W dniu 1 lutego 2011 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wręczył prof. Tadeuszowi Erecińskiemu akt powołania na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Będzie to już czwarta kadencja działającej przy Ministrze Sprawiedliwości Komisji. Minister Sprawiedliwości zapowiedział także, że jeszcze w tym miesiącu ogłoszony zostanie skład całej Komisji i jak poinformował prof. Zbigniew Radwański, dotychczasowy przewodniczący Komisji, nadal będzie w niej pracował.

Ostatnie posiedzenie trzeciej 4-letniej kadencji KKPC odbyło się 28 października 2010 r.

W zakresie prawa handlowego najważniejszym efektem jej prac są Kodeks spółek handlowych oraz ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze. Niemniej ważne jest dokonanie głębokich zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a także wydanie szeregu ustaw pozakodeksowych dotyczących prawa cywilnego, w szczególności – z zakresu ochrony konsumenta.
Tadeusz Ereciński (ur. 16 września 1946 r. w Łodzi), absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował w latach 1963-1968. W 1971 r. na UW uzyskał także dyplom magistra socjologii.
W 1974 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W 1981 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie postępowania cywilnego za pracę pt. „Prawo obce w sądowym postępowaniu cywilnym” .
W latach 1987 - 1990 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Prawa i Administracji. Od 1997 r. pełni funkcję Kierownika Zakładu, a obecnie Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1990 r. - powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Warszawskim, a w 1991 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Od 1997 r. - profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.
W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego zasiada od 1990 r. Od 1997 r. pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Od 1990 r. jest sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. W dniu 21 listopada 1996 r. został powołany został na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej.
Ekspert Rady Europy. Od 2002 r. z ramienia Polski, członek Europejskiej Komisji ds. Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ - European Commission for the Efficiency of Justice). Jest autorem ponad 120 publikacji z zakresu postępowania cywilnego, organizacji wymiaru sprawiedliwości i socjologii prawa.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

KomisjaKodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła III kadencję

Najwyższe odznaczenie resortowe dla prof. Zbigniewa Radwańskiego