Odbyło się spotkanie środowiska dziennikarskiego, wydawców prasy oraz przedstawicieli Obserwatorium Wolności Mediów. Spotkanie poświęcono opracowaniu strategii wspólnych działań zmierzających do zniesienia przestępstwa zniesławienia.

Trwa dyskusja nad koniecznością wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu 212. Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zalicza się jako kolejny głos w dyskusji nad niecelowością dalszego utrzymywania w porządku prawnym odpowiedzialności karnej „za słowo”.

Dotychczasowe działania

Z inicjatywy prasy lokalnej, zebrano wśród posłów pokaźną listę podpisów pod apelem o wykreślenie art. 212 z Kodeksu karnego. Intencją apelujących jest, aby powstał poselski projekt nowelizacji. Projekt ten miałby być przegłosowany jeszcze przed wyborami do Sejmu.

Deklaracje

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich deklaruje intensywne działania w tym zakresie. Dziennikarze zamierzają przekonać decydentów o konieczności zmiany prawa, poza tym, zamierzają przeprowadzić szerszą kampanię społeczną, która miałaby za zadanie zaangażować w walkę o zniesienie art. 212 K.k. osoby spoza środowiska dziennikarskiego. Inicjatorom działań chodzi o podkreślenie, że problem nie dotyczy jedynie dziennikarzy, ale wszystkich osób, które w interesie publicznym krytykują np. działalność lokalnych władz.



RO/ źródło: HFPC

Zobacz także:

Zmiany w prawie medialnym weszły w życie

SA: Wolność mediów oznacza odpowiedzialność za prezentowany materiał