W dniu 1 lipca zacznie obowiązywać system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych. Drogi, na których będzie pobierana opłata elektroniczna oraz wysokości stawek opłaty, określa przyjęte przez rząd rozporządzenie.

Na początku będzie to 1565 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jakich pojazdów dotyczy opłata elektroniczna

Obowiązek ponoszenia opłaty elektronicznej ma dotyczyć trzech kategorii pojazdów. Będą to pojazdy samochodowe o masie powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, pojazdy samochodowe o masie co najmniej 12 ton, autobusy niezależnie od ich masy.

Wysokość stawki

Wysokość stawek opłaty będzie wynosić od 0,20 do 0,53 zł/km dla autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 do 0,42 zł/km dla pozostałych dróg krajowych.

Uruchomienie systemu oznacza wdrożenie zasad: „użytkownik płaci” i „zanieczyszczający płaci”, bowiem stawki będą różnicowane ze względu na emisję spalin. Docelowo opłatą elektroniczną zostaną objęte wszystkie odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz wybrane odcinki dróg krajowych.

Podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła następujące dokumenty

Projekty nowelizacji ustaw

  • Projekt ustawy zmieniającej ustawę o żegludze śródlądowej oraz ustawę o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Rozporządzenia

  • Rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016, przedłożone przez ministra zdrowia.
  • Rozporządzenie w sprawie warunków powierzania spółce celowej, utworzonej przez Skarb Państwa, zarządzania obiektami budowlanymi powstałymi w wyniku realizacji przedsięwzięć EURO 2012, przedłożone przez ministra sportu i turystyki.
  • Rozporządzenie w sprawie obliczania maksymalnej stawki opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra infrastruktury.
  • Rrozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra infrastruktury.

Uchwały

  • Uchwała w sprawie częściowego podziału rezerwy celowej na wynagrodzenia osób zajmujących się programami finansowanymi z budżetu Unii Europejskiej oraz środkami z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) w roku 2011, przedłożona przez ministra rozwoju regionalnego.
  • Uchwała w sprawie „Narodowego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na lata 2011-2015”, przedłożona przez ministra zdrowia.

Inne dokumenty

  • Plan pracy Komitetu do Spraw Europejskich na 2011 r., przedłożony przez ministra spraw zagranicznych.

Zobacz także:

Rząd wprowadzi Polskę w erę telewizji cyfrowej

Rada Ministrów zaakceptowała program Polskiej Prezydencji