statystyki

Każdy człowiek jest wolny, ale nie w swoim mieszkaniu

autor: Ewa Maria Radlińska22.02.2013, 07:22; Aktualizacja: 22.02.2013, 08:30
 • Wyślij
 • Drukuj
Podstawowym obowiązkiem właściciela obok płacenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jest przestrzeganie porządku domowego

Podstawowym obowiązkiem właściciela obok płacenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jest przestrzeganie porządku domowegoźródło: ShutterStock

Pani Anna mieszka w jednym z łódzkich bloków razem z półroczną córką. Niestety, odkąd sprowadził się nowy sąsiad, nie ma chwili spokoju. Młody mężczyzna urządza co weekend imprezy, a w tygodniu wieczorami głośno słucha muzyki. Czy może bronić się przed zakłócaniem spokoju przez sąsiadów?

reklamareklama


Przez cienkie ściany słychać krzyki i głośne rozmowy bawiącego się w jego mieszkaniu towarzystwa. Przez to ani pani Anna, ani jej malutka córka nie mogą spać. Czytelniczka zwróciła się do nas o pomoc. Przyznaje, że czuje się bezsilna, bo wielokrotnie próbowała rozmawiać z sąsiadem, ale ten twierdzi, że u siebie w mieszkaniu może robić, co chce.

Sytuacja, w jakiej znalazła się pani Anna, nie jest bez wyjścia. Zakłócanie spokoju przez sąsiada to wykroczenie zagrożone aresztem, ograniczeniem wolności albo karą grzywny. Nasza czytelniczka może również żądać od niego odszkodowania.

Wezwanie policji

Jeśli sąsiad lekceważy prośby pani Anny o spokój, nie pozostaje jej nic innego, jak wezwać policję, kiedy kolejny raz dojdzie do takich wybryków. Funkcjonariusze mogą upomnieć sąsiada. Jeżeli to nie wystarczy i mężczyzna nie zmieni zachowania, policja po kolejnych interwencjach może uznać, że zakłócanie porządku ma charakter uporczywy. W takiej sytuacji powinna sporządzić wniosek do sądu o ukaranie sąsiada. Jeżeli jednak w ciągu miesiąca pani Anna nie dostanie informacji o tym, że policja złożyła wniosek o ukaranie, lub otrzyma zawiadomienie mówiące o braku podstaw do jego wniesienia – sama może złożyć do sądu rejonowego właściwego dla jej miejsca zamieszkania takie pismo. Uwaga! Wzywając policję, pani Anna powinna dopilnować, aby funkcjonariusz spisał protokół lub notatkę służbową. Taki dokument może się przydać jako dowód, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Prawo sąsiedzkie

Przepisy kodeksu wykroczeń to niejedyna ochrona. Z pomocą przychodzi również prawo cywilne. Tutaj dla odpowiedzialności sąsiada istotne jest to, czy przekroczył dopuszczalną immisję. Są to działania podejmowane przez właściciela nieruchomości na własnym gruncie, których skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. W tym pojęciu zawierają się także dźwięki, których źródłem jest jedno mieszkanie, a słyszalne są w innym lokalu. Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę. Jeżeli więc sąsiad pani Anny słucha muzyki tak głośno, że utrudnia jej i jej dziecku normalne funkcjonowanie w ich mieszkaniu, narusza tym samym zasady współżycia społecznego. Nasza czytelniczka ma więc prawo żądać od niego zaprzestania emitowania uciążliwego hałasu. Powinna w tym celu złożyć pozew do sądu rejonowego. W postępowaniu sądowym będzie musiała przedstawić dowody na to, że sąsiad poprzez nadmierny hałas zakłóca jej korzystanie z mieszkania. I tutaj przydatne będą dokumenty z interwencji policji, a także zeznania świadków, np. innych sąsiadów.

Obowiązki mieszkańców

Podstawowym obowiązkiem właściciela obok płacenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jest przestrzeganie porządku domowego oraz korzystanie z nieruchomości w sposób nieutrudniający korzystania z niej przez innych współwłaścicieli. To zaś oznacza, że jeżeli sąsiad swoim działaniem narusza porządek domowy i w efekcie czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali, to można również wystąpić do sądu z pozwem o zaniechanie tych działań.

Można zakłócać spokój sąsiadom na różne sposoby

Zakłócanie spokoju to nie tylko imprezy, ale także:

● nieutrzymywanie czystości, w wyniku czego brzydkie zapachy są odczuwalne w innych lokalach;

● głośne awantury, słyszalne w sąsiednich mieszkaniach;

● prace remontowe trwające do późnych godzin (np.kucie ścian, wiercenie).

Zakłócanie spokoju nie tylko drażni, ale może wywołać konkretne szkody. Jeżeli w wyniku zachowania sąsiada tak się stało, możemy żądać odszkodowania. Występując o to do sądu, trzeba wykazać szkodę i jej wielkość oraz związek przyczynowy między działaniem sąsiada a powstaniem szkody.

Podstawa prawna

Art. 51 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 1971 r. nr 12, poz. 114). Art. 144 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Ko deks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

PORADA EKSPERTA

Agnieszka Matusik, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych AM

W zakresie ochrony przed immisjami pośrednimi materialnymi, m.in. przed hałasem, podstawowy jest art. 144 kodeksu cywilnego, który określa granice korzystania z prawa własności w ramach zasad współżycia społecznego. Przepis ten nazywany jest przepisem prawa sąsiedzkiego. Jest on jednak dość ogólny i nie precyzuje, jakie konkretnie działania mogłyby być uznane za działania zakłócające korzystanie z nieruchomości. Doprecyzowanie tych zagadnień znaleźć można w orzecznictwie sądowym, które, co do zasady, uznaje, że ocena przeciętnej miary w rozumieniu art. 144 k.c., powinna być dokonywana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie ich subiektywnych odczuć. Nadmierny hałas emitowany przez sąsiada może także naruszać dobra osobiste, wkraczając w sferę naszych uczuć. W takim wypadku można skorzystać z przepisów chroniących dobra osobiste, a konkretnie prawa do spokojnego korzystania z mieszkania, i żądać zarówno odszkodowania za szkodę wyrządzoną nadmiernym hałasem, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku z nadmiernym hałasem emitowanym przez sąsiada.

Zwracam uwagę, że w przypadku postępowania sądowego konieczne będzie wykazanie m.in. uporczywości działania sąsiada, dlatego znów notatki, protokoły sporządzone przez policję lub straż miejską będą ważnym środkiem dowodowym. Warto więc zawiadamiać odpowiednie służby o niewłaściwym zachowaniu sąsiadów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 33

 • 1: lucek ryki z IP: 5.172.252.* (2015-04-10 22:08)

  Mi zycie zatruwaja wesela w wiejskiej sterej i zle wyposazonej remizie. Wesela i imprezy w budynku sa dokuczliwe, a co dopiero gdy wala i dra mordy na dworze. To jest pieklo

 • 2: mtmc2 z IP: 91.214.0.* (2014-06-03 22:16)

  Najgorsze jest to, że te swoje tony sprzętu wystawiają na zewnątrz. Gdyby te głośne imprezy robili sobie w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach , to byłoby zapewne inaczej. Ale nie , oni maja ambicję tak ryczeć ,a by każdy kto chce czy nie chce musiał ich słuchać. To samo jest wszędzie. I w małym mieście jak Skierniewice i w dużym jak Warszawa. Tam też uwielbiają tzw. "masowe imprezy", gdzie jeno huk słychać ,aż bębenki w uszach pękają,. Na pewno nie ma to ni wspólnego z zachowaniem jakichkolwiek norm hałasu. Samochód, aby mógł się poruszać musi spełniać wyśrubowane normy emitowanego hałasu, ale jakimś cudem nie dotyczy to głośników wystawionych na ulicę.

 • 3: mtmc2 z IP: 91.214.0.* (2014-06-03 22:00)

  Mieszkam na wsi. Zdawałoby się spokojne miejsce. ( Nieborów). Niestety, wszystko się zmieniło, ale na gorsze. Mieszkam w centrum, a wieś stała się bardzo atrakcyjna turystycznie. Puszcza Bolimowska, Zespół Parkowo Pałacowy. Przyroda, zabytki, cisza i spokój.Blisko Łódź i Warszawa, obok autostrada. Powstało kilka restauracji, miejsca hotelowe i stadniny koni, kwatery prywatne. Niestety, miejscowi "przedsiębiorcy" (tzw buractwo-wieśniactwo) uważają, że turysta czy gość, który tu przyjechał, zwłaszcza ten z dużego miasta, to o niczym innym nie marzy, jak tylko o tym ,aby słuchać głośnej muzyki. I to nie takiej sobie ze zwykłych domowych głośników, ale ze specjalnego sprzętu, wyposażonego we wzmocniony bass. Życie w tym miejscu powoli staje się koszmarem. Zjazdy motocyklistów, tony sprzętu. Gdy powłączają to wszystko w różnych miejscach , to naprawdę z ciszą to nie ma nic wspólnego. Noc nieprzespana. Basy przenikają przez mury i w mieszkaniu tylko słychać same bębnienie, nawet z odległości 500m! Zauważyłem jedną prawidłowość-im większy kretyn, tym głośniejszy. Obok jest pizzeria i latem wystawiają głośniki i urządzają przedstawienia. Nie tylko w nocy, ale i w dzień nie ma spokoju. Włączą te swoje megafony i drą się i bębnią. Bo im się wydaje, że im wszystko wolno. Walczę z nimi . Wzywam policję i raz już wygrałem proces. Najgorsze jest jednak to, że te barany uważają, że oni mają rację. Zupełnie nie trafia do tych pustych łbów myśl, że urządzając takie hałasy, niszczą tę przyrodę i ludzie przestana tu przyjeżdżać, bo to samo to każdy ma u siebie na osiedlu , czy w mieście. Że tak naprawdę zarzynają kurę, która znosi złote jaja. O czymś takim jak istniejąca obok ostoja rzadkich gatunków zwierząt ( np. łosi), czy orłów (!) , które się w ten sposób płoszy , nawet szkoda do nich mówić, bo wtedy wpadają w stupor, rozdziawiają japy i wytrzeszczają oczy, jakbym do nich po chińsku mówił. Próbuję znaleźć jakiś sposób na tych bęcwałów. Najlepiej by było opracować procedurę sądową i żądać wysokich odszkodowań. Bo tylko tego się boją. Może ktoś ma jakiś pomysł?

 • 4: Esko z IP: 31.61.131.* (2014-04-04 00:34)

  Sąsiad popieram Twoja wypowiedź, najbardziej mogą wykończyć człowieka bachory sąsiada z góry które cały dzień skakają, biegają, walą w strop itd Hałas jest tak uciążliwy, ze może nawet doprowadzić do samobójstwa, impreza jest raz kiedyś a bachory rodzą się na okrągło i do średnio 30 lat będą dzień w dzień hałasować a rodzice im na to pozwalać a nawet razem z nimi się wydurniać i wariować, dziecko i rodzic święta krowa i biada coś powiedzieć.

 • 5: K@ z IP: 89.72.106.* (2013-02-25 07:32)

  E tam, na takiego sąsiada jest prosty sposób - betonowa płyta chodnikowa oparta o kaloryfer i jakaś tania wiertarka udarowa. Koncert zaczynamy godz. 6:01, po zakończeniu imprezy. Parę dziurek, kilka godzin przerwy i znowu.

 • 6: zenon z IP: 78.8.208.* (2013-02-25 07:19)

  A gdzie mąż? pani Anno. nie wytrzymał chłop z marudą?

 • 7: opolanka z IP: 178.252.22.* (2013-02-25 07:18)

  A do moich sasiadów nade mną przychodzi często wnuk 7 letni ,który od wejścia zaczyna biegac i skakac bez przerwy,on po prostu nie chodzi tylko biega.Podejrzewam że ma ADHD ale nie jest przez nikogo upominany,pozwalaja mu na to nie potrafią wychowywac .Jest to dla mnie uciążliwośc cały czas jego pobytu a zostaje u nich często na noc,więc bieganina jest na okrągło.Chyba skacze po meblach bo co chwile jest łomot.Widac gołym okiem,że chlopak nie ma żadnego zainteresowania oprócz biegania po mieszkaniu.

 • 8: Marian Paździoch z IP: 83.168.106.* (2013-02-24 20:32)

  Jak ktoś chce się wyszaleć w weekend to zapraszam do lokali i pubów, a nie tanim kosztem uchlać się w mieszkaniu i drzeć japę. Ogólnie to najlepiej rozglądać się za mieszkaniami w małych budynkach. Tam względne jest spokój. Najgorsze są blokowiska nawet jeśli mają status apartamentów. Znajomy ostatnio kupił i wprowadził się do takiego bloku. Słono zapłacił i liczył na kulturalnych sąsiadów. Trochę się rozczarował. Co weekend libacje alkoholowe, zaśmiecone ogródki, butelki i kiepy lecące przez balkon, mocz na klatce.

 • 9: vcvv z IP: 80.54.46.* (2013-02-24 17:36)

  a mnie pies sąsiadki dokucza, szczeka całymi nocami, bo ona się tłucze poza domem

 • 10: Niunio z IP: 37.209.150.* (2013-02-23 16:57)

  Pan Policjant wezwany będzie razem z sąsiadem się bawił to chuliganeria teraz w Policji.Trzeba zmierzyć hałas w dzień inny w nocy inny i z filmować pomiary i huki i po ptokach a nie jakieś dziwne policjanty!

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama