W dniu 19 lipca 2011 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie zasad obliczania opłat za udzielenie koncesji nadawcom radiowym i telewizyjnym. Orzekł on, że przepisy dotyczące ustalania opłat koncesyjnych są niekonstytucyjne.

Sąd w pytaniu prawnym wskazywał na naruszenie konstytucyjnej zasady wyłączności ustawowej w dziedzinie prawa daninowego przez przekazanie do uregulowania w drodze rozporządzenia wysokości opłaty za udzielenie koncesji. Zakwestionował także brak szczegółowych wytycznych w art. 40 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji do wydania rozporządzenia oraz przekroczenie upoważnienia ustawowego przez przepisy rozporządzenia KRRiT.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny?

Zdaniem TK, Art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji jest niezgodny z art. 217 oraz art. 92 ust. 1 konstytucji.

Niezgodne z ustawą zasadniczą ( z art. 92 ust 1) jest także rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 4 lutego 2000 r. w sprawie opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.

Oba te dyspozycje prawne tracą moc w ciągu obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od dnia ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na zbędność wydania wyroku.

Uzasadnienie Trybunału

W ocenie TK kwestie związane z daniną publiczną , którą niewątpliwie jest opłata koncesyjna, powinny zostać uregulowane w ustawie , nie zaś w rozporządzeniu. Zaznaczył ponadto, że ustawa nie przewiduje kryteriów, w oparciu o które miałaby być regulowana wysokość opłat.

Trybunał uznał, że wydane na podstawie niekonstytucyjnego art. 40 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji rozporządzenie regulowało materię ustawową, a to stanowi naruszenie art. 92 ust 1 konstytucji ( podaje on, że rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w konstytucji i na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie).

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.


KM/Źródło: TK

Zobacz także:

TK: Opłaty eksploatacyjne za wydobywanie kopaliny zgodne z konstytucją

TK w sprawie zasad rozwiązywania stosunku pracy