W dniu 8 czerwca 2012 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które dopuszczają pod pewnymi warunkami łączenie pracy asystenta rodziny z obowiązkami pracownika socjalnego.

Nowe przepisy umożliwiają łączenie pracy asystenta rodziny z obowiązkami pracownika socjalnego, jednak takie rozwiązanie możliwe jest pod warunkiem, że zadania te wykonywane będą w różnych gminach.

Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy, do końca 2014 r., gmina będzie mogła, ale nie musiała, zatrudniać asystenta rodziny. Stanie się to zadaniem obligatoryjnym gminy dopiero od 1 stycznia 2015 r.

Co więcej nowelizacja pozwala na pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej przez zastępczą rodzinę niezawodową, zamieszkującą w innym powiecie niż przyjęte przez nią dziecko.

Zobacz: SN: Sąd w wyroku rozwodowym musi orzec o kontaktach z dzieckiem

W ustawie zwiększony został także limit osób przebywających w rodzinie zastępczej z 8 do 10. Nowelizacja poszerzyła również katalog osób uprawnionych do korzystania ze wsparcia finansowego na kontynuowanie nauki o tzw. osoby usamodzielniane, które zamieszkują poza Polską lub zarabiają więcej niż przewiduje kryterium dochodowe.

Zobacz: Domy dziecka w opinii NIK

Ponadto od 2015 r., w przypadku złożenia wniosku o przyznanie koordynatora przez rodzinę o dłuższym doświadczeniu powiat będzie miał obowiązek uwzględnić ten wniosek.

Głównym celem nowelizacji jest zmniejszenie obciążeń jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie wspierania rodziny i pieczy zastępczej poprzez zastąpienie niektórych obligatoryjnych form wsparcia fakultatywnymi. Szacuje się, że w ten sposób wydatki zostaną ograniczone o co najmniej 25 mln zł w skali roku.

PS

Zobacz także:

RPD: najważniejsza jest rodzina biologiczna

TK: Rodzina zastępcza ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego