W ostatnim czasie coraz częściej słychać głosy świadczące o nadużywaniu, m.in. przez firmy windykacyjne, procedur związanych z postępowaniem przed e-sądem. Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która ma usprawnić elektroniczne postępowanie upominawcze.

Nowelizacja przewiduje m.in., że sprawy sądowe wszczynane elektronicznie nie będą kierowane do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania pozwanego, lecz przydzielane tym, które są mniej obciążone. Ma to dotyczyć wyłącznie tych spraw, w których dla pozwanego nie ma znaczenia, gdzie mieści się sąd rozpoznający sprawę.

Nowelizacja zwiększa też prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. I tak, w przypadku gdy nakaz zapłaty jest wydawany pod nieobecność dłużnika, komornik na samym początku postępowania komorniczego będzie miał obowiązek poinformować go o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do odwołania się. Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie procedury wstrzymania postępowania komorniczego na wniosek dłużnika.

Zmiany dotyczą spraw prowadzonych m.in. na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W postępowaniu tym będą rozpatrywane sprawy rozpoczęte nie dawniej niż 3 lata przed wniesieniem pozwu do e-sądu. Już w pierwszym piśmie procesowym wierzyciel będzie miał obowiązek podać numer PESEL lub NIP dłużnika, ewentualnie KRS w przypadku stron niebędących osobami fizycznymi. Ponadto, jeżeli wierzyciel świadomie wskaże w pozwie błędny adres dłużnika, będzie on podlegał karze grzywny do 5 tys. zł.

Teraz nowelizacja zostanie rozpatrzona przez Senat.

PS/źródło: Sejm RP

Zobacz także:

W Lublinie rozpoczął działalność pierwszy e-sąd