Lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych, to główny cel przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zgodnie z projektem skuteczność funkcjonowania powiatowych urzędów pracy ma zostać zwiększona poprzez wprowadzenie mechanizmu, który uzależnieni wysokość środków przyznawanych na wynagrodzenia ich pracowników od efektów działania tych instytucji.

Z kolei poprawa jakości usług świadczonych przez powiatowy urząd pracy ma zostać zrealizowana przez adresowanie konkretnych rozwiązań do konkretnego bezrobotnego. Stworzony zostanie system profilowania pomocy dla bezrobotnych. Bezrobotny, w zależności od potrzeb i możliwości aktywizacyjnych, zostanie przypisany do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu będą bezrobotni aktywni, dla których podstawowym wsparciem będą usługi pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Do drugiego profilu wejdą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują powiatowe urzędy pracy. Trzeci profil obejmował będzie osoby długotrwale bezrobotnych, czyli takie, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem społecznym, i takie które z własnego wyboru nie podejmują zatrudnienia lub uchylają się od legalnej pracy. Dzięki profilowaniu urzędy pracy mają skuteczniej pomagać w powrocie na rynek pracy osobom najbardziej potrzebującym ich pomocy.

Zobacz: Monitoring poczty mailowej pracownika

W założeniach do reformy zaproponowano również wprowadzenie nowych narzędzi, takich jak: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka z Funduszu Pracy na stworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, a także szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych między starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową.

Przewidziano również nowe instrumenty wspierające zatrudnienie ludzi młodych na rynku pracy. Proponuje się m.in. zwolnienie pracodawców, którzy zatrudnią bezrobotnych do 30. roku życia, z obowiązku opłacania za nich składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zaplanowano także refundację pracodawcy kosztów poniesionych składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30. roku życia, podejmujących pierwszą pracę. Rozwiązanie to ma ułatwić takim osobom zdobycie stażu zawodowego.

W planach jest także utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego ze środków Funduszu Pracy, z którego dofinansowywane będzie kształcenie i szkolenie pracowników.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Spadek bezrobocia w czerwcu 2013