Naczelna Rada Adwokacka wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec projektowanych zmian mających na celu poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji obrończych o radców prawnych.

Naczelna Rada Adwokacka wyraża zdziwienie, że przedmiotowa propozycja padła dopiero pod koniec dwuletnich prac Komisji nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego, w tym po zakończeniu procesu konsultacyjnego.

„Przyjęcie na tym etapie prac na projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego tak znaczącej zmiany, która nie tylko nie została poprzedzona stosowną analizą i debatą, lecz ogranicza się do swoiście mechanicznego poszerzania kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania funkcji obrońcy i radców prawnych, stanowić może poważny czynnik zaburzający prowadzone nad nowelizacją prace" - pisze Prezes NRA.

Zobacz: NRA negatywnie ocenia zaproponowane stawki za urzędówki

W piśmie zostały przedstawione także argumenty dotyczące zależności zawodowej radców prawnych, które mogą istotnie utrudniać, a w pewnych sytuacjach wręcz uniemożliwiać prawidłowe wykonywanie funkcji obrończych.

"Całkowita niezależność od Państwa możliwa jest jedynie wówczas, gdy osoba pełniąca funkcje obrończe nie pozostaje w szeroko rozumianym stosunku zatrudnienia, w tym w stosunku zatrudnienia z organem państwowym lub samorządowym" - pisze adw. Andrzej Zwara.

"Z kolei możliwe w tej sytuacji przyznanie uprawnień obrończych w procesie karnym tylko tym radcom prawnym, którzy nie pozostają w stosunku zatrudnienia, mogłoby zostać uznane za naruszenie konstytucyjnej zasady równości i doprowadzić do potencjalnego konfliktu w grupie radców prawnych" - ocenia Prezes NRA.

Zobacz: MS: Ofiary gwałtów lepiej chronione

Propozycja tym bardziej wzbudza niepokój NRA, gdyż projekt nowelizacji kpk wprowadza zasadę kontradyktoryjności procesu karnego. Zasada ta wymaga od obrońcy szczególnej wiedzy i doświadczenia. Zaproponowane w ostatniej chwili zmiany mogą godzić w prawo do realnej obrony obywateli- ocenia NRA.

Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej wprowadzenie proponowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego i rozszerzenie kręgu podmiotów mających prawo wykonywać funkcje obrończe w procesie karnym nie jest uzasadnione.

PS/źródło:adwokatura.pl

Zobacz także:

MS chce liberalizacji prawa gospodarczego

Reforma procedury karnej przyjęta przez rząd