Zmasowana akcja Poczty Polskiej, której celem jest ściągnięcie zaległych opłat z tytułu abonamentu RTV, skończyła się kłopotem dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Urząd zasypała lawina podań o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płaceniu tej daniny. W większości wnioskują o to emeryci, którzy zawczasu nie dopełnili formalności związanych z przysługującą im ulgą.

Jak mówi DGP Krystyna Twardowska, rzecznik prasowy KRRiT, w 2012 r. rada rozpatrzyła 31 388 takich wniosków abonentów. Do 10 sierpnia 2013 r. liczba rozpatrzonych podań wyniosła już 20 833. Twardowska nie zdradza, ile jeszcze czeka na rozpatrzenie.
W kolejce jest nasza czytelniczka pani Krystyna. Gdy listonosz przyniósł list polecony, w którym poczta wezwała ją do zapłaty zaległości, licząc od 2008 r., okazało się, że jej dług wynosi ponad 1200 zł – tyle, ile jej miesięczna emerytura.
Zadzwoniła pod wskazany w liście numer, by dowiedzieć się, że może odwołać się do KRRiT. Tak zrobiła i czeka już miesiąc na odpowiedź. Ma nadzieję, że urząd umorzy jej zaległość, tym bardziej że abonament karnie opłacała przez kilkadziesiąt lat aż do emerytury.
– Dziś państwo nagradza mnie za moją naiwność – podsumowuje.
Szansa na pozytywną reakcję rady jest spora.
– Decyzje odmawiające umorzenia stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich. Zdecydowanie więcej umarzamy lub rozkładamy na raty, niż nie umarzamy – mówi Krystyna Twardowska i przypomina, że uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są tylko osoby, które ukończyły 75. rok życia; zaliczone do I grupy inwalidzkiej; kombatanci, będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Uprawnienie takie posiadają też osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, ale jej wysokość nie może przekraczać miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
– Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie, zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie – dodaje rzeczniczka krajowej rady.
Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono tych formalności.
Mec. Konrad Łaski z Kancelarii Łaski i Wspólnicy przypomina z kolei, że zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego na rozpatrzenie spraw nieskomplikowanych urząd co do zasady ma miesiąc.

201,40 zł wynosi roczny abonament za RTV