Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przedłożony przez ministra zdrowia.

W Polsce mają powstać centra urazowe współpracujące z systemem państwowego ratownictwa medycznego.

Rząd chce, aby centra współpracowały z systemem państwowego ratownictwa medycznego. W kraju ma być utworzonych 10–12 centrów urazowych w już działających szpitalach. Mają one zabezpieczać szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osoby z wielonarządowymi obrażeniami ciała. Takie rozwiązania przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że powstanie centrów przyczyni się do zmniejszenia powikłań wśród pacjentów, wpłynie także na obniżenie wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego. Zespół urazowy, złożony z lekarzy specjalistów, będzie udzielał pomocy pacjentowi już na szpitalnym oddziale ratunkowym. Taka organizacja udzielenia świadczeń zmniejszy koszty leczenia i rehabilitacji.

Centra będą zabezpieczać szybką diagnostykę oraz kompleksowe leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, spowodowanego działaniem czynnika zewnętrznego, którego następstwem są ciężkie wielonarządowe obrażenia ciała. Ich utworzenie przyczyni się do zmniejszenia powikłań, obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego.

Centra urazowe będą umieszczane przez wojewodę w wojewódzkim planie działania systemu państwowego ratownictwa medycznego, który jest uzgadniany i zatwierdzany zgodnie z procedurą określoną w ustawie z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Sposób wyłaniania szpitali, które będą bazą dla funkcjonowania centrów urazowych, będzie analogiczny jak do określenia liczby i rozmieszczenia szpitalnych oddziałów ratunkowych i zespołów ratownictwa medycznego. Wyłonienie optymalnych lokalizacji centrów umożliwi procedura uzgadniania planu z właściwymi podmiotami oraz jego zatwierdzenie przez ministra zdrowia, który dokona analizy planu z uwzględnieniem potrzeb całego kraju. Przewiduje się utworzenie 10-12 centrów urazowych w już działających szpitalach. Chodzi o przedsięwzięcie logistyczno-zadaniowe, a nie propozycję tworzenia nowych zakładów opieki zdrowotnej.

KPRM/AS

Zobacz także:

Rząd przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych