Od początku 2009 roku przedsiębiorcy wpłacili ponad 33 miliony złotych do budżetu państwa z tytułu kar nałożonych przez Prezesa UOKiK. Wpływy z sankcji rosną z każdym rokiem, a spłatę rozpoczęli rynkowi potentaci – m.in. Telekomunikacja Polska i PKP Cargo.

Zgodnie z prawem Prezes UOKiK ma możliwość nakładania sankcji finansowych w wysokości do 10 % ubiegłorocznego przychodu przedsiębiorcy za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, ograniczające konkurencję oraz przeprowadzenie koncentracji bez zgody organu antymonopolowego.

Możliwe jest również nałożenie kary w wysokości do 50 mln euro za nieudzielanie lub podanie nieprawdziwych informacji w toku postępowania, a także za brak współdziałania w trakcie kontroli przeprowadzanej przez UOKiK.

Kara finansowa grozi również za niewykonanie decyzji Prezesa Urzędu – jej maksymalna wysokość może wynieść 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki oraz za wprowadzenie na rynek produktów niebezpiecznych – do 100 tys. zł. Łączna wysokość kar nałożonych przez UOKiK w 2008 roku wyniosła ponad 95 mln złotych.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do spłaty kary, do budżetu państwa, w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji. Z roku na rok płacą coraz większe kwoty.

Tylko do końca maja 2009 roku budżet wzbogacił się 0 ponad 33 miliony złotych. To niemal tyle co w całym zeszłym roku, kiedy przedsiębiorcy zapłacili blisko 38 mln i znacznie więcej niż w latach 2005-2007 – łącznie wpłacono wtedy ok. 17 milionów.

Większe wpływy do budżetu są przede wszystkim efektem spłaty kar przez największe spółki działające na polskim rynku. Przykładem jest Telekomunikacja Polska, która w kwietniu i maju br. zapłaciła łącznie ponad 23 miliony złotych. To konsekwencja dwóch decyzji z 2006 roku, w których Urząd stwierdził, że monopolista naruszył konkurencję.

Kolejnym rynkowym potentatem, który musiał zapłacić znaczną kwotę, jest monopolista na rynku kolejowych przewozów towarowych – PKP Cargo. W zeszłym roku przedsiębiorca rozpoczął spłacanie kary 40 milionów złotych nałożonej za ograniczanie konkurencji poprzez narzucanie uciążliwych warunków umownych kontrahentom

W 2009 roku powstały dwa dokumenty –wyjaśnienia określające metody ustalania wysokości kar za praktyki naruszające konkurencję oraz zbiorowe interesy konsumentów.

Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli oszacować, jakie sankcje grożą za konkretne naruszenie prawa. Wytyczne gwarantują również indywidualne podejście do każdej sprawy. Ponadto w szczególnych sytuacjach Prezes UOKiK może zdecydować o odroczeniu spłaty kary lub rozłożeniu jej na raty.

UOKiK/AS

Zobacz także:

UOKiK zgodził się na połączenie spółek