statystyki

Mandat z fotoradaru ze zniżką i bez punktów karnych

autor: Tomasz Żółciak05.10.2012, 06:50; Aktualizacja: 05.10.2012, 08:39
  • Wyślij
  • Drukuj
Fotoradar

Fotoradarźródło: ShutterStock

Nowe prawo proponowane przez głównego inspektora transportu drogowego ma dwa cele: Polska stanie się radarową republiką, kierowcy zostaną potraktowani łagodniej, ale za to kara za przekraczanie prędkości będzie nieuchronna.



Główne założenia proponowanych zmian są takie:

● Będzie można uniknąć punktów. Jeśli fotoradar uwieczni samochód i właściciel dostanie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, będzie mógł w ciągu 21 dni dobrowolnie uiścić karę. Wtedy inspekcja nie sprawdzi, kto był sprawcą, więc nie będzie punktów karnych. Jeśli to zrobi w terminie, dostanie 20-proc. upust.

● Jeśli w ciągu 12 miesięcy na właściciela pojazdu nałożone zostaną kary za trzy naruszenia (lub jeśli kwota tych kar przekroczy 1,2 tys. zł), to przez kolejny rok każde nowe przewinienie będzie go kosztowało podwójnie.

● Kierowcy będą mogli obejrzeć zdjęcia z fotoradaru przez internet. Do tej pory jeśli chcieli się z nimi zapoznać, musieli najpierw odmówić przyjęcia mandatu i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu rejonowego. Teraz na zawiadomieniu otrzymają unikalny login i hasło, które pozwolą obejrzeć fotografię w wersji elektronicznej.

Jak twierdzi główny inspektor transportu drogowego Tomasz Połeć, obecny tryb postępowania, oparty na przepisach z lat 70., przestał być wydolny. – Przez wiele miesięcy trwa dochodzenie, kto faktycznie kierował pojazdem. To z kolei często kończy się umorzeniem postępowania – mówi w rozmowie z DGP. Zaznacza też, że w przypadku sieci fotoradarów nakładanie punktów karnych stało się fikcją. W sieci kwitnie handel punktami, które za opłatą przejmują od sprawców zupełnie postronne osoby.

Propozycje GITD budzą sprzeciw funkcjonariuszy policji. – Punkty karne są głównym straszakiem. Nie możemy wprowadzać uproszczeń. Polskie prawo nie polega na organizowaniu promocji – komentuje podinsp. Robert Piwowarczyk ze śląskiej drogówki.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 49

  • 1: Dobry pomysł z IP: 178.43.239.* (2012-10-05 07:36)

    Policja jak zawsze mądrzejsza :-). To takie, jak pisał M. Wańkowicz "chciejstwo". Mamy niewydolny system, i od lat się nie zanosi że będzie lepiej, ale chcemy wszystkich najsurowiej. Efekty widać także w sądach. Część sicąganych pieniędzy idzie na opłatę całego systemu, urzędkików, sędziów. itd po co ? Tam gdzie sie przyznają, chcą płacić, nie ma korowodów po sądach, oszczędność czasu i pieniędzy.A w USA, jest taka zasada, z której nasze biedne państwo może skorzystać. "TY OSZCZĘDZASZ MÓJ CZAS, A JA TWOJE PIENIĄDZE". Dlatego premia, za szybszą zapłatę mandatu jest słuszna. pRZESTAŃCIE SŁUCHAC POLICJI, ONA MA ZAWSZE PROJEKTY Z KSIĘŻYCA. Były już w ich wydaniu sądystadionowe ?

  • 2: podatnik z IP: 195.189.88.* (2012-10-05 08:02)

    za takie słowa nawołujące do korupcji to powinni odwołać szefa ITD-wogóle to był chory pomysł by powoływać taką służbę,któradubluje policję i pożera budżet kraju!!!

  • 3: baca--Czy ktoś jest zaskoczony ? z IP: 83.10.13.* (2012-10-05 08:02)

    Dyzma i jego ekipa przechodzą samych siebie w pomysłach na walkę z deficytem budżetowym. Skoro społeczeństwo nie zniesie kolejnego podatku... można je ukarać mandatem.
    -W I półroczu do budżetu wpłynęło ponad 682 mln złotych. A ma być niemal 2,3 mld.

    Przypominam że mandaty to dla Tuska jedyny pewny dochód – bo nawet jeśli ukarany nie zechce zapłacić , to i tak ściągnie ją z niego urząd skarbowy.

    Mandaty jako forma ratowania budżetu, jest już powszechna.

  • 4: 007KAL z IP: 212.160.184.* (2012-10-05 08:41)

    O ile się nie mylę, to za wdrożenie nowego fotoradarowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo na drogach kogoś mianowano do stopnia generała... Po kilku miesiącach dowiadujemy się z GP, że to nie działa sprawnie, co więcej - pośrednio - że nie chodziło o to, aby poprawić bezpieczeństwo, ani o to, aby wymusić na kierowcach stosowanie się do wprowadzonych ograniczeń prędkości (wyrabiać nawyk przestrzegania prawa !), ale o "dodatkowe wpływy do budżetu"... Jak to w gospodarce rynkowej bywa - dobry sprzedawca musi określić cenę równowagi - jak przesadzi w górę, albo w dół to klienci nie zapłacą... Gdy już znamy prawdę, to znowu coś mnie zastanawia - dlaczego wymienia się szare słupy ze skrzynkami na fotoradary na pomarańczowe, wywołujące poczucie zaniepokojenia (alertu)... Moim zdaniem powinny być zielone, bo to kolor, który uspokaja i taki zielony słup będzie mial pozytywny wpływ na kierowców - nie będą zwalniać...

  • 5: Rysiek z IP: 89.161.29.* (2012-10-05 08:46)

    Kto głosował na Pana Tuska i jego ferajnę Platformę Obywatelską, to już prędko będzie pluł krwią i żółcią!!! Kłamca i oszust Słoneczko Peru oraz P O, w ogóle nie nadają się do rządzenia moim Krajem i moją Ojczyzną.
    Rysiek pracujący na razie w Londynie.

  • 6: A. z IP: 46.170.131.* (2012-10-05 08:49)

    Pomysł zły. Dogadywać "po amerykańsku" to można się w sprawach cywilnych, w karnych wtedy gdy nie ma dowodu - tu taka sytuacja nie zachodzi. Negocjacjom mogłaby podlegać kwota, ale punkty powinny być zawsze.Bo to funkcja prewencyjny mandatu jest najważniejsza.
    Już nawet nikt nie udaje, że chodzi o bezpieczeństwo... Najważniejsza jest kasa.
    Bogaci będą mogli przekraczać prędkość, zabijać też?

  • 7: japucykow z IP: 89.69.40.* (2012-10-05 08:55)

    a jak będzie to wykonane? Jak zawsze, czyli do d... jak we wszystkim. Dlaczego akurat w tym temacie ma sie wszystko kręcic i dobrze działać? Serwer przeciążony, program nie działa, włamania do systemu, mandaty będa przychodzić dla tych co wcale tam nie jeździli, 3tys zdjęć bedzie robił aparat na minutę i nie bedzie komu to naprawić... przewiduję tradycyjny chaos organizacyjny, najgorsze wzorce straży gminnych przejmuje ITD. Kabze trzeba skarbowi panstwa nabić - bogatych będzie na to stać, bo w trzecim roku nagminnego przekraczania prędkości zamiast 500zł mandat ma być nadal 1000zł a nie 2 tys a w czwartym roku 4 tys. itd

  • 8: e z IP: 91.201.122.* (2012-10-05 09:09)

    "Tylko facet bez prawa jazdy może wydawać pieniądze na fotoradary""
    tylko rudy kanciarz może ich stawiać setki.
    a jeśli szef tego ITD głosi takie brednie to w normalnym kraju już nie byłby szefem jakiejkolwiek państwowej instytucji - ale w Polsce Tuska ważni są kolesie, znajomości i układziki..

  • 9: Francuz z IP: 89.68.193.* (2012-10-05 09:14)

    Fotoradary to jedyny bicz na naszych "świetnych" kierowców. Na zachodzie ( we wszystkich krajach UE) nikt nie przekracza prędkości tak jak Polacy, przestrzega sie przepisów, więc im bicz nie jest potrzebny. Nasi kierowcy uważają, że przestrzeganie przepisów jest dla nieudaczników. Za swoją nieudolność winią wszystkie służby z Tuskiem na czele. Zobaczcie kochani jak się jeździ w Niemczech, Francji, jak 50 km/h - to ani km więcej! A u nas? Szok!

  • 10: PoCoTo? z IP: 87.204.161.* (2012-10-05 09:38)

    Idiotyczny pomysł - ulgi, upusty, bonusy i promocje... za czyny karalne... ale takie pomysły tylko z "Platformy Obywatelskiej"

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie