Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rząd polski przekazał Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko w sprawie Al - Nashiri przeciwko Polsce. Al-Nashiri twierdzi, że od grudnia 2002 do czerwca 2003 r. był przetrzymywany w tajnym więzieniu na terenie Polski.

Rząd Polski złożył na podstawie reguły 33(1) Regulaminu ETPC wniosek o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego w Polsce postępowania przygotowawczego.

W związku z powyższym decyzję o sposobie i zakresie udostępniania opinii publicznej stanowisk stron podejmie teraz Trybunał.

Zobacz: ETPC: Polska naruszyła prawo więźnia do prywatności

ETPC zwrócił się do polskiego rządu, między innymi, o potwierdzenie, czy w okresie od 5 grudnia 2002 r. do 6 czerwca 2003 r. Al - Nashiri był przetrzymywany w tajnym więzieniu na terenie Polski. Polska została również zobowiązana do udostępnienia materiałów, na podstawie których Al - Nashiri uzyskał status pokrzywdzonego w prowadzonym przez prokuraturę postępowaniu oraz do udzielenia informacji o istnieniu projektu porozumienia polsko - amerykańskiego dotyczącego założenia więzienia CIA w Polsce.

Zobacz: ETPC: Wyrok w sprawie więźnia z Polski

Prawnicy Al - Nashiriego złożyli skargę do ETPC w maju ubiegłego roku. Następnie w lipcu 2012 r. ETPC zakomunikował sprawę Rządowi RP. Zarzuty podniesione w skardze dotyczą przede wszystkim nieprawidłowego traktowania skarżącego w tajnym więzieniu w Starych Kiejkutach, nielegalnego przekazania go do kraju, w którym grozi mu kara śmierci, a także nieefektywność polskiego postępowania mającego na celu wyjaśnienie okoliczności związanych z przebywaniem Al - Nashiriego w Polsce.

PS/źródło:MSZ

Zobacz także:

ETPC: Status więźnia niebezpiecznego nie może być nadużywany

Więzień CIA uzyskał status pokrzywdzonego