Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia działalność Zakładów Chemicznych „Police” S.A. w latach 2008-2009. Przeprowadzona kontrola wykazała, iż zła sytuacja przedsiębiorstwa została wywołana m.in. konsekwencjami błędnych decyzji Zarządu Spółki, które wraz z zaistniałą niekorzystną sytuacją rynkową przyniosły zakładom chemicznym utratę stabilności ekonomicznej.

Raport wskazuje, iż poza kryzysem gospodarczym, do sytuacji Spółki przyczyniło się także złe jej zarządzanie. Brak analiz dotyczących możliwości popytu rynku oraz brak reakcji na sygnały, które pojawiały się już w II kwartale 2008 r. o możliwych niekorzystnych zmianach na rynku nawozów spowodował błędne prognozy sprzedaży, planów produkcji i zakupów. Doprowadziło to do nadmiernych zakupów i nagromadzenia surowców strategicznych Spółki, a także przyczyniło się do strat poniesionych na zabezpieczeniach walutowych.
Kontrola wykazała ponadto, że w procesie zarządzania ryzykiem walutowym popełniono w Z.Ch. Police S.A. wiele błędów, które naraziły Spółkę na utratę płynności i omal nie doprowadziły do upadłości. Błędy te wynikały ze źle realizowanej na bieżąco (głównie w latach 2007-2008) polityki zarządzania ryzykiem walutowym.
Jak wskazują wyniki kontroli w umowach z członkami zarządu (IV kadencji) w sposób niekorzystny dla finansów Spółki, Rada Nadzorcza ustaliła zasady wypłaty odprawy w przypadku odwołania ze stanowiska, określając obowiązek jej wypłaty w przypadku odwołania lub rozwiązania umowy o pracę niezależnie od tego, czy powodem rezygnacji z pracy była własna decyzja czy wniosek z prośbą o odwołanie. Podkreślić należy, że ustawa kominowa wskazywała jedynie na możliwość wypłaty odpraw, nie obowiązek.
Zła sytuacja Spółki spowodowana była również brakiem ciągłości jej zarządzania. Od momentu komercjalizacji Spółki w 1995 r. do 3.12.2010 r. Z.Ch. Police S.A. kierowało 8 prezesów zarządu, a średnia kadencja trwała niecałe 2 lata. Powyższa sytuacja w kolejnych latach pogarszała się, bowiem od momentu wejścia Spółki na giełdę, tj. 2005 r. do 3.12.2010 r. funkcję prezesa zarządu w Spółce sprawowało 5 osób, a średnia kadencja wyniosła zaledwie 1 rok.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

Sześć raportów NIK na posiedzeniach komisji sejmowych

Nowi członkowie Kolegium NIK powołani