W dniach 8-11 września 2010 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w XX Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Krynicy Zdrój. Jednym z jego tematów były do tej pory nieporuszone kwestie prawne.

W trakcie Forum odbył się szczyt Ministrów Sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier). Spotkania w trakcie szczytu poświęcone były m.in. priorytetom węgierskiej (od 1 stycznia 2011 r.) oraz polskiej (od 1 lipca 2011 r.) Prezydencji w Unii Europejskiej, a także współpracy w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii.

Poza Ministrem Sprawiedliwości RP Krzysztofem Kwiatkowskim w szczycie ministrów Grupy Wyszehradzkiej udział wzięli: Jiří Pospíšil - Minister Sprawiedliwości Republiki Czech, Lucia Žitňanská - Minister Sprawiedliwości Republiki Słowacji oraz Róbert Répássy - Wiceminister Sprawiedliwości Republiki Węgier.

Polską stronę reprezentowali także Podsekretarze Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Jacek Czaja oraz Piotr Kluz.

W opinii Ministra Sprawiedliwości będzie to faktyczna reaktywacja Grupy Wyszehradzkiej. W związku z tym, że pierwszy raz Unią Europejską przez cały rok kierować będą tzw. nowi członkowie (Polska, Węgry) – tej tematyce w szczególnej mierze poświęcony będzie cykl spotkań przedstawicieli obydwu państw. Prezydencja Polski i Węgier jest swoistym egzaminem dla wszystkich krajów tej kadencji podkreśla Minister.

Podpisana została również Deklaracja o współpracy w zakresie zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości. Podstawowym celem Deklaracji jest podjęcie współpracy w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości i efektywności pracy wymiaru sprawiedliwości, nawiązanie otwartej i konstruktywnej współpracy oraz przygotowanie odpowiednich środków, z myślą o dążeniu ku zwiększaniu efektywności wymiaru sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości podkreślił, iż obecnie dzięki szybkim łączom on-line rozważane są np. utworzenie wspólnego centrum serwisowego, które wykonywałoby we wszystkich państwach usługi na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Rozważana jest także kwestia ewentualnego wspólnego centrum szkoleniowego lub centrum eksperymentalnego dla obsługi sądów w zakresie IT. W ten sposób wszyscy będą mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

Z kolei w dniu 10 września Ministrowie Sprawiedliwości Polski, Czech, Słowacji i Węgier wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. „Wymiar sprawiedliwości w Europie – jak sprostać wyzwaniom”, którego moderatorem był prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

W trakcie szczytu ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej odbyły się także spotkania bilateralne.

Rozmowy z czeskimi partnerami poświęcone były m.in. reformie wymiaru sprawiedliwości w zakresie prawa upadłościowego, ale przede wszystkim funkcjonującemu w Polsce Systemowi Dozoru Elektronicznego, wprowadzenie którego – wzorując się na polskich rozwiązaniach – planują Czesi.

Spotkanie ze słowacką delegacją było okazją do wymienienia doświadczeń dotyczących funkcjonujących tam centrów pomocy prawnej obywatelom, a także polskim rozwiązaniom dotyczącym bezpłatnej pomocy i informacji prawnej. Z inicjatywy strony słowackiej poruszony został także temat ocen okresowych sędziów połączonych z indywidualnym planem rozwoju.

Tematem dyskusji z przedstawicielami węgierskiego ministerstwa sprawiedliwości były priorytety oraz przygotowania do Prezydencji obu krajów w Unii Europejskiej.

Ponadto, w trakcie spotkania ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej Ministerstwo Sprawiedliwości RP zaproponował projekt międzynarodowej współpracy w celu opracowania wspólnych strategii i planów działania dla wzmocnienia rozwoju wiedzy o adaptacji systemów prawnych i instytucji wymiaru sprawiedliwości do wymagań związanych z integracją europejską w państwach naszego regionu.

PS/MS