Kara grzywny za naruszenie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta jest zgodna z konstytucją- uznał Trybunał Konstytucyjny na ostatnim przed wakacjami posiedzeniem.

W dniu 28 lipca 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Płocku VIII Wydział Grodzki dotyczące kary grzywny za naruszenie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie, w jakim za wykroczenia przeciwko przepisom o zachowaniu w miejscach publicznych wydanym z upoważnienia ustawy przez radę gminy i służącym ochronie porządku, przewiduje karę grzywny jest zgodny z art. 2, art. 31 ust. 3 i art. 42 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił wątpliwości sądu pytającego i orzekł, że art. 10 ust. 2a kwestionowanej ustawy jest zgodny z art. 2, art. 31 ust. 3 i art. 42 ust. 1 konstytucji. Jednocześnie Trybunał uznał za nieuzasadnione porównywanie regulacji regulaminowych ustanowionych przez rady różnych gmin. Podkreślił, że wzorzec kontroli konstytucyjności zawarty w art. 32 ust. 1 konstytucji (zasada równego traktowania) może być zasadnie stosowany przy ocenie konstytucyjności prawa miejscowego w obrębie danej gminy. Nie ma natomiast uzasadnienia, by wzorzec ten stosować w odniesieniu do adresatów unormowań prawnych w różnych gminach.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Adam Jamróz, sprawozdawcą był sędzia TK Marian Grzybowski.

TK/AS

Zobacz także:

WSA: Patent na blokadę dźwigni zmiany biegów?