Senat przyjął nowelizację Kodeksu postępowania karnego z jedną poprawką. Izba zdecydowała, że osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, naruszające jej prawa, będzie miała możliwość składania zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz - w wypadku niektórych przestępstw określonych w katalogu zawartym w zmienianym przepisie - prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Senat 86 głosami za, przy 2 głosach przeciw, przyjął nowelizację Kodeksu postępowania karnego z 1 poprawką.

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm w dniu 8 lutego 2013 r. na podstawie projektu poselskiego, przyznaje osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, jeśli jej prawa zostały naruszone tym czynem, prawo do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub o jego umorzeniu. Nowy przepis rozróżnia "naruszenie dóbr prawnych", z którym mamy do czynienia w wypadku pokrzywdzonego, od "naruszenia praw" osoby zawiadamiającej o przestępstwie.

Zobacz: TK: Przymusowe doprowadzenie podejrzanego na badania musi regulować ustawa

Obecnie zażalenie na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu oraz instytucjom państwowym, samorządowym lub społecznym, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie, a zażalenie na postanowienia o umorzeniu postępowania przysługuje tylko stronom, czyli pokrzywdzonemu i podejrzanemu.

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosły o wprowadzenie do ustawy 1 poprawki.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

W trakcie dyskusji senator Jan Rulewski proponował, aby każda osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, miała prawo złożenia zażalenia na postanowienie odmawiające wszczęcia śledztwa, jednocześnie osoby te nie mogłyby składać zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa. Propozycja ta nie uzyskała poparcia Senatu.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

Sąd nie może udostępnić akt sprawy karnej komukolwiek