Aplikanci z dwóch izb-kieleckiej, oraz rzeszowskiej wystosowali petycję do Ministra Sprawiedliwości w celu umożliwienia im zdawania egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez Okręgowe Rady Adwokackie na dotychczasowych zasadach, tj. w formie ustnej i pisemnej.

Aplikanci zwrócili się do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu uchwalenie ustawy czasowej, umożliwiającej aplikantom kończącym szkolenie w 2010 r. składanie egzaminu zawodowego na dotychczasowych zasadach, tj. przeprowadzanego przez Okręgowe Rady Adwokackie.


Aplikanci nie chcą testu

Aplikanci z naboru w 2006 roku chcą, aby Rada Ministrów podjęła inicjatywę ustawodawczą, która miałaby na celu uchwalenie ustawy umożliwiającej aplikantom adwokackim kończącym szkolenie w 2010 r. składanie egzaminu zawodowego na dotychczas obowiązujących zasadach, tj. w formie egzaminu pisemnego i ustnego przeprowadzanego przez Okręgowe Rady Adwokackie.

Skrócenie aplikacji

Ustawa z 20 lutego 2009 roku o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy – Prawo o notariacie weszła w życie 25 marca 2009 r. i wprowadziła m.in. nowe zasady dotyczące dostępu do zawodów prawniczych, oraz zmieniła dotychczasowe przesłanki wpisu na listę adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy.

Wśród zmian znalazło się: skrócenie aplikacji z 3,5 do 3 lat, rezygnacja z ustnej części egzaminu, oraz wprowadzenie egzaminu w formie testu zawierającego 100 pytań oraz zadań do rozwiązania ocenianych w skali 2-6. Aby go zaliczyć należy zdać test na 60 proc. oraz otrzymać pozytywną ocenę z zadań.

Różne traktowanie roczników

Ustawa ta jednak wprowadziła wyjątek dla rocznika z 2005, zezwalając aplikantom na zdawanie egzaminu zawodowego zgodnie z regułami sprzed nowelizacji.

Takiej szansy nie ma kolejny rocznik, mimo, iż był szkolony w podobny sposób, a różnica czasowa w naborze wynosiła pomiędzy tymi grupami jedynie pół roku.

Wydaje się słuszne, aby ustawodawca umożliwił zdawać aplikantom egzamin zawodowy na takich zasadach, jakie obowiązywały w chwili naboru na aplikację.

Interesujący wydaje się być fakt, iż mimo, że przedmiotowa ustawa skróciła okres odbywania aplikacji do trzech lat, przepisem tym aplikanci nie zostali objęci.

Można się domyślać, że intencją ustawodawcy było pozwolenie na to, aby rozpoczęte aplikacje toczyły się na zasadach, na jakich się rozpoczęły, jednakże nie dotyczy to formy egzaminu. Takie różnicowanie według aplikantów narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Niepewny termin egzaminu

Kolejnym problemem jest fakt, że okres 3,5-letniego szkolenia aplikantów z naboru 2006 roku upływa w każdej Izbie w innym terminie, co spowoduje kilkumiesięczne oczekiwanie na nowy egzamin adwokacki, który miałby się odbyć po zakończeniu 3,5-letniego szkolenia wszystkich aplikantów z naboru w 2006 roku.

Jak motywują aplikanci termin, oraz forma egzaminu adwokackiego ma znaczenie dla planów zawodowych, oraz osobistych. Mimo, że przewidziany ustawą okres szkolenia upływa za 3 miesiące, aplikanci wciąż pozostają w niepewności odnośnie podstawowych spraw organizacyjnych związanych z egzaminem wieńczącym okres wieloletniej edukacji.

Aplikanci mają nadzieję, iż minister sprawiedliwości podejmie kroku zmierzające do rozwiązania poruszonego problemu.

Anna Sergiej