Jedyny w całej Polsce, a nawet w całej Europie pilotażowy projekt zapobiegający problemowi przemocy w rodzinie „Chronimy dzieci” wypracował standardy ochrony dzieci przez przed przemocą i wykorzystywaniem . Program to efekt współpracy Fundacji Dzieci Niczyje, oraz Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Pilotażowy program „Chronimy dzieci” zainicjowany przez Fundację Dzieci Niczyje ma na celu propagowanie strategicznego podejścia do zagadnienia ochrony dzieci przez przemocą, czy wykorzystywaniem.

Program obejmuje kwestie instytucjonalne, jak na przykład opracowany dokument dotyczący polityki ochrony dzieci, oraz działania edukacyjne obejmujące wszystkich pracowników danej placówki.

W programie jest przewidziane uświadamianie dzieci o przysługujących im prawach, oraz o właściwym postępowaniu w trudnych życiowo sytuacjach.

Pani Karolina Lewandowska- dyr. ds profilaktyki podkreśliła znaczenie oferty edukacyjnej jako jednego z elementów programu „Chronimy dzieci”. Dzięki szkoleniom świadomość zagrożeń na jakie narażone są dzieci jest większa, daje to również pracownikom wiedzę jak reagować w konkretnej sytuacji związanej z przemocą.

Placówki, które zgłosiły chęć udziału w pierwszej edycji (29 placówek opiekuńczych i edukacyjnych z Pragi-Południe) wprowadziły m.in. monitoring pracowników, sprawdzając ich pod kątem karalności za przestępstwa na szkodę dzieci, wprowadziły wewnętrzne procedury reagowania na sytuację związane z przemocą, oraz przedstawiły ofertę edukacyjną dla dzieci, rodziców, oraz swoich pracowników.

Podczas konferencji podsumowującej pierwszą edycję akcji, która rozpoczęła się w październiku 2010 roku, przedstawiono efekty, oraz wręczono certyfikaty „Chronimy dzieci” 22 przedszkolom, szkołom, oraz świetlicom z dzielnicy Praga-Południe, która jako pierwsza wzięła udział w akcji.

Certyfikaty wręczono placówkom, w których potwierdzony został wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz wysoka jakość programów ochrony dzieci przez krzywdzeniem.

Dyrektor Fundacji Pani Monika Sajkowska podkreśliła, że doświadczenia praskich placówek wskazują potrzeba przeprowadzenia akcji na skalę całego kraju, bazując na doświadczenia z tegorocznej edycji.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Działania na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych