Po otrzymaniu negatywnego wyniku egzaminu dotyczącego instytucji UE skarżąca zarzuciła bezstronność komisji konkursowej kwalifikującej ją do EPSO (European Personnel Selection Office).

Skarżąca wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez EPSO (European Personnel Selection Office). Została dopuszczona do egzaminów, zdała egzamin pisemny i została dopuszczona do końcowej rozmowy. Przed odbyciem rozmowy skarżąca wzięła udział w odpłatnym szkoleniu dotyczącym instytucji UE. Wykładowcami na szkoleniu byli wysokiego szczebla urzędnicy UE i skarżąca wdała się w spór z jednym z nich. W trakcie rozmowy skarżąca rozpoznała tego urzędnika wśród członków komisji konkursowej. Skarżąca uzyskała negatywny wynik rozmowy i uznała, że przyczyną osiągnięcia przez nią takiego rezultatu było członkowstwo wspomnianego wysokiego szczebla urzędnika UE w komisji konkursowej.

W rezultacie skarżąca zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Skarżąca zarzuciła EPSO zaniedbanie dostatecznego wyjaśnienia przyczyny odrzucenia jej zgłoszenia w świetle podanego przez nią argumentu dotyczącego braku bezstronności komisji konkursowej.

W odpowiedzi EPSO argumentował, w skrócie, że urzędnik, o którym mowa, wziął udział w rozmowie ze skarżącą, ponieważ „nie pamiętał jej". Ponadto EPSO dodał, że przyjął nowe zasady wewnętrzne służące zapobieganiu konfliktowi interesów członków komisji konkursowej. W rozumieniu nowych zasad tylko urzędnicy, którzy w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających konkurs nie pracowali jako wykładowcy na szkoleniach dla kandydatów w konkursach organizowanych przez EPSO i którzy nie podejmą takiej pracy w ciągu kolejnego roku po zakończeniu konkursu, mogą zasiadać w tej komisji konkursowej.

Rzecznik uznał, że EPSO, w jego opinii, uzupełnił wyjaśnienie udzielone początkowo w odpowiedzi na skargę. W kwestii stanowiska EPSO wobec argumentu skarżącej dotyczącego konfliktu interesów członków komisji konkursowej Rzecznik był jednak zdania, że okres jednego roku między szkoleniem, a rozmową z kandydatem nie daje wystarczającej gwarancji, że taki konflikt nie wystąpi. W tym kontekście Rzecznik zwrócił uwagę na brak anonimowości rozmów, ponieważ członkowie komisji mają bezpośredni kontakt z kandydatami. W rezultacie Rzecznik zasugerował EPSO rozważenie zmiany wspomnianych zasad. Ponadto Rzecznik stwierdził, że powinnością EPSO jest uczulenie instytucji na fakt, że urzędnicy proponowani przez nie na członków komisji konkursowej nie powinni uczestniczyć w szkoleniu kandydatów mających na celu osiąganie pomyślnego wyniku rozmów w konkursach organizowanych przez EPSO.

ERPO/AS
Zobacz także:

Odpowiedzialność karna pijanego rowerzysty

NSA: Dom maklerski ma obowiązek udostępniania danych organom podatkowym