Postępowanie karne: reforma przyspieszy procesy

autor: Anna Krzyżanowska17.12.2013, 07:17; Aktualizacja: 17.12.2013, 08:44

Z najnowszego raportu Europejskiej Komisji na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ) oraz raportu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) wynika, że polski wymiar sprawiedliwości cierpi na niewydolność. Sprawy karne toczą się zdecydowanie za wolno, zalegając w sądach, a wzrost nakładów na sądownictwo nie przekłada się bezpośrednio na jego wyniki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • StAAbrA(2013-12-17 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    Wqr szuka recepty ? - służę uprzejmie : trzeba pracować uczciwie !!!
    A dla niekumatych : jeśli usadzi się - przykładowo - przekręciarza z banku , albo urzędu , albo firmy ubezpieczeniowej , albo tzw. skarbu państwa , albo organów i wymiaru - i tych pospolitych też , to ci przestępcy przestaną okradać ludność poza mafijną i ilość spraw zmniejszy się do kilku procent obecnej puli - góra . Łańcuchowych też to dotyczy , a może przede wszystkim . Koniaczek ?

    Odpowiedz
  • IUDEX(2013-12-17 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Aby tylko wyjątek w kpk o inicjatywie sądu nie przekształcił się na skutek orzecznictwa sądów odwoławczych w powszechną praktykę . Przykładów podobnych przepisów i orzecznictwa sądów odwoławczych było już nadto. Sąd jest od oceny materiału dowodowego a nie od jego zbierania i szukania. Staje się bowiem organem inkwizycyjnym i traci walor bezstronności.

    Odpowiedz
  • Irakay(2013-12-17 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    @wqr: wpływu nie będziesz miał mniejszego, ale pomocników - kompetentnych - to pewnie mógłbyś mieć więcej.

    Odpowiedz
  • StAaBrA(2013-12-17 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    W ogóle to najlepiej wszystkich pozamykać do więźnia to zlikwiduje się zaległości i zminimalizuje wpływ.

    Odpowiedz
  • Raf(2013-12-17 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    @wqr

    Zgadzam się całkowicie. Dorzuciłbym tylko jeszcze ciagłe nowele prawa materialnego i procedury (szukanie zakresów znaczeniowych pojęć nieostrych i zastanawianie się na "względniejszą" ustawą też zabiera sporo czasu).

    Odpowiedz
  • wqr(2013-12-17 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    @Raf
    Tak. Ale to jest temat na osobną historię. Można by napisać o tym spory tom niezłej literatury (może kiedyś :-) poczynając od słynnego art.404 par. 2 kpk w pierwotnej wersji (jak sobie przypomnę to od razu skacze mi ciśnienie) a kończąc choćby na art.50 ostatniej noweli kpk ( i braku ograniczenia wolności dla pijanych rowerzystów!!!). "Dzieje głupoty (legislacyjnej) w Polsce" no może nie, bo nie che się podpierać Bocheńskim, ale może Maleus legislatorum polonensis"??? :-) :-)

    Odpowiedz
  • wqr(2013-12-17 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Raporty, konferencje, zjazdy eksperci. Istne cuda. I ciągłe szukanie tajemniczej "recepty" na "bolączki" itp pierdoły. Wymiotować można. Czy to tak trudno zrozumieć zakute łby, że jak będę miał wpływ rzędu 35-40 spraw K i 80 W miesięcznie to żadna nowa procedura nie pomoże. Dajcie mi cywilizowany wpływ rzędu 20-25 spraw K i 40-50 spraw W na miesiąc to i na starej procedurze nie będę miał zaległości. Proste. Dla niektórych jednak nie.

    Odpowiedz
  • prokurotor(2013-12-17 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    w całej rozciągłości popieram przedmówcę

    Odpowiedz
  • zajc(2013-12-17 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    zabrali mi dziecko bez decyzji sądu rodzinnego , sąd rodzinny umorzył postępowanie w lublinie, a inny sąd w Legionowie wydał decyzję o umieszczeniu w rodzinie zastępczej po roku od zabrania dziecka. Bez zgody opiekuna prawnego przeniesiono do innej szkoły, gdzie podpisał się wujek, przeniesiono bez powiadamiania sądu rodzinnego w lublinie i kuratora wyznaczonego w sprawie, jak dzwoniłem to odpowiadali żebym szedł na policję albo do sądu na skargę, wszystkie sprawy w sadzie w Legionowie umarzano. a ja do tej pory nie mam kontaktu z córką.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2013-12-18 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Bankierowi , czy jak tam się dziś kreśli , zalecam pozostanie przy swoim nicku ,
    ale doceniając zauroczenie moim - pomimo tego , że dla niekumatych już było - przypominam : "usadzić" było , a nie posadzić (pozamykać) do "więźnia" , bo któż śmiałby wsadzać kumpli po fachu ... ale na czerwone światło , taki łańcuchowy przebieraniec , to mógłby się - chociaż przed emeryturą - zdobyć . W Islandii , a i w Turcji - jak mówią i piszą , takie
    ptaszki właśnie lądują za kratkami , więc i u nas symbolicznie można by którego ... osobiście zalecałbym rozpocząć od Bogusława Kotta z banku Millennium , ale się nie upieram - jest kogo brać i wybierać .

    Odpowiedz
  • młody(2013-12-19 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    A zwięźlej się nie da pisać?

    Odpowiedz