W dniu 2 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Realizuje ona orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Praw Człowieka, które służyć mają m.in. podwyższeniu gwarancji procesowych nieletniego.

Jedna ze zmian przewiduje, że obserwacja psychiatryczna nieletnich będzie możliwa jedynie, gdy zebrane dowody będą wskazywały prawdopodobieństwo wysokiego stopnia demoralizacji nieletniego lub popełnienia przez niego przestępstwa. Obserwacja ma trwać nie dłużej niż 4 tygodnie, a na wniosek zakładu leczniczego będzie mogła być przedłużona do 6 tygodni. Dotychczas podstawowy czas obserwacji wynosił do 6 tygodni.

Nowelizacja znosi także dwuetapowość postępowania w sprawach nieletnich, składającego się dotąd z postępowania wyjaśniającego i opiekuńczo-wychowawczego lub poprawczego.

Co więcej dotychczasowe przepisy uzupełniono o wskazanie, że stosowanie środków przymusu bezpośredniego nie może zmierzać do upokorzenia lub poniżenia nieletniego, zaś środki przymusu bezpośredniego nie mogą nosić znamion okrucieństwa.

Nowe przepisy zakładają również możliwość wyraźnego zastrzeżenia, że badanie stanu zdrowia psychicznego nieletniego może być połączone z obserwacją tylko wtedy, gdy zebrane już w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że nieletni wykazuje wysoki stopień demoralizacji lub popełnił czyn karalny, wyczerpujący znamiona przestępstwa (przestępstwa skarbowego).

PS/źródło:MS