Helsińska Fundacja Praw Człowieka nominowała adwokata Mikołaja Pietrzaka do tytułu Prawnika Pro Bono 2010 w dorocznym konkursie organizowanym przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Adwokat Mikołaj Pietrzak jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Zasiada w Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. Jest przewodniczącym Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. Jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy oraz jednym z jego założycieli. Od wielu lat współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych oraz Programu „Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością”, którego był koordynatorem do końca maja 2009 r.
Adwokat Mikołaj Pietrzak reprezentuje pro bono w licznych postępowaniach krajowych i przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Koordynator programu „Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością”

Do czerwca 2009 r. koordynował działający w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Program „Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością” zajmujący się głównie sprawami lustracji, weryfikacji WSI oraz dostępu do akt IPN. Do dzisiaj prowadzi pro bono część związanych z Programem spraw.
Wielokrotnie reprezentował również Helsińską Fundację Praw Człowieka w sprawach o udostępnienie przez Instytut Pamięci Narodowej informacji publicznej oraz był autorem licznych opinii przyjaciela sądu amicus curiae przedkładanych Trybunałowi Konstytucyjnemu

Współpraca z Fundacją Greenpeace Polska

Aktywnie współpracuje również z Fundacją Greenpeace Polska. Reprezentuje m.in. aktywistów Greenpeace, którzy demonstrowali w sprawie odnawialnych źródeł energii przed i na budynku Ministerstwa Gospodarki w 2008 roku. W styczniu 2011 r. postępowanie karne w ich sprawie zostało umorzone przez sąd. Ponadto, adw. Mikołaj Pietrzak jest pełnomocnikiem pro bono samej Fundacji Greenpeace w postępowaniu cywilnym wytoczonym przez Kopalnię Węgla Brunatnego w Koninie.

RO/źródło: HFPC

Zobacz także:

Diamentowe Temidy przyznane

Już wkrótce poznamy Prawnika Pro Bono roku 2010