Podczas I środkowoeuropejskiej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego, która zakończyła się w Warszawie, prawnicy z krajów członkowskich Unii Europejskiej dyskutowali o wspólnych problemach związanych z opodatkowaniem oraz systemach podatkowych poszczególnych państw.

Konferencja, która odbywała się w dniach od 25-27 listopada 2009 roku w Hotelu Intercontinental w Warszawie, zgromadziła ponad stu prawników z całej Europy. Spotkanie plenarne poprzedziły warsztaty , które odbyły się w siedzibach poszczególnych kancelarii.

Prawo podatkowe w praktyce

Gości powitał Dariusz Wasylkowski, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego w Polsce (dalej IFA Polska), partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Konferencja zgromadziła wielu znanych prawników, specjalistów prawa podatkowego. Swoje stanowisko na temat systemów podatkowych oraz prawa podatkowego w praktyce wyrazili m.in. prof. Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu; Carlo Romano, reprezentujący Międzynarodowe Stowarzyszenie Podatkowe we Włoszech, partner w CMS Adonnio Ascoli & Cavasola Scamoni w Rzymie; Francesco Bonichi, partner w kancelarii Allen & Overy w Rzymie; prof. Daniel Deak, który przewodniczy Międzynarodowego Stowarzyszeniu Podatkowemu w Budapeszcie; Andrzej Puncewicz, sekretarz IFA Polska, partner Accreo Taxand w Warszawie; Jean Schaffner, partner kancelarii Allen & Overy w Luxemburgu; Jeroen van Mourik z Loyens & Loeff a Amsterdamie; Maciej Żukowski, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatków i strategii w TP SA; prof. Tommaso Di Tanno (IFA Włochy), partner w Studio Di Tanno e Associati oraz Michael Molenaars, partner w Kancelarii Stibbe a Amsterdamie.

Podwójne opodatkowanie

Kolejnym tematem dyskusji było unikanie podwójnego opodatkowania. Goście rozmawiali o najnowszych postępach w systemach podatkowych w krajach regionu środkowoeuropejskiego. Dyskusję na ten temat prowadzili dr Janusz Fiszer z kancelarii White & Case oraz Gottfried Schellmann, reprezentujący Międzynarodowe Stowarzyszenie Podatkowe w Austrii. Wypowiadali się natomiast m.in. Walter Cutajar, specjalista prawa podatkowego z Malty, dr Maracin Jamroży, partner w kancelarii Rödl & Partner w Warszawie, Cezary Krysiak z departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów oraz Jiri Zoubek, przedstawiciel IFA w Czechach.

Odliczenia od podatku

W drugim dniu konferencji Prof. Peter Wattel z Uniwersytetu w Amsterdamie kontynuował omawianą wcześniej kwestię podwójnego opodatkowania. Kraje członkowskie mogą same decydować o wysokości tych ulg, oraz o wyborze metody, np. metodzie kredytowej.

Kolejnym zagadnieniem były straty firm w filiach zagranicznych, omówione na przykładzie znanej firmy Marks & Spencer. Prof. Wattel podkreślił, że straty te nie mogą stać się podstawą do odpisu od podatku, w przeciwieństwie do strat na rynku europejskim. Podobnie jest z alimentami, które zgodnie z prawem niektórych krajów europejskich mogą być odliczane od płaconych podatków.

Harmonizacja prawa wspólnotowego

W razie konfliktu Prawa krajowego z prawem wspólnotowym należy prawo krajowe odrzucić, aż do otrzymania wiążącej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

ETS i jego prawo precedensowe zmusza do patrzenia na prawo podatkowe z innej perspektywy. Niestety głównym problemem jest brak harmonizacji tego prawa przez kraje europejskie.

Ciekawostką przedstawioną przez reprezentanta Holandii była informacja, iż na harmonizację ma wpływa położenie geograficzne. Jak okazuje się kraje północne dużo chętniej dostosowują swój porządek prawny do porządku unii europejskiej niż kraje południowe.

ETS od początku swojej działalności konkuruje z Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, który w odróżnieniu do organu Unii Europejskiej ma możliwość podjęcia decyzji o odrzuceniu, bądź przyjęciu danej sprawy.

Standardy implementowania

Dr Adam Zalasiński z IFA Poland omówił system instytucjonalny Unii Europejskiej, oraz system integracji podatkowej.

W sytuacji gdy sprawa dotyczy braku implementacji, lub niewłaściwej implementacji, Komisja europejska jest zobowiązana do tworzenia standardów implementowania.



Prawnicy rozmawiali ponadto na temat opodatkowania podatkiem VAT i formalnościach jakie czekają przedsiębiorców w poszczególnych krajach, których działalność na charakter transgraniczny.

Uczestnicy konferencji ocenili ją jako niezwykle owocną i niezbędną w procesie funkcjonowania państw wspólnoty europejskiej oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi krajami. Wszyscy byli zgodni, że należy położyć szczególny nacisk na ochronę interesów podatnika, aby różnice pomiędzy systemami podatkowymi w różnych państwach Unii Europejskiej nie stanowiły utrudnienia w prowadzeniu działalności.

KC/AS

Zobacz także:

Zmiany w kodeksie spółek handlowych w 2009 roku

Zaczynają obowiązywać zmiany w k.p.k.