W dniu 9 grudnia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przyjmuje na siebie obowiązek realizacji założeń unijnej polityki narkotykowej. Nowe regulacje w tym przedmiocie były również tematem konferencji nt. „Nowe regulacje prawne w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii w dążeniu do realizacji celów polityki karnej i zdrowotnej”.

Konferencja była zwieńczeniem konsultacji społecznych dotyczących m.in.: prac nad projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zbierania informacji na temat używania przez oskarżonego środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w trakcie spotkania dyskutowano także nad regulacjami zawartymi w znowelizowanej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zobacz: Polityka narkotykowa w USA

W spotkaniu – poza przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości – udział wzięli także sędziowie, prokuratorzy, reprezentanci organizacji pozarządowych zajmujących się leczeniem, terapią lub edukacją w stosunku do osób uzależnionych lub używających środków odurzających szkodliwie, naukowcy.

Zobacz: Polska polityka wobec osób uzależnionych od narkotyków.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przyjmuje na siebie obowiązek realizacji założeń unijnej polityki narkotykowej, która została opracowana na lata 2005 – 2012, która w ramach zmniejszenia popytu na środki odurzające przewiduje działania mające na celu opracowanie i usprawnienie skutecznego, zintegrowanego i wszechstronnego systemu zmniejszania popytu opartego na wiedzy, z uwzględnieniem zapobiegania, wczesnego interweniowania, leczenia, zmniejszania szkód, rehabilitacji i środków społecznej reintegracji w ramach Państw Członkowskich UE.

PS/źródło: MS

Zobacz także:

Szwajcarska polityka narkotykowa

Czy restrykcyjna polityka narkotykowa służy obywatelom?