Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście ratyfikował Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym, odnoszącym się kompleksowo do osób niepełnosprawnych.

Prezydent podkreślił, że konwencja ważna jest nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla wszystkich, którzy zmieniają nasze otoczenie, nasz kraj, nasz sposób myślenia, patrzenia na siebie nawzajem, na problemy innych ludzi.

Prezydent ocenił, że konwencja jest też nowym wyzwaniem. Jak zaznaczył, droga zmian się nie kończy, musimy tą drogą iść dalej, konsekwentnie, także według wyznaczonego w dokumencie kierunku, dostosowując polskie prawo, budując w dalszym ciągu społeczną akceptację wrażliwość dla spraw osób niepełnosprawnych.

Konwencja ma umożliwić osobom niepełnosprawnym skuteczne korzystanie z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami, a przez to przyczynić się do poprawy ich sytuacji.

Zobacz: Cudzoziemcy o wysokich kwalifikacjach łatwiej dostaną pracę w Polsce

Zgodnie z Konwencją zakres pojęcia „osoby niepełnosprawne”, obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikających np. z postaw innych ludzi i środowiska. W praktyce dopiero powiązanie obu tych czynników utrudnia niepełnosprawnym pełny i skuteczny udział w życiu społecznym na równi z innymi osobami.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw, na zasadzie równości z innymi osobami, oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Chodzi tu przede wszystkim o rozbudowę szeroko rozumianych praw społecznych.

Zobacz: Przywrócenie obywatelstwa polskiego - wchodzą w życie nowe przepisy

Dokument podkreśla znaczenie, jakie dla osób niepełnosprawnych mają samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

SO: Osoby niepełnosprawne mogą zawrzeć związek małżeński

Prawa osób niepełnosprawnych