłym roku prowadzone było postępowanie w sprawie Lyoness, jednak zakończyło się umorzeniem.

– Postanowienie o umorzeniu zostało wydane z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 286 par. 1 k.k. – mówi prokurator Orłowski.

Złote góry

Schemat działania piramid finansowych jest stały – organizator obiecuje uczestnikom wysokie zyski z rzekomych inwestycji.

– W rzeczywistości wysokie oprocentowanie okazuje się czczą obietnicą, gdyż wpłaty uczestników systemu nie są nigdzie inwestowane, a jedynym zyskiem jest procent od zwerbowania nowych uczestników. Piramida polega na wyłudzeniu pieniędzy z obietnicą ich wysokiego oprocentowania, które jest wypłacane tylko pierwszym uczestnikom z wkładów wniesionych przez kolejnych oszukanych – tłumaczy Katarzyna Bialuk-Pietrzak, adwokat w kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Dodaje, że w sytuacji gdy nie ma wpłat od nowych uczestników, system ulega rozpadowi.

Wykrycie tego typu działalności jest jednak bardzo trudne. Co gorsza, następuje na ogół za późno.

– O zakazanej działalności organy ścigania dowiadują się często w momencie, w którym piramidy zaprzestają płatności na rzecz kontrahentów. Zazwyczaj jest to koniec działalności piramid, a co za tym idzie dosyć mocno ograniczone są możliwości zbierania materiału dowodowego – zauważa mec. Bialuk-Pietrzak.

Firma Lyoness do czasu zamknięcia gazety nie ustosunkowała się do naszych pytań.

Czarna lista pięćdziesięciu

Piramidy finansowe stara się monitorować Komisja Nadzoru Finansowego. Na jej stronie znajduje się „czarna lista” firm, wobec których złożono do prokuratury zawiadomienia. KNF podejrzewa je o popełnienie przestępstwa z art. 171 ust. 1–3 ustawy Prawo bankowe, co oznacza „wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF”. Na liście znajduje się 50 podmiotów, m.in. Amber Gold, Fundacja Castellum, Alkol Trade czy Klub Zamożnego Inwestora.

W ostatnich latach takich firm było więcej. Po wybuchu afery Amber Gold Prokuratura Generalna skontrolowała aż 146 śledztw dotyczących parabanków. Były to sprawy z zaledwie pięciu lat. Po zbadaniu akt okazało się, że tylko 41 z postępowań zostało zakończonych aktami oskarżenia.

Lyoness odpiera zarzuty UOKiK >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Gość(2014-02-06 22:52) Odpowiedz 30

  ZUSem niech się zajmą bo Lyo jest spoko. To Zus jest poranidą gdyż wypłaty dla starych członków dokonywane są poprzez wpłaty dokonywane przez nowych członków

 • Kuba_121(2014-02-07 22:09) Odpowiedz 20

  Jestem uczestnikiem programu Lyoness od 2 lat. Według mnie to bardzo prosty program lojalnościowy z którego mogą skorzystać wszyscy ale nie każdy(tutaj mam na myśli urzędasów z UOKiK) nikt mnie do niczego nie zmuszał nikt nie kazał wpłacać kasy dlatego uważam że artykuł powyżej to stek bzdur świadczący o tym że Pracownicy z UOKiK nie potrafią odróżnić piramidy finansowej od biznesu MLM. Pozdrawiam

 • Mariola(2014-02-10 22:58) Odpowiedz 21

  Lajones to ściema wpłaciłam 1580 zł nie rozumiejąc dokładnie na czym to polega po miesiącu chciałam się wycofać i... niestety pieniądze bezpowrotnie przepadły. Kto je zgarną do dziś nie wiem. Straciłam wiele nie zarobiłam nic bo to jest właśnie piramida finansowa i cieszę się, że ktoś wreszcie to ruszył

 • waga\(2014-02-06 13:19) Odpowiedz 10

  uczciwi jak Ambergold

 • Obiektywny(2014-02-06 14:45) Odpowiedz 10

  Ja tam nawet jestem zadowolony z Lyoness. W ramach tego programu kupuję paliwo na Orlen i BP, elektronikę w MediaExpert, artykuły spożywcze w Carrefour lub Almie, gazety i płyty w Empik, etc. Nie wprowadzam nowych uczestników a mam zwrot pieniędzy z własnych zakupów. Nie ma w tym programie inwestycji o czym zostałem przez firmę poinformowany. Moje korzyści materialne nie są więc uzależnione od wprowadzania innych osób do programu lojalnościowego.

 • nal(2014-02-07 09:21) Odpowiedz 10

  Ja też dokonuję zakupów jak Pan obiektywny i jakoś nikogo nie muszę "wprowadzać" aby otrzymać korzyści więc proszę nie szerzyć propagandy...
  czyżby komuś zaczęło zależeć aby nikt mu w paradę nie wchodził?
  A i nie jestem naganiaczem - tylko robię zakupy dzięki którym mogę zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na miesiąc.

 • Outsider(2014-02-17 11:15) Odpowiedz 10

  Lajones, Amway, Amber Gold, Colway, etc. ... Jak zwał, tak zwał. Zasada jest zawsze ta sama. Forsa płynie w górę, ***** w dół, a kasę zgarniają tylko pierwsze trzy poziomy.

  Bogactwo zawsze bierze się z ciężkiej pracy połączonej z umiejętnością wydawania mniej niż się zarabia (czyt. oszczędzania).

 • Mariola(2014-02-23 16:44) Odpowiedz 10

  Wiesz co oznacza "nie rozumiejąc dokładnie na czym to polega" Babeczka na pierwszym spotkaniu usłyszała to z moich ust i powiedziała" nie szkodzi, prawie nikt na początku tego nie rozumie" Ona mądra wyszkolona przez firmę rozumiejąca wszystko, naganiała klientów do szybkiego wpłacania pieniędzy bez zrozumienia, ono miało przyjść później i przyszło tyle że już po pieniądzach. Naganiaczka cel osiągnęła.

 • jbkhilknh(2014-02-06 15:14) Odpowiedz 00

  @2 Obiektywny

  Naganiacz?

 • jank(2014-02-06 18:43) Odpowiedz 00

  A w sprawie Ambergold? Cisza.

 • Mariolka jak z kabaretu...(2014-02-12 23:37) Odpowiedz 00

  ... "nie rozumiejąc dokładnie na czym to polega" ... i nic więcej nie trzeba komentować. Nie graj na zakładach bukmacherskich, nie graj na giełdzie etc jeżeli nie wiesz jak na tym zarobić.

 • Zaciekawiona(2014-02-22 11:39) Odpowiedz 01

  Jeżeli poprostu bym miała oszczędzać to spoko, zawsze warto zaoszczędzić ale to nie jest biznes na którym mogę zarobić skoro wydaje własne pinążki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama