Kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka podjęła się reprezentacji pro bono w sprawie z powództwa niepełnosprawnej asesor prokuratury w postępowaniu przed sądem drugiej instancji o przywrócenie do pracy oraz o odszkodowanie.

Sprawa dotyczy asesor, która po tym, jak uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego porusza się obecnie przy pomocy wózka inwalidzkiego, została zwolniona z pracy.
W dniu 27 lipca 2010 r. sąd pracy wydał wyrok w przedmiotowej sprawie toczącej się z powództwa niepełnosprawnej asesor prokuratury przeciwko prokuraturze o przywrócenie do pracy oraz o odszkodowanie. Sąd oddalił powództwo.
W uzasadnieniu ustnym do wyroku sąd wskazał, iż brak jest podstaw do występowania w tej sprawie z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Wynika to z terminowego charakteru asesury prokuratorskiej, który to, wbrew twierdzeniom powódki, nie może być przedłużany o czas nieobecności w pracy z powodu choroby. W związku z tym, iż powódka z powodu leczenia operacyjnego i rehabilitacyjnego była nieobecna w pracy ponad rok, okres odbytej asesury oraz nieobecność w pracy przekroczyły 3 lata, czyli czas, jaki ustawa o prokuraturze określa jako nieprzekraczalny, na jaki można powołać asesora.

Ponadto sąd wskazał, iż decyzja o rozwiązaniu stosunku pracy miała miejsce wobec bezspornej nieobecności powódki w pracy przekraczającej okres jednego roku. Została ona również słusznie podjęta w oparciu o orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności powódki do pracy na stanowisku prokuratora. Sąd argumentował, iż ze względu na fakt, że decyzja o zwolnieniu z pracy została wydana w zgodzie z obowiązującymi przepisami, w tej konkretnej sytuacji z uwagi na argumentację prawną nie można postawić zarzutu dyskryminacji.
W powyższej sprawie Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię amicus curiae,w której wskazała na dyskryminujące traktowanie asesora. Prokurator Generalny wydając decyzję o zwolnieniu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim ze stanowiska asesora prokuratury zdaniem Fundacji naruszył zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na niepełnosprawność.

Od powyższego wyroku została złożona apelacja. Pierwsza rozprawa przed sądem okręgowym odbędzie się w dniu 23 lutego 2011 r.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

SN: Sędzia przeniesiony w stan spoczynku z powodów zdrowotnych nie ma powrotu do zawodu