Drastyczne obniżenie wynagrodzenia komorników może zagrozić sprawnej egzekucji orzeczeń sądowych, a tym samym osłabić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (ukse) autorstwa posłów PO odbyło się w dniu 22 stycznia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zmiany przewidują zmniejszenie opłat egzekucyjnych, a tym samym wysokość wynagrodzenia komorników za skuteczną egzekucję.

Zdaniem ekspertów proponowane przepisy nie zapewniają jednak odpowiedniego poziomu finansowania egzekucji sądowej oraz nie uwzględniają nadmiernego obciążenia wierzycieli kosztami egzekucji. - Podjęcie decyzji o zasadności i ewentualnym rozmiarze obniżenia opłat egzekucyjnych powinno być poprzedzone weryfikacją skutków dla gospodarki, a także szczegółową kalkulacją przychodów i wydatków związanych z prowadzonymi czynnościami egzekucyjnymi. Musi ona uwzględnić fakt, że zdecydowana większość takich spraw kończy się bezskutecznie, a zatem ich koszty nie są wbrew potocznemu mniemaniu przeniesione na dłużnika, a są ponoszone przez wierzycieli i komorników - przekonuje zastępca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan Krzysztof Kajda.

W przypadku skutecznej egzekucji opłaty pobierane od dłużników na podstawie art. 49 ukse muszą pokrywać koszty utrzymania kancelarii komorniczych i obsługi spraw - zarówno tych zakończonych skutecznie, jak i tych umorzonych ze względu na brak majątku dłużnika. Według ekspertów Lewiatana nowe przepisy nie tylko zrzucają jeszcze większy ciężar kosztów egzekucji na wierzycieli, ale także komplikują sposób wyliczania opłaty stosunkowej za skutecznie przeprowadzoną egzekucję. Co więcej poziom opłat egzekucyjnych powinien motywować dłużników do spłaty zadłużenia na wcześniejszych etapach postępowań, a proponowanie opłaty stosunkowej na poziomie 2 proc. czy 5 proc. wartości roszczenia oznacza, że koszty egzekucji byłyby dla dłużnika znaczne niższe niż koszt kredytu w banku. Dłużnik mógłby więc celowo opóźniać spłatę zobowiązań, gdyż egzekucja nie była by dla niego zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Lewiatan zwraca też uwagę, że zmiany mogą mieć negatywny wpływ na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to m.in. z faktu, że wyższy poziom nieskutecznych egzekucji to wyższy poziom należności zaliczonych przez przedsiębiorców w koszty uzyskania przychodów, a także większe możliwości korekt podatku VAT przy skorzystaniu przez przedsiębiorców z tzw. ulgi na złe długi. To z kolei oznacza zdecydowanie mniejsze wpływy podatkowe.