Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżaną decyzję Ministra Sprawiedliwości. Zdaniem sądu sprzeciw wobec uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w sprawie wpisu na listę adwokatów był nieskuteczny, gdyż został złożony po terminie.

Skarżąca wykonując zawód referendarza sądowego, jednocześnie starała się o wpis na listę adwokatów. Okręgowa Rada Adwokacka podjęła uchwałę dotyczącą wpisu, jednak decyzji tej w dniu 9 lutego 2009 roku sprzeciwił się Minister Sprawiedliwości.

Zdaniem ministra ORA podejmując decyzję o wpisie na listę adwokatów nie rozważyła wszystkich przesłanek, a zwłaszcza tej, iż adwokat będący w stosunku pracy nie może wykonywać innego zawodu.

Zdaniem MS zatrudnienie na stanowisku referendarza sądowego jest przeszkodą do wpisu na listę adwokatów. Dodatkowo referendarz bez zgody przełożonego nie może podejmować dodatkowej pracy, a w tej sytuacji skarżąca nie poinformowała pracodawcy o złożeniu wniosku o wpis na listę adwokatów.

Powyższa decyzja Ministra Sprawiedliwości została zaskarżona do WSA.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżaną decyzję kierując się przesłankami prawa materialnego. Zdaniem składu orzekającego Minister Sprawiedliwości przekroczył 30-dniowy termin doręczenia sprzeciwu wobec uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej. Z tego względu WSA uznał sprzeciw za nieskuteczny.

Sygn.akt. VI SA Wa 1607/08

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Odmowa wpisu na listę radców prawnych

ETS rozstrzygnie sprawę polskiego aplikanta chcącego praktykować w Niemczech