Modyfikacja przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zmiany w zasadach zawieszania działalności gospodarczej oraz korekta przepisów związanych z tzw. punktem kontaktowym dla przedsiębiorców to najważniejsze propozycje zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjętej przez rząd.

W związku z planowanym na 1 lipca 2011 r. uruchomieniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zaproponowano kilka rozwiązań, które zwiększą jej funkcjonalność.
CEIDG to system umożliwiający ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną i udostępniający informacje o przedsiębiorcach. Podstawową formą wpisu do CEIDG będzie tzw. samorejestracja, czyli składnie wniosku przed przedsiębiorcę za pomocą formularza na stronie internetowej. Jednocześnie taki wniosek będzie można też złożyć pisemnie, ale decyzję podejmie sam przedsiębiorca. W projekcie zaproponowano także aby wniosek o wpis do CEIDG był uzupełniony o oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT.
W ramach CEIDG przewidziano także uruchomienie tzw. rejestru pełnomocnictw, który ruszyłby 1 stycznia 2012 r. Chodzi o rejestr pełnomocników, którzy reprezentują przedsiębiorców. W ramach udostępniania informacji o przedsiębiorcach, na stronie internetowej CEIDG byłyby podawane dane dotyczące firmy nie byłyby natomiast upubliczniane dane osobiste prowadzącego działalność gospodarczą. Natomiast przedsiębiorca sam decydowałby, czy podać do publicznej wiadomości informację o adresie e-mail firmy i jej strony internetowej.
Jednocześnie obowiązujące przepisy doprecyzowano tak, aby przedsiębiorca mógł podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyraźnie wskazano także, że przedsiębiorca we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł określić późniejszy dzień rozpoczęcia działalności, niż dzień złożenia wniosku.
Nowe przepisy umożliwią też przedsiębiorcom zawieszanie działalności gospodarczej na określoną liczbę dni, miesięcy albo miesięcy i dni.
Jednocześnie uregulowano kwestie zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy wykonują ją w różnych formach prawnych. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych będzie mógł zawiesić działalność gospodarczą tylko w jednej z nich.
Zaproponowano również przepisy dotyczące tzw. punktu kontaktowego dla przedsiębiorców. Postanowiono, że organy zobowiązane do udzielania informacji punktowi kontaktowemu będą musiały to robić w ściśle określonych terminach, a nie jak do tej pory „niezwłocznie”.
Na przedsiębiorców będących wspólnikami spółek cywilnych nałożono obowiązek podawania informacji o numerach NIP i REGON tych spółek.

Większość przepisów ma obowiązywać od 1 lipca 2011 r.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

''Konstytucja Przedsiębiorców'' nie uwzględnia głosów przedsiębiorców

Projekt nowelizacji k.s.h. przedłożony przez NRA