statystyki

Egzamin na prawo jazdy: Po cichu znikają pytania o długość drążka

autor: Tomasz Żółciak29.07.2013, 06:48; Aktualizacja: 29.07.2013, 08:15
Prawo jazdy

Prawo jazdyźródło: ShutterStock

W DGP opisaliśmy kontrowersyjne pytania, z którymi na egzaminach zmagają się kandydaci na kierowców. Z ich relacji wynika, że można się natknąć na pytania w stylu „jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów” czy „od czego należy zacząć odpowietrzanie układu zasilania o zapłonie samoczynnym”. Teraz dochodzą do nas sygnały o tym, że najdziwniejsze pytania są usuwane – i to najprawdopodobniej przez obu dostawców baz (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – PWPW – oraz Instytut Transportu Samochodowego – ITS), choć firmy się tego wypierają.

reklama


reklama


– Gdy resort transportu dowiedział się, że na egzaminie występują tego typu pytania, pojawiła się, mówiąc delikatnie, konsternacja. Teraz nikt się do nich nie przyznaje, ale zaczęto je usuwać z bazy – twierdzi nasz informator.

Wcześniej, jak kilka dni po naszym materiale doniósł portal Gazeta.pl Trójmiasto, pytania typu drążek pojawiły się na egzaminach w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego (PORD).

W PWPW usłyszeliśmy, że PORD jest jednym z ośrodków egzaminacyjnych, który korzysta z bazy dostarczonej przez ITS. To by znaczyło, że takie egzaminacyjne kwiatki znajdują się w bazie ITS (gdzie nieoficjalnie można usłyszeć, że dziwne pytania występują także w bazie PWPW). Zapytaliśmy o usuwanie pytań.

– Kategorycznie zaprzeczamy pogłoskom na temat rzekomego, umyślnego usuwania pytań z puli pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy – odpowiada rzecznik ITS Mikołaj Krupiński. – Weryfikacja i rozbudowa bazy pytań wykorzystywanych w WORD jest permanentnym działaniem, prowadzonym też wcześniej, przed 19 stycznia 2013 r., przez resort transportu. Pytania ITS/Sygnity wykorzystywane w WORD są wycofywane na wnioski WORD-ów, po uprzednim rozpatrzeniu przez ekspertów ITS ich zasadności – dodaje. ITS dementuje, że doniesienia medialne spowodowały usunięcie czegoś z bazy ITS/Sygnity w WORD.

Ministerstwo Transportu zapowiedziało, że zrobi z tym bałaganem porządek. Jak, ogłosi za kilkanaście dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • OBIEKTYWNA Z LUBLINA(2013-07-29 22:42) Odpowiedz 00

    NAWET BEZ TYCH DURNYCH PYTAŃ MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA PRAWA JAZDY JEST ZNIKOMA-JAK JUŻ CUDEM UDA SIĘ ZDAĆ TEORIĘ TO EGZAMIN PRAKTYCZNY MOŻNA OBLAĆ NAWET NIE WJEŻDŻAJĄC NA PLAC MANEWROWY. EGZAMINATORZY WPĘDZAJĄ W TAKI STRES,ŻE WSZYSTKIEGO SIĘ ODECHCIEWA...

  • cd(2013-07-29 23:28) Odpowiedz 00

    WORD-y obsadzone głównie ludźmi PO i PSL -to co wyprawiają z egzaminowanymi to wynaturzenia. Powinno się zakazać stosowania prowokacyjnych pytań przez egzaminatrów - aopłata za egzamin powinna być pobierana tylko raz inaczej wyzwala "popyt" na częste gzaminowanie tych samych delikwentów.

  • Porownaj propagande z prawda(2013-07-29 08:00) Odpowiedz 00

    Wejdz na strone www , niezalezna , pl ,przekazuj innym droga email,sms,w rozmowach.Obecny rzad dokonuje likwidacji Polski,otrzymuje milionowe lapowki od obcej agentury i unijnego bagna

  • Majkel(2013-07-29 08:22) Odpowiedz 00

    A sprawdziliście zdawalność w WORD w Warszawie na Odlewniczej = Kat. A 2%!!

  • woj.(2013-07-29 08:17) Odpowiedz 00

    Ale ktos je napisał.Idiotów jednak nie brakuje.

  • 123(2013-07-29 08:49) Odpowiedz 00

    ministerstwo transportu jest za to odpowiedzialne

  • jan(2013-07-29 08:47) Odpowiedz 00

    Ciekawe czy ktoś poniesie odpowiedzialność za wpisanie idiotycznych pytań do testu egzaminacyjnego ??? Gdzie MINISTERSTWO TRANSPORTU, które to nadzoruje??? ZAPOMNIAŁEM ,SZUKAJĄ PO SKLEPACH DROGICH ZEGARKÓW !!!

  • Ekspert(2013-07-29 08:51) Odpowiedz 00

    "Pytania ITS/Sygnity wykorzystywane w WORD są wycofywane na wnioski WORD-ów, po uprzednim rozpatrzeniu przez ekspertów ITS ich zasadności – dodaje".
    Rzeczywiście, potrzeba eksperta, aby stwierdził debilność takich pytań!
    Pytanie, co za debil je tam umieścił!!!

  • AutorAutor(2013-07-29 09:19) Odpowiedz 00

    Czyli co? Jak ratować budżet za pomocą masowego uwalania Polaków-rodakow. Jakos bym się nie zdziwi gydyby tak byloł...

  • zdający(2013-07-29 09:17) Odpowiedz 00

    Do kogo trzeba by napisać, aby w nowym egzaminie teoretycznym była możliwość zobaczenia, w którym pytaniu zrobiło się błąd. Egzaminator może oczywiście wydrukować numer pytania i ilość punktów, ale czy ktoś jest w stanie zapamiętać kolejność 32 pytań i to w stresie, chyba nie, nie jesteśmy robotami. Powinna być możliwość jak przy ostatnich testach, sprawdzić w którym pytaniu zrobiło się błąd

  • asd(2013-07-29 09:26) Odpowiedz 00

    bo przeciez jest kryzys i najlepiej jak podatnik 20 razy przynosi pieniazki rzadowi za to samo... jak nie pogonicie tej czerwonej obcej agentury na gorze to dalej beda takie prymitywne dzialania z premedytacja ekipy rzadzacej. Wypasly sie jak swinie u Orwella na naszej krwawicy i unijnej kasie i tylko sie smieja z Polakow frajerow. Gdybyscie slyszeli ten smiech ten rechot...

  • Do: Majkel(2013-07-29 09:39) Odpowiedz 00

    To nic WORD Katowice tak boi się statystyk że na swojej stronie ma jeszcze statystyki z drugiego półrocza 2012

  • 007KAL(2013-07-29 10:26) Odpowiedz 00

    "Pytanie o długość drążka", czy "odpowietrzenie układu zasilania silnika wysokoprężnego model 1950" wpisuje się w ogólną koncepcję (Jaśnie Rządzaćych w III RP) traktowania kierowców jak zwierzyny łownej do uzupelniania dziury budżetowej. Inny pomysł z tej samej beczki to "janosikowy zestaw: znak ograniczenia prędkości do prędkości bliskiej zero +fotoradar" ... Test z durnymi pytaniami oblewa (jak wynika z dyskusji) ponad 95% zdających, czyli będą zdawać (PŁACIĆ) kolejny raz.. Czyli będą zasypywać dziurę budżetową ...

  • anonymous(2013-08-05 23:11) Odpowiedz 00

    polecam worda w Dąbrowie Górniczej odnosnie kat A. Dopiero czeli swoja przygodę wiec jest okey. :)