statystyki

Ile może zabrać komornik z emerytury?

autor: Maria Kuźniar15.02.2013, 07:00; Aktualizacja: 15.02.2013, 08:16
  • Wyślij
  • Drukuj
Emerytura

Emeryturaźródło: ShutterStock

Pani Hanna pobiera minimalną krajową emeryturę. Ma także do spłacenia długi. – Jaką kwotę komornik może maksymalnie zająć z mojego świadczenia? Czy jest jakiś limit – pyta nasza czytelniczka.





Komornik na poczet długu może zająć jednorazowo maksymalnie 25 proc. świadczenia. Potrąceń dokonuje się po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której komornik zajmuje świadczenie na poczet długów alimentacyjnych. Wówczas kwota ta może wynieść do 60 proc. świadczenia.

Istotne jest to, że pewna część emerytury i renty jest wolna od egzekucji i potrąceń – kwota ta wynosi połowę najniższego świadczenia. Jest to tzw. minimum egzystencji. Dzięki niemu niezależnie od wielkości zadłużenia emeryt nigdy nie zostanie bez środków do życia.

Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 799,18 zł, co oznacza, że kwota wolna od egzekucji to 399, 59 zł. Dopiero z pieniędzy, które zostaną po jej odliczeniu możliwa jest egzekucja wierzytelności. Również w przypadku zbiegu egzekucji komornik może zająć nie więcej niż 25 proc. świadczenia.

Przed zajęciem emerytury lub renty komornik zawiadamia o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wypłaca wówczas kwotę wolną od zajęcia. Ponadto komornik może zająć majątek zadłużonego emeryta lub rencisty czyli np. nieruchomość lub samochód. Można oczywiście wnosić do wierzyciela o umorzenie długu, należy jednak pamiętać, by zwrócić się bezpośrednio do niego, nie zaś za pośrednictwem komornika.

Dłużnicy, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej lub zdrowotnej mogą liczyć na umorzenie, ostateczna decyzja zależy jednak wyłącznie od dobrej woli wierzyciela.

Podstawa prawna
Art. 139–141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

  • 1: ALA z IP: 31.63.174.* (2013-02-15 10:51)

    SŁUCHAJĄC PRAWO PODATKOWE JEŻELI PANI EMERYTURA JEST MNIEJSZA JAK 111.26 ZL TO KOMORNIK NIE MA PRAWA NIC ZABRAĆ BO PRAWO PODATKOWE MÓWI WYRAŻNIE KWOTA WYŻEJ WYMIENIONA JEST NIE DO RUSZENIA TYLKO KWOTA POWYŻEJ 111.26 ZL MOŻE BYĆ ZABRANA NA POCZET DŁUGU-KAŻDY DŁUG JEST PODATKIEM -INNY PRZEPIS MOWI ŻE MOŻNA ZABRAĆ 25% Z EMERYTURY POWYŻEJ TEJ KWOTY 111,26-PONIEWAŻ ARTYKÓŁ JEST TYLKO PYTANIEM TO TAKA MOJA ODPOWIEDŻ.

  • 2: wiesława z IP: 178.36.20.* (2013-02-15 11:29)

    Może jednak dojść do takiej sytuacji, że jeden komornik zajmuje 25% emerytury, drugi natomiast zwraca się do banku i zajmuje pozostałą jej część. Ponieważ kwota znajdująca się na koncie, choćby pochodziła z emerytury, traktowana jest przez komorników, jako oszczędności. Nie wiem, czy to jest zgodne z prawem. Jedyną radą jest przelewanie emerytury na cudze konto.

  • 3: krzysztof z IP: 89.71.6.* (2013-02-15 11:42)

    Potrącenia ze świadczeń przez komornika zawsze odbywają się przez ZUS.
    A ZUS potrąca 25% od kwoty brutto.
    I taka jest prawda.
    To co piszą dziennikarze to bzdury.

  • 4: NO z IP: 89.79.114.* (2013-02-15 12:13)

    Do 1 ALA: Dlaczego piszesz dużymi literami ,tego się nie da czytać !!!
    Na pewno nie wiesz jakie są zasady ich stosowania.Nie znasz małych
    liter? A gdzie zasady interpunkcji? Słowo "artykuł" pisze się przez "u",
    a nie prze "ó" . Poza tym piszesz głupoty,skąd te 111,26 zł?

  • 5: ala z IP: 31.63.160.* (2013-02-15 14:19)

    do 4 no właśnie poczytaj przepisy podatkowe a że piszę dużymi literami to ci przeszkadza jak będziesz miał tyle lat co ja to nawet tych liter dużych nie przeczytasz-wcale nie piszę głupot to głupoty piszą pismaki .ZUS nie ma prawa potrącić 25 % z emerytury jeżeli nie ma na piśmie wyroku z Sądu- nie straszcie ludzi ,bardzo dobrze by było by ten pismak co napisał ten artykuł ze znakiem zapytania ,napisał choć raz prawdę.kwota 111,26zł to kwota której URZĄD SKARBOWY nie może ruszyć ta kwota jest zamrożona na życie netto.Jeżeli ta Pani ma 1200 zl emerytury netto to zabiorą jej tylko do kwoty 111,26-odsyłam do US. A MOŻE TAM TEŻ NIE ZNAJĄ TYCH PRZEPISÓW.

  • 6: ja z IP: 77.218.115.* (2013-02-15 16:54)

    do ali.prosze, podaj paragraf przepisow podatkowych.jak bys mogla mi napisac tez czy mnie ten przepis tez dotyczy.blam na rencie chor. i sad nakazal mi splate b.meza z mieszkania spoldz.lokatorskiego.komornik pobieral mi jedna czwarta renty.teraz mam emeryture 1280zl. a po zajeciu komorniczym dostaje tylko 880zl.mieszkam sama w bloku,po oplatach nie starcza na leki i zywnosc.Boze,mysle,ze moze mi komornik za duzo zabiera,moze odmieni mi sie troszke tragiczny los

  • 7: kacperek z IP: 77.115.217.* (2013-02-15 16:54)

    Do Krzysztofa
    Dziennikarze mają płacone od wierszówki a nie od pisania prawdy.

  • 8: ala z IP: 31.63.160.* (2013-02-15 17:42)

    do 6 proszę napisać oświadczenie do szanownego pana komornika ,że jest kwota słała na życie wynosiła do końca 2012 r 111,26 ponieważ kwota minimalnej płacy poszła o 100 zł do góry i teraz wynosi 1600zł o ten paragraf i przepisy proszę udać do urzędu skarbowego -dział podatków i ponownie proszę zaskarżyć zajęcie komornicze ja wiem że najłatwiej jest pojęcie 25% z emerytury też takie są przepisy ale właśnie do tej tylko kwoty 111,26, proszę się nie dać komornikowi na każdego można pisać skargę nawet na SĄD-KOMORNIKA-URZĄD SKARBOWY.

  • 9: ja z IP: 77.218.115.* (2013-02-15 18:05)

    do ali. bardzo dziekuje za porade.bede dzwonila do urzedu skarbowego,zobacze co mi odpowiedza.jestem poza domem.mam wszystkie choroby z ta najgorsza.bede probowala sie ratowac,w razie potrzeby dodatkowej informacji bede cie prosila o rade na forum gazety prawnej.nie mam nikogo do pomocy w mojej sprawie.jest to prawda,ze Pan Bog stawia na drodze dobrych ludzi.pozdrawiam

  • 10: j.m.koralewski z IP: 37.109.27.* (2013-02-19 15:49)

    Autor jedną z bardzo wielu podobnych egzekucji uznała to za przywilej wynikający z art. 67. 1. nowej Konstytucji (2-04-1997) tj. zakres i formy zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego określa ustawa, wprowadzony Ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 Nr 162 poz. 1118) jakoby emerytury i renty dla komorników sądowych z dniem wprowadzenia Ustawy tj. 01-01-1999 przestały być świadczeniem periodycznym mającym na celu utrzymanie obywateli i ich rodzin. Mimo, że od 17-11-1964 tj. od czasu powstania Kpc jako Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr43, poz. 296) obligatoryjnie obowiązujący komorników sądowych przy wszystkich procedurach egzekucyjnych nie zmieniły się w żaden sposób. Zamiast w stosunku do Konstytucji tzw. PRL zmniejszyć kwotę graniczną dla egzekucji komorniczych z 50% na 25%, kwota możliwych egzekucji komorniczych niewspółmiernie wzrosła i przekroczyła absurdalnie granice zawarowane wszelkimi prawami. W myśl tak rozumianego „przywileju” komornicy jako osoby zgodnie z art. 17. ust 1 Konstytucji wykonywujący zawód społecznego zaufania uzyskali pełny niczym nieograniczony wgląd do wszystkich baz danych ZUS odnośnie wypłat rent i emerytur. Przyśpieszyło to znacznie system, nieznany w krajach cywilizowanych, masowego wywłaszczania najbiedniejszej i najsłabszej 5 mln rzeszy polskich rencistów i emerytów z niewzruszalnych własności stanowiących podstaw ekonomiczne, traktowane przez prawa międzynarodowe też i polskie, jako niezbędne minima do utrzymywania ciągłości życia. Zakaz tego rodzaju egzekucji mieści się w art. 831.§ 1. pkt 3 Kpc.
    Nie jest to wywłaszczenie zgodne z art. 21. ust. 2. Konstytucji. Gdyż nie służy celom społecznym i za taką własność nie ma słusznego odszkodowania. Proszę przeczytać art 142 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118), gdzie stwierdza się, że nikt nie zwolnił komorników ze stosowania Kpc..

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie