W kolejnym Rankingu Wydziałów Prawa i Administracji organizowanym od czterech lat przez Gazetę Prawną pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych zajął Uniwersytet Warszawski. W kategorii uczelni niepublicznych zwyciężyła Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego.

Laureatami czwartej już edycji rankingu DGP w kategorii wydziałów prawa wśród uczelni publicznych został po raz kolejny Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowany przez prof. Krzysztofa Rączkę wydział uzyskał 87,5 na 100 możliwych punktów.

Na kolejnych miejscach jest Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

W kategorii uczelni niepublicznych pierwsze miejsca zajęła Uczelnia Łazarskiego z Warszawy. Uzyskała 67 punktów. Wyprzedziła Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji z Gdyni oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Otrzymały one odpowiednio 63,5 oraz 59,3 punktów.

Wśród uczelni publicznych kolejny raz na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, uzyskując 87,5 na 100 punktów. W kategorii uczelni niepublicznych pierwsze miejsce z ilością 67 punktów przypadło Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.

Tegoroczny wynik nie jest dla nikogo zaskoczeniem, gdyż obie uczelnie w rankingu w 2007, 2008, oraz 2009 roku roku również uzyskały pierwsze miejsce.

Rezultat ten ukazuje, że obie uczelnie starają się utrzymywać odpowiedni poziom i walczą o swoją pozycję.

Kolejne miejsca wśród wydziałów prawa uczelni publicznych przypadły:

Miejsce II-Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim

Miejsce III-Wydział Prawa i Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim,

Miejsce IV- Wydział Prawa i Administracji w Białymstoku.

Miejsce V- Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród uczelni niepublicznych wyróżnione zostały:

Miejsce II-Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni

Miejsce III-Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Miejsce IV-Wydział Prawa i Administracji w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Miejsce V-Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie.

Założenia rankingu

Jednym z celów jaki przyświecał Gazecie Prawnej organizującej ranking uczelni kształcących przyszłych prawników jest pomoc maturzystom w wyborze najlepszej dla siebie uczelni. W tym celu redakcja została przygotowana własną, autorską metodę oceny wydziałów, skonsultowaną z ludźmi świata nauki i ekspertami odpowiednich danych.

W rankingu wzięto pod uwagę dane, które wpływają nie tylko na jakość kształcenia, ale także komfort studiowania czy praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu prawnika.

Przede wszystkim jakość

Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, z czego 45 za jakość i siłę kształcenia, oraz 15 za wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów.

W tym roku wzięto również pod uwagę ilość publikacji pochodzących z danej uczelni- artykułów i książek, oraz ilość otrzymanych grantów naukowych przez pracowników uczelni. Znaczenie miały również konferencje-krajowe i międzynarodowe organizowane przez dany wydział, oraz liczbę prowadzonych przez dany wydział studiów podyplomowych.

Niespodziewany awans

Wśród uczelni, które w tym roku awansowały znalazły się:

-Uniwersytet Jagielloński,

-Uniwersytet Gdański,

-Katolicki Uniwersytet Lubelski,

Tegoroczny ranking ukazuje coraz większy udział w kształceniu młodych prawników na uczelniach niepublicznych. Niektóre z uczelni prywatnych z powodzeniem konkurują z wydziałami uczelni publicznych, a niektóre z nich nawet wyprzedziły uniwersytety publiczne.

Pozostaje mieć nadzieję, że ta konkurencja będzie mieć coraz lepszy wpływ na poziom absolwentów prawa.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Forum Prawnikow

Ranking Wydziałów Prawa 2009

Ranking Wydziałów Prawa i Administracji