statystyki

Wielka nowelizacja procedury karnej - do konsultacji międzyresortowych

06.06.2012, 18:00; Aktualizacja: 07.06.2012, 08:17

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt wielkiej nowelizacji procedury karnej, do którego założenia zostały przyjęte w maju przez rząd - poinformowała w środę rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości Patrycja Loose.

Reklama


Reklama


Głównym deklarowanym celem projektu, opracowanego w Komisji Kodyfikacyjnej pod kierunkiem profesorów Andrzeja Zolla i Piotra Hofmańskiego, jest usprawnienie postępowania sądowego. Mają doprowadzić do tego, że czas trwania procesów skróci się o jedną trzecią. Obiecywał to w expose premier Donald Tusk.

"W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zarówno liczba spraw wpływających do sądów, jak i czas ich rozpatrywania. Projekt przygotowany przez MS wspólnie z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego zawiera wiele propozycji, które mają skrócić czas oczekiwania obywateli na werdykt sądu, a także podwyższyć jakość orzekania w sprawach karnych" - podkreśliła Loose.

Założenia tej nowelizacji to zmiana filozofii prowadzenia procesu. Sąd, zwolniony z obowiązku samodzielnego dochodzenia do tzw. prawdy materialnej, stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną, co w języku prawniczym nosi nazwę kontradyktoryjności.

Wyeliminowanie i skrócenie niektórych procedur sądowych

Przyjęte w projekcie rozwiązania przewidują wyeliminowanie i skrócenie niektórych procedur sądowych oraz rezygnację z prowadzenia kosztownych dla Skarbu Państwa przesłuchań świadków i powoływania biegłych. Wpłynie to na przyspieszenie postępowania karnego oraz jego skrócenie.

Przyśpieszeniu miałoby też służyć dopuszczenie możliwości prowadzenia rozpraw pod nieobecność oskarżonego i obrońcy - o ile zostali powiadomieni o procesie - jak również odejście od obligatoryjnego odczytywania na rozprawie licznych protokołów. Chodzi o to, aby oskarżony miał prawo do obrony, a nie obowiązek obrony - jeśli jest pasywny i unika wymiaru sprawiedliwości, aby przewlekać proces, nie ma powodu, by prawo mu na to pozwalało.

Zgodnie z propozycjami obrońca i pełnomocnik mają być wyznaczani z urzędu na wniosek strony (obciążenie kosztami obrony lub pełnomocnictwa ma zależeć od wyniku procesu sądowego).

W projekcie zaproponowano m.in. poszerzenie możliwości dobrowolnego poddawania się karze, dziś dopuszczalne tylko w sprawach o występki (zagrożone karą do 10 lat więzienia), również na sprawy o zbrodnie zagrożone karą do 15 lat więzienia, jak również ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych sądowi wraz z aktem oskarżenia - tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.

Założenia stanowią też, że ograniczone mają zostać zatrzymania i areszty - w ten sposób, że wykluczone stałoby się tymczasowe aresztowanie w sprawach o przestępstwa zagrożone karą do 2 lat więzienia. Zaplanowano też, że za jazdę rowerem po pijanemu odpowiadano by jak za wykroczenie, a nie przestępstwo - jak jest dziś.

W nowelizacji procedury karnej przyjętej przez rząd proponuje się także, aby podnieść z 250 o kilkaset zł granicę wartości mienia, kradzież którego stawałaby się z wykroczenia przestępstwem. Jak powiedziała PAP Loose, planuje się, by granica ta - niezmieniana od 15 lat - była na poziomie 1000 zł, ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Dziś prawo stanowi, że tzw. drobna kradzież, w której wartość zrabowanego przedmiotu nie przekracza 250 zł, to wykroczenie, a nie przestępstwo - zatem jej wykryciem i dochodzeniem (uproszczona wersja śledztwa) zajmuje się tylko policja, bez udziału prokuratury. Sprawy tego typu trafiają do sądów grodzkich; kary za wykroczenie są łagodniejsze niż za przestępstwo. Za kradzież przedmiotów wartych więcej niż 250 zł grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Arya(2012-06-06 22:11) Odpowiedz 00

  Sąd sprawca i jego obrońca wezmą pieniądze na prowadzenie postępowania przygotowawczego? Bo przecież na prokuraturę nie można liczyć.

 • Człowiek(2012-06-06 22:36) Odpowiedz 00

  PRAWO ZOLLA...
  Korzystne dla polskich obywateli...
  Wydusić każde finanse... z obywateli...
  ZOLL poprawia po raz 200 spieprzone przez siebie prawo...
  Procedura forsowana przez niego od lat naprawdę niewiele ma z gestapowską... różnic.

 • dr Joseph(2012-06-07 19:47) Odpowiedz 00

  PRAWO ZOLLA:
  POLAKA NIEDOLA

 • guzik(2012-06-07 15:05) Odpowiedz 00

  Domyślam się, że do zmiany procedury doszło z powodu wysokich kosztów jej dotychczas stosowanej formy.Należy zatem maksymalnie ją uprościć. Powiesić podejrzanego za nogi na podwórkowym trzepaku i czekać, aż się przyzna do zarzutów.

 • M.(2012-06-08 00:24) Odpowiedz 00

  Komu jak komu, ale dziennikarzowi GP to nie wypada za bardzo pisać o sądzie grodzkim ...

 • kick(2012-06-08 07:57) Odpowiedz 00

  Zwiększenie kontradyktoryjności postępowania karnego, to nic innego jak pozbawienie odpowiedzialności za wyroki składu orzekającego. Już widzę, te tłumaczenia: "ja tylko oceniałem materiał przedstawiony przez oskarżyciela i argumenty obrony". Trudno się dziwić, skoro i p. Zoll i p. Hofmański to sędziowie :). Skorzysta też obrona - zdarza się przecież, że oskarżony dostaje wyrok, bo Sąd (a nie prokuratura) mając wątpliwości, sam inicjował dodatkowe czynności, które ujawniały nowe, niekorzystne dla oskarżonego dowody. Prokuratura jak była, tak dalej będzie niewydolna (i nieudolna), więc kto straci? Oskarżony i pewnie obywatele, jak się okaże, że przez braki spowodowane przez prokuraturę wypuszczony zostanie na wolność groźny przestępca.

 • dr Joseph(2012-06-08 13:00) Odpowiedz 00

  Do IUDEX.
  Sądy inkwizycyjne są teraz. A po II Wojnie Światowej sądy były o wiele bardziej normalne i sprawiedliwe niż teraz.
  To teraz wydaje się milion nakazów zapłaty rocznie upodlając Naród.

 • IUDEX(2012-06-08 11:39) Odpowiedz 00

  Do 6 .Sądy inkwizycyjne były w średniowieczu i po II WŚ w Polsce .Czas powiedzieć dosyć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama