statystyki

Mandat z fotoradaru ze zniżką i bez punktów karnych

autor: Tomasz Żółciak05.10.2012, 06:50; Aktualizacja: 05.10.2012, 08:39
Fotoradar

Fotoradarźródło: ShutterStock

Nowe prawo proponowane przez głównego inspektora transportu drogowego ma dwa cele: Polska stanie się radarową republiką, kierowcy zostaną potraktowani łagodniej, ale za to kara za przekraczanie prędkości będzie nieuchronna.

Reklama


Reklama


Główne założenia proponowanych zmian są takie:

● Będzie można uniknąć punktów. Jeśli fotoradar uwieczni samochód i właściciel dostanie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, będzie mógł w ciągu 21 dni dobrowolnie uiścić karę. Wtedy inspekcja nie sprawdzi, kto był sprawcą, więc nie będzie punktów karnych. Jeśli to zrobi w terminie, dostanie 20-proc. upust.

● Jeśli w ciągu 12 miesięcy na właściciela pojazdu nałożone zostaną kary za trzy naruszenia (lub jeśli kwota tych kar przekroczy 1,2 tys. zł), to przez kolejny rok każde nowe przewinienie będzie go kosztowało podwójnie.

● Kierowcy będą mogli obejrzeć zdjęcia z fotoradaru przez internet. Do tej pory jeśli chcieli się z nimi zapoznać, musieli najpierw odmówić przyjęcia mandatu i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu rejonowego. Teraz na zawiadomieniu otrzymają unikalny login i hasło, które pozwolą obejrzeć fotografię w wersji elektronicznej.

Jak twierdzi główny inspektor transportu drogowego Tomasz Połeć, obecny tryb postępowania, oparty na przepisach z lat 70., przestał być wydolny. – Przez wiele miesięcy trwa dochodzenie, kto faktycznie kierował pojazdem. To z kolei często kończy się umorzeniem postępowania – mówi w rozmowie z DGP. Zaznacza też, że w przypadku sieci fotoradarów nakładanie punktów karnych stało się fikcją. W sieci kwitnie handel punktami, które za opłatą przejmują od sprawców zupełnie postronne osoby.

Propozycje GITD budzą sprzeciw funkcjonariuszy policji. – Punkty karne są głównym straszakiem. Nie możemy wprowadzać uproszczeń. Polskie prawo nie polega na organizowaniu promocji – komentuje podinsp. Robert Piwowarczyk ze śląskiej drogówki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Dobry pomysł(2012-10-05 07:36) Odpowiedz 00

  Policja jak zawsze mądrzejsza :-). To takie, jak pisał M. Wańkowicz "chciejstwo". Mamy niewydolny system, i od lat się nie zanosi że będzie lepiej, ale chcemy wszystkich najsurowiej. Efekty widać także w sądach. Część sicąganych pieniędzy idzie na opłatę całego systemu, urzędkików, sędziów. itd po co ? Tam gdzie sie przyznają, chcą płacić, nie ma korowodów po sądach, oszczędność czasu i pieniędzy.A w USA, jest taka zasada, z której nasze biedne państwo może skorzystać. "TY OSZCZĘDZASZ MÓJ CZAS, A JA TWOJE PIENIĄDZE". Dlatego premia, za szybszą zapłatę mandatu jest słuszna. pRZESTAŃCIE SŁUCHAC POLICJI, ONA MA ZAWSZE PROJEKTY Z KSIĘŻYCA. Były już w ich wydaniu sądystadionowe ?

 • grzywa(2012-10-08 14:25) Odpowiedz 00

  Zasada powinna być prosta:
  1. Właściciel samochodu odpowiada za wykroczenia osoby, której użycza pojazd! Z tym powiązana powinna być praktyka młodych kierowców pod pieczą doświadczonych, np od 16 lat kierują samochodem, oczywiście z ograniczeniami i konsekwencjami dla obydwu!, ale nabywają doświadczenia!
  2. Odcinkowy pomiar prędkości jak np. w GB
  3. Wysokość grzywien powiązana ze statusem majątkowym sprawcy (proporcjonalnie)

 • Rusek(2012-10-06 12:20) Odpowiedz 00

  Dokopcie Tuskowi i jego kolesiom, zacznijcie jeździć zgodnie z przepisami.

 • Marek(2012-10-06 16:05) Odpowiedz 00

  Najlepiej kara,kara a na konicu kara smierci Ludzie więcej pogadanek,pracy a bedzie szybkiej jazdy i mysli samobójczych,ten się dziwi kto ma duzo grosza i spokojnie żyje.

 • bb(2012-10-06 20:42) Odpowiedz 00

  Rusek ma rację. Zacznijmy jeździć zgodnie z przepisami. Miśki nie będą mogły się wykazać wykrywalnością przestempstw i budżet PO pujdzie się czesać.

 • micky(2012-10-07 21:07) Odpowiedz 00

  Yano z IP: 195.8.101.* (2012-10-05 11:10)

  Dlaczego na zdjęciu jest ruch lewostronny ? Czy za prawostronny będzie mandat ?

  Jak widzisz nawet tutaj wstydzą się stanu naszych dróg i pokazują angielskie autostrady.

 • xx(2012-10-08 08:36) Odpowiedz 00

  co za brednie nieważne kto kierował samochodem byle tylko do kasy pieniądze wpływały, każdy kierowca najbardziej boi się punktów bo z ich uzbieraniem wiążą się największe dolegliwości - teraz może być masz kasę to płacę szybko z ulgą i nieważne kto kierował bo nie będą tego sprawdzać, nieważne kto popełni wykroczenie byle była KASA - teraz wiecie po co ITD fotoradary

 • wiemaleniepowiem(2012-10-08 10:51) Odpowiedz 00

  Jeszcze trochę to będą zachęcać do przekraczania prędkości żeby jak najwięcej kasy wpadło. Niedługo niemożliwe będzie popełnianie wykroczeń drogowych bo drogi rozsypią się i będą gruntowe

 • tgv(2012-10-08 12:08) Odpowiedz 00

  Pomysł rewolucyjny i prawdopodobnie o wiele skuteczniejszy niż dotychczasowe archaiczne metody, ale niestety przekracza granice wyobraźni zbyt wielu ludzi w tym kraju.

 • kierowca(2012-10-08 13:33) Odpowiedz 00

  Pod pozorem troski o nasze bezpieczeństwo znowu próbuje się społeczeństwu przedrenować nasze kieszenie. Były już vat, cit, pit i popiwek Wałesy więc należy wymyślić coś nowego - a może wypadałoby poprawić poprostu stan polskich dróg.

 • gonio(2012-10-08 13:51) Odpowiedz 00

  Winien nie winien niewazne byle przyjęl mandat a w nagrode dostanie rabat.

  Chory pomysł chorej instytucji w chorym kraju nad wisłą .

  Idź zatem dalej i dawajmy rabaty ilus tam lat za kratkami dla gwałcicieli, pedofili recydywistow , prZeciez w ten sposób ograniczymy przepelnienie w wiezieniach oraz obniżymy koszty ich utrzymania etc.

  ITD to zbędna formacja nie wnoszaca nic w bezpieczeństwo na drogach a jedynie dublująca uprawneinia drogówki , ktorej jest za malo.
  ITD staje w jednym miejscu i idaje ,że pracuje , dopuki ktos nie oderwie ich od stacjonarnego punktu na nic nie są przydatni.

 • do: dobry pomysł(2012-10-08 17:10) Odpowiedz 00

  to nie jest pomysł policji tylko ITD a sądy stadionowe to pomysł rządu. proponuje poczytac Monteskiusza

 • Stan(2012-10-05 16:03) Odpowiedz 00

  Teraz przestępstwa drogowe będzie można sprzedawać bez żadnych konsekwencji. Czekać teraz na następne rodzaje przestępstw do negocjacji. Wszystko jest nieistotne byleby kasa była. Ktoś tutaj nie rozumie co to jest nieuchronność kary. Nieuchronność kary to znaczy kara od której nie można się wywinąć choćby miało od tego zależeć dalsze istnienie świata, bez wyjątku kto je popełnił czy prezydent czy sprzątaczka. Liberalne podejście do wszystkiego gdzie się da. Rodzi nam się następny obszar do korupcji. No ale czego można się spodziewać po Rządzie który temu sprzyja.

 • Obserwator(2012-10-08 17:10) Odpowiedz 00

  Po pierwsze: ITD zostało powołane do- jak sama nazwa wskazuje- kontroli TRANSPORTU DROGOWEGO, czyli do kontrolowania przedsiębiorców i kierowców zajmujących się transportem osób i rzeczy( niezarobkowym i zarobkowym) a także stanu technicznego wykorzystywanych w tym transporcie pojazdów, tj. autobusów i pojazdów ciężarowych.

  Po drugie : biorąc pod uwagę godziny pracy tej instytucji ( godziny urzędowe, pomimo że "ciężary" jeżdżą całą dobę) i jej efektywność( 1-2 kontrole w ciągu dnia pracy) prywatnie uważam, że rozszerzanie uprawnień tej formacji jest zupełnie bezzasadne. Zamiast tego powinna ona funkcjonować przez całą dobę a powinna się tylko zwiększyć ilość punktów-posterunków, gdzie inspektorzy poddawali by kontroli większą liczbę ciężarówek i autobusów o wątpliwym stanie technicznym.

  Po trzecie : dodawanie uprawnień w zakresie wideorejestratorów w pojazdach, które w większości przypadków są mocniejsze i nowsze niż policyjne powinno już nasunąć uświadomionej części społeczeństwa podejrzenie, że komuś bardzo na tej farsie zależy. Raczej finansowo.

 • dd(2012-10-08 17:53) Odpowiedz 00

  widziecie to co ja? Podwojne kary? Mozna bez punktów? Tu chodzi tylko o kase to sie liczy tylko kasa kasa kasa!!! Placic zeby zwiekszyc dochód panstwa a nic innego sie nie liczy!!! Prawo dla bogatych! tych co bedzie stac beda mogli łamac prawo i miec je w powazaniu dzieki placeniu bez punktów!!!
  kto na nich glosował!!!

 • p@nAnatol(2012-10-10 21:04) Odpowiedz 00

  Gdy główny inspektor był policjantem miał inne zdanie. Jak to punkt widzenia się zmienia. Czas najwyższy przewietrzyć to towarzystwo.

 • do obserwator(2012-10-08 19:47) Odpowiedz 00

  owszem ITD była do tego powołana ale jej uprawnienia już rozszerzono i może kontrolować osobówki a zatem może wystawiac mandaty za fotoradary. Te uprawnienia beda jej rozszerzac tak jak strazy miejskiej az całkowicie b edzie dublowac drogowke tylko beż jej efektywności .

 • Andrzej P.(2012-10-08 20:48) Odpowiedz 00

  Finał będzie taki ,że Pan Milioner nigdy nie zapłaci mandatu , tylko sobie będzie zatrudniał ludzi do płacenia , aż do momentu kiedy pędząc swoim Merolem kogoś zabije , wtedy wszyscy będą zachodzić w głowę : Jak to się stało ?
  a w następnej wersji kodeksu karnego każdy będzie mógł odsiedzieć wyrok za kogoś , nie ważne kto zabił , ważne kto zapłacił . Jednym słowem Republika Bananowa a nie Radarowa.

 • Rysiekzpozaklanu(2012-10-08 22:35) Odpowiedz 00

  zalejmy Sądy pabierami i odmawiajmy przyjęcia mandatu bo tu nie chodzi o bezpieczeństwo kierowsców tylko kasa, kasa, kasa

 • :)śląsk(2012-10-08 23:04) Odpowiedz 00

  a może lepiej karać samymi punktami a nie kasą , ani biedny ani bogaty nie będzie pokrzywdzony

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama