statystyki

Rzecznik prokuratora generalnego: Listy z sądu bezpieczne poza Pocztą Polską

09.01.2014, 17:40
poczta-skrzynka-pocztowa

poczta, skrzynka pocztowaźródło: ShutterStock

Nowy operator pocztowy, który obsługuje korespondencję sądów i prokuratur, działa zgodnie z planem - informują urzędnicy. Nie znaczy to, że problemów z dostarczeniem takich przesyłek nie ma.

Reklama


Reklama


Rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk podkreśla, że dostarczanie korespondencji przebiega zgodnie z umową przetargową. Do tej pory do prokuratury nie dotarły żadne sygnały, które wskazywałyby na nieodpowiednie świadczenie usług przez Polską Grupę Pocztową.

Rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose podkreśla, że nowy operator musi spełnić wszystkie te warunki, które do tej pory obowiązywały Pocztę Polską. Resort będzie monitorować jakość usług. Urzędnicy ministerstwa są w kontakcie z dyrektorami sądów. Zgodnie z umową, Polska Grupa Pocztowa musi też informować Centrum Zakupów dla Sądownictwa o liczbie dostarczonych przesyłek i wartości wykonanej umowy.

Od stycznia Polska Grupa Pocztowa zastąpiła Pocztę Polską w dostarczaniu korespondencji z sądów i prokuratur. Od początku roku operator obsłużył prawie 380 tysięcy przesyłek. Część Polaków obawia się o bezpieczeństwo przesyłek, które niedostarczone lądowałyby w jednym z ponad 7 tysięcy punktów obsługi klienta Polskiej Grupy Pocztowej. Wśród nich jest około 5 tysięcy kiosków Ruchu. Kontrakt PGP obowiązuje do 2015 roku, a jego wartość to około 500 milionów złotych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • aga(2014-01-10 16:37) Odpowiedz 00

  dlaczego ta grupa pocztowa po 7 dniah ponownie bierze te listy i szuka ludzi mam dwa tygodnie na odbiór od pierwszego awaia listy maja leżec az ja sie po nie zgłosze nawet w ostati dzien terminu czy natych ich awizach pisze kiedy oni je je biora z powrotem w teren

 • A(2014-01-11 23:04) Odpowiedz 00

  Listy nie są brane ponownie w teren. Listonosz jedynie po 8 dniach wrzuca do skrzynki powtórne awizo.

 • warszawianka(2014-01-26 22:47) Odpowiedz 00

  W zeszłym tygodniu dostałam pismo polecone za potwierdzeniem odbioru z Sądu (opinia biegłego i wezwanie do ustosunkowania się do niej w terminie 14 dni pod rygorem uznania, że się z nią zgadzam). Obecnie przebywam za granicą. Pismo odebrała moja mama. Była cały czas w domu, listonosz nie zadzwonił domofonem, tylko od razu wrzucił awizo, jednak z datą z przed paru dni(!) oraz złym adresem kiosku w którym można było je odebrać (zgadzała się nazwa ulicy ale nie numer). Na szczęście mamie udało się znaleźć właściwy kiosk. Listy leżały w pudełku, które wyglądało jak zwykłe pudełko po butach, ot tak sobie. Pani nie chciała wydać pisma mojej mamie, która miała notarialne upoważnienie z grudnia 2013r. na m.in. odbiór korespondencji. Po długich negocjacjach w końcu pismo odebrała.
  W tym przypadku wszystko dobrze się skończyło ale wiadomo, że pismo polecone nieodebrane uważa się za dostarczone dlatego uważam, że taka obsługa jest skandaliczna. Na forach internetowych jest pełno opinii ludzi z podobnymi problemami. Złe daty w awizo, daleko do punktów odbioru. Wg doniesień prasowych jeden punkt odbioru znajduje się w sex-shopie, inne w kioskach, warzywniakach itp. Listy nie są odpowiednio zabezpieczone. Podobno pracownik Poczty Polskiej musiał być niekarany i przejść szkolenie z ochrony danych osobowych a tu nagle listy polecone wydają sprzedawcy, nie urzędnicy. Jestem przerażona, że tak poważna korespondencja z sądów i prokuratur jest dostarczana w taki nieodpowiedzialny i niechlujny sposób.

 • Loonatic(2014-01-28 18:08) Odpowiedz 00

  @warszawianka: od momentu, gdy Poczta Polska jest spółką prawa handlowego jej pracownicy nie są urzędnikami państwowymi, a po prostu pracownikami. Niczym się nie różną od "pani z warzywniaka".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama