Sąd Apelacyjny orzekł, że cztery postanowienia stosowane przez Sygma Banque były niezgodne z prawem. Dotyczyły one m.in. zasad egzekucji roszczeń, zastrzegania karty płatniczej oraz ustalania daty doręczenia umowy kredytowej.

W grudniu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone cztery klauzule stosowane przez Sygma Banque w regulaminach i umowach kredytowych. Powództwo w tej sprawie skierowała do sądu Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego mu prawa i zaskarżył wyrok do Sądu Apelacyjnego. W dniu 19 października 2012 roku SA oddalił apelację Sygma Banque, potwierdzając tym samym rozstrzygnięcie SOKiK.

W wyroku sąd podzielił stanowisko Urzędu, że oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji stosowane przez Sygma Bank narusza dobre obyczaje i rażąco godzi w interesy konsumentów, gdyż Bank zastrzegł w nim wyjątkowo długi (do końca 2030 r.) w stosunku do okresu obowiązywania umowy termin, w którym gwarantuje sobie prawo do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Zobacz: UOKiK: Openmedia ma zgodę na przejęcie dwóch spółek

W kolejnym postanowieniu uznanym za niedozwolone bank przyznał sobie uprawnienie do jednostronnej oceny działań konsumenta, które przyznają mu uprawnienie do zastrzeżenia karty kredytowej lub odmowy jej wznowienia. Zgodnie z prawem, wstrzymanie świadczenia usług może nastąpić tylko z ważnych i jasno określonych powodów- podkreśla UOKiK.

W innych zakwestionowanych klauzulach bank przerzucał na konsumenta ryzyko wykazania, że umowa została do niego doręczona i wymagał informacji o zmianach mających wpływ na jego sytuację ekonomiczną i finansową. W opinii sądu, klient nie ma obowiązku monitorowania okoliczności nadania przez bank umowy, a prowadzenie rachunku bieżącego w banku udzielającym kredytu nie jest okolicznością niezbędną do monitorowania spłaty kredytu. Sąd wskazał, że zmiana banku prowadzącego rachunek nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej konsumenta.

Zobacz: UOKiK zakwestionował praktyki Yves Rocher Polska

Zakwestionowane postanowienia zostaną teraz wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Torpol i Astaldi mogą wspólnie modernizować linię kolejową

Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku ropy naftowej i gazu ziemnego