ePUAP na bardzo niskim pułapie. Skorzystało tylko 26 tys. osób

autor: Sylwia Czubkowska03.01.2012, 06:00; Aktualizacja: 03.01.2012, 08:41
Zupełnie nie udaje się przekonać i zmobilizować urzędów do tego, by zaczęły korzystać z ePUAP

Zupełnie nie udaje się przekonać i zmobilizować urzędów do tego, by zaczęły korzystać z ePUAPźródło: ShutterStock

Zapowiadana internetowa rewolucja administracji idzie z oporami. Z możliwości zakładania profili zaufanych w systemie ePUAP skorzystało tylko 26 tys. osób. Ale też do pełnienia usług za pomocą tej platformy wciąż nie jest uprawniona jedna trzecia urzędów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • myślący 40+(2014-02-06 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    do Urzędas
    Mam opisywane +40 i komputer używam codziennie. Odpis aktu małżeństwa - ePUAP zawieszony. Odpis aktu narodzenia dziecka - zadane pytanie jak dołączyć dokument potwierdzenie opłaty do wniosku i odpowiedź po 6 dniach! Odpowiedź nie rozwiązała problemu, była bezwartościowa. W tym tempie to Państwo będzie miało sprawny system za 1000 lat.

    Odpowiedz
  • nadleśniczy rewiru Buda Ruska(2012-01-04 23:55) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędas.
    ja jestem pokolenie 50+ [a w zasadzie 60-], ale do komputera nie podchodzę ze święconą wodą, posługuję się nim całkiem sprawnie [niedawno zdałem 7 egzaminów ECDL-core], ale też się zastanawiam do czego mnie osobie nie prowadzącej działalności gospodarczej [i nie zamierzającej jej założyć ma służyć profil zaufany, żadnego wniosku lub podania do urzędu złożyć się nie da bez podpisu na dokumencie
    może za dwa lata będę mógł złożyć wniosek o wymianę dowodu, ale co po za tym, więc dlaczego ma się trudzić, zakładać profil wędrować do urzędu

    Odpowiedz
  • Asahi(2012-01-04 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    26.000 założonych kont. W tej liczbie są konta założone przez urzędników aby móc obsługiwać system. Więc ja się pytam w tym miejscu ile osób faktycznie założyło konta?

    Odpowiedz
  • zuta(2012-01-04 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    mi zajelo prawie godzine w urzedzie gminy zanim sie przyszla do mnie 1 WLASCIWA urzedniczka, ktora wyjasnila ze musze isc do urzedu skarbowego. rozmawialam chyba z 10 osobami i nikt z urzedu nawet nie slyszal o tym!!! to juz nie chodzi o wiedze z zakresy administracji publicznej ale czy urzednicy nie czytaja gazet???

    Odpowiedz
  • Sigfryd(2012-01-04 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do Urzędas: postanowiłem swego czasu zrobić zmianę danych w EDG przez ePUAP i po jakimś czasie bezczynności poprzez znajomych dowiedziałem się, że sprawa nie jest załatwiona bo osoba która ma dostęp do tego w urzędzie miasta była na urlopie :) Tak właśnie wygląda informatyzacja w praktyce.

    Odpowiedz
  • Arek"Aiwa-Platz"(2012-01-04 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    W moim przypadku się sprawdza i jestem zadowolony z tej możliwości. Czasem się czeka długo na kod do profilu. No i wydruk dokumentu na Chrome jest wadliwy ale na IE9 już OK.

    Odpowiedz
  • zz(2012-01-04 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nie odwracają kota ogonem mówiąc, że dlatego nie wdraża się systemu bo ludzie nie chcą korzystać, jak ludzie mają korzystać z czegoś co nie działa

    Odpowiedz
  • djrace(2012-01-04 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    " ... raczkujących informatykierów" z Comarchu
    A druga sprawa KTO będzie utrzymywał jak skończy się okres "Unijnej Gwaracji" dla MSWiA. Jak to ma być popularne jak żadne przepisy nie narzucają udostępniania usług elektronicznych Urzędom.

    Odpowiedz
  • lmssw(2012-01-04 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    a propos wpisu aabc
    Podobnie, przed kilku laty, proponowałem bankowi wprowadzenie kart wirtualnych, doładowywanych wg potrzeby z własnego rachunku, do bezpiecznych transakcji internetowych. Także spotkałem się ze zdziwieniem i wątpliwościami, czy to bezpieczne i w ogóle potrzebne ...

    Odpowiedz
  • Ziemowit(2012-01-03 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Obecna wersja jest żenująco słabo wykonana pod względem ergonomii i nic dziwnego, ze mało kto ma zdrowie do przebijania się przez rozwiązania raczkujących informatykierów.

    Odpowiedz
  • wiwat ciemnogród(2012-01-03 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    UUUhahaha szczeble administracji służą do robienia ineresów i nabijania własnego portfela wg. zasady czym gorzej dla obywatela, tym lepiej dla urzędnika. ePUAP był potrzebny tylko po to by "chapnąć" kasę. Podobnie było i jest z komputerami. Miało zmaleć zatrudnienie, wzrostnąć wydajnośc pracy itp. bzdury, a jest wprost przeciwnie, wzrasta ilość komuterów i pracowników. Po prostu ciemna masa ma się dobrze i mocno się broni.

    Odpowiedz
  • Nik Ramm(2012-01-03 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy profil zaufany świetnie działa? Moim skromnym zdaniem - nie działa. Próbowałem odwiesić działalność i sukcesu nie było - wniosek do urzędu nie dotarł (choć dostałem potwierdzenie z systemu, że wszystko jest ok) i musiałem sprawę załatwić tradycyjnie. Nie polecam, przynajmniej na razie...

    Odpowiedz
  • aabc(2012-01-03 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś spierałem się z dyrektorem banku o karty do bankomatów. Powiedział, że nie ma bankomatów, bo ludzie nie mają kart. Ja mu na to, że nie mają kart, bo nie ma bankomatów żeby korzystać. Przypuszczam, że podobna sprawa jest z ePUAP. Po co zakladać, skoro nie ma możliwości skorzystania. W moim województwie nie działa. Konto założyłem i co? Nawet nie moge potwierdzić tego konta, bo nie mam gdzie. A "kioski" w urzędach do obsługi klientów wystawiono. ********* z tych urzędników, zaspali, skoro w innych województwach to działa. Oni pokazują palcem na wojewodę (to nie ja, to kolega - znana zasada).

    Odpowiedz
  • Urzędas.(2012-01-03 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Profil Zaufany świetnie działa przy zakładaniu działalności gospodarczej, zawieszaniu, wznawianiu, likwidacji. Problemem jest niewiedza obywateli - wolą wypełniać papierowy druk niż zrobić to przez internet. Dla pokolenia 40+ komputer i internet do gorsze niż święcona woda dla diabła. Problemem jest też udostępnienie usług w formie jednolitych w całym kraju wniosków również dla innego rodzaju spraw niż CEIDG-1 czyli składanie wniosków o rejestracje firmy.

    Odpowiedz