statystyki

Prawo jazdy: będzie jedna baza pytań. Próg puntkowy zostaje

autor: Tomasz Żółciak01.10.2013, 08:03; Aktualizacja: 01.10.2013, 09:15
Kilkuset pytań łatwo się nauczyć na pamięć. Kilku tysięcy trudniej

Kilkuset pytań łatwo się nauczyć na pamięć. Kilku tysięcy trudniejźródło: ShutterStock

Resort transportu upubliczni pytania z testów. Ale próg punktowy zostaje

Reklama


Reklama


Urzędnicy Ministerstwa Transportu od kilku tygodni walczą z bałaganem w egzaminach na prawo jazdy. Od stycznia 2014 r. testy powinny być przeprowadzane na jednolitym oprogramowaniu. Pytania powinny pochodzić z jednej bazy zatwierdzonej przez ministra transportu.

To jednak nie wszystko. Jak wynika z naszych informacji, resort Sławomira Nowaka chce zapewnić powszechny dostęp do wszystkich pytań. Potwierdza to w rozmowie z DGP rzecznik Ministerstwa Transportu Mikołaj Karpiński. – Docelowo, po utworzeniu bazy pytań egzaminacyjnych składającej się z ok. 3–4 tys. pytań, nie będzie potrzeby jej utajniania. Chcemy jawnej bazy pytań – mówi rzecznik.

Miałoby to się stać po ujednoliceniu obecnych dwóch baz pytań (jednej pochodzącej od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, drugiej od Instytutu Transportu Samochodowego) oraz jej zweryfikowaniu przez resort. W tym celu opracowywane są zmiany w przepisach. – Zespół zostanie powołany niezwłocznie po dokonaniu odpowiednich zmian ustawowych. Wstępnie, kiedy po raz pierwszy sygnalizowaliśmy wprowadzenie takich rozwiązań, określiliśmy termin ok. 12 miesięcy na realizację tego projektu – tłumaczy Mikołaj Karpiński.

Główną przesłanką do upublicznienia pytań jest ich liczba. Przed zmianami ze stycznia tego roku baza liczyła kilkaset pytań, które kandydaci z łatwością wkuwali na pamięć.

Sama liczba pytań to niejedyny powód, dla którego resort transportu chce jawności. Chodzi też o względy wizerunkowe. – Minister Nowak i jego otoczenie mają już dość punktowania przez media kolejnych wpadek przy wdrażaniu nowych egzaminów. Upubliczniając pytania, utną wszelkie spekulacje dotyczące tego, jak absurdalne pytania tam się pojawiają – twierdzi jeden z naszych rozmówców.

Powszechnie dostępne pytania byłyby też na rękę wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego. Wskutek zawirowań wokół egzaminów teoretycznych, a także coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego ruch w WORD-ach znacznie zmalał. – W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat nawet o 40 proc. Trudno jest nawet rozpisać cały dzień egzaminów – przyznaje Zdzisław Kot, dyrektor WORD w Białej Podlaskiej. Dodaje, że wciąż wielu zdających narzeka na poziom trudności nowego testu teoretycznego. – W ich opinii pytania są tak kosmicznie trudne, że nauczenie się samych przepisów nie jest wystarczające, by zaliczyć egzamin – mówi dyrektor.

Upublicznienie pytań miałoby jednak swoją cenę. Ministerstwo Transportu nie zamierza obniżać progu punktowego na egzaminach teoretycznych (wymagane jest uzyskanie co najmniej 68 punktów na 72 możliwe). Jak pisaliśmy w DGP, za takim rozwiązaniem lobbowali m.in. przedstawiciele ośrodków szkolenia kierowców i WORD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • bp(2013-10-01 08:55) Odpowiedz 00

  Próg puntkowy? Chyba punktowy.

 • Cezary(2013-10-01 09:28) Odpowiedz 00

  Zgoda. Zrobiłem przykładowy test i niektóre pytania były rzeczywiście niejednoznaczne: czy "zgoda dróżnieka na przekroczenie przejazdu" oznacza podniesienie szlabanów? Okazuje się, że nie! Autorzy pytań wyodrębnili taką życiową sytuację, kiedy dróżnik opuszcza szlabany, ale kierowcom daje zgodę na ich omijanie. Nie starczyło mi wyobraźni - straciłem punkty.

 • MS(2013-10-01 10:38) Odpowiedz 00

  (wymagane jest uzyskanie co najmniej 68 punktów na 72 możliwe) - tutaj też błąd 68 z 74 możliwych !

 • Mati(2014-01-14 17:34) Odpowiedz 00

  Kurcze to wszystko jest takie chore! Trzeba być milionerem żeby zdać ! Moja kumpela dała w łapę i ma załatwione a ja tych testów nie mogę zdać bo są po pieprzone jak szlak Ponoć czas jazdy też ma się skrócić

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama