Konsultacje społeczne w Polsce są praktycznie fikcją albo traktowane są jedynie jako uciążliwy obowiązek to niektóre wnioski uczestników debaty BCC „Jak wzmocnić głos przedsiębiorców w procesie stanowienia prawa?”.

Debata była inauguracją projektu realizowanego przez BCC „Zarządzanie zmianą w otoczeniu formalno-prawnym przedsiębiorstw”, którego partnerem merytorycznym jest Naczelna Rada Adwokacka.

W trakcie debaty mówiono m.in. o niektórych barierach prawnych w działalności gospodarczej, optymalnym procesie legislacyjnym z perspektywy parlamentarzysty, o stanie konsultacji społecznych w Polsce na podstawie raportu z badania MillwardBrown SMG/KRC. Dyskutowano także nad modelem konsultacji społecznych w kontekście proponowanych kierunków zmian, o prawdziwym dialogu społecznym i sposobach wdrożenia go w życie, o tym jak skutecznie wzmocnić głos przedsiębiorców w procesie legislacyjnym.

W trakcie debaty przeprowadzone zostało badanie opinii uczestników na temat funkcjonowania procesu konsultacji społecznych w Polsce.

Zobacz: TK: Wyrok w sprawie ograniczenia prawa do sądu

Jakie są wyniki badań?

Ponad dwie trzecie uczestników odpowiedziało, że polskie prawo tworzone jest zbyt szybko, bez właściwych analiz strategicznych oraz nie licząc się z opinią obywateli.

W opinii aż 42% uczestników polskie prawo związane z działalnością gospodarczą jest niejasne i jest zbyt skomplikowane.

Zdaniem uczestników konferencji udział obywateli w procesie stanowienia prawa w Polsce jest śladowy – tak uważa aż 42% respondentów. Niewielkie różnice występują w odniesieniu do przedsiębiorców. Zdaniem 43% respondentów udział tej grupy w procesie stanowienia prawa jest niewielki.

Zapytani o to, kto powinien być głównym inicjatorem zmian prawa blisko połowa (48%) była zdania, że obywatele i organizacje pozarządowe, dopiero potem rząd (36%), przedsiębiorcy (12%), w znacznie mniejszym stopniu prezydent lub parlament (3%). Natomiast nikt nie stwierdził, że głównymi inicjatorami zmian prawa powinny być związki zawodowe.

Według uczestników konferencji konsultacje społeczne w Polsce są praktycznie fikcją. Niemalże jedna czwarta badanych uważa, że mogłyby one być pożyteczne, gdyby zmienić ich zasady. Z kolei zdaniem aż 58% respondentów lobbing to pozytywne działanie, poszerzające wiedzę na temat konsekwencji zmian prawa.

PS/źródło:BCC

Zobacz także:

Lewiatan postuluje kompleksową reformę sytemu stanowienia prawa

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa