zaloguj się do e-DGP
statystyki

Ile budżet zaoszczędzi na zamrożeniu płac sędziów i prokuratorów

skomentuj

Dziś odbyło się inauguracyjne posiedzenie rządu koalicji PO-PSL w nowym składzie. Zajęto się m.in. zamrożeniem wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, przedłożony przez ministra finansów.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania w "ustawie okołobudżetowej" uzupełniają plan finansowy państwa na 2012 r., którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby w 2012 r. nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.). W projekcie ustawy budżetowej zastosowano już tzw. dyscyplinującą regułę wydatkową, niemniej w dalszym ciągu konieczne są działania, które uniemożliwią przekroczenie poziomu deficytu budżetowego wyznaczonego w budżecie na rok 2012.

Jedną z najważniejszych propozycji zmian jest zamrożenie wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. 

W 2012 r. podstawą ustalenia wynagrodzenia dla sędziów i prokuratorów będzie poziom przeciętnego wynagrodzenia z roku 2011. Oszczędności z tytułu zamrożenia płac sędziowskich i prokuratorskich wyniosą ok. 140 mln zł.

Komentarze: 16

  • 1: kelo z IP: 84.210.44.* (2011-11-22 16:50)

    ...na samych podwyżkach !!! - 14o mln.zł. ile oni zarabiają , ilu ich jest ..
    ...kasa niesamowita ...

  • 2: .. z IP: 77.255.238.* (2011-11-22 17:35)

    dotyczy to chyba liczby ok. 30 000 osób licząc wszystkich , a może trochę więcej

  • 3: Nikt z IP: 31.128.27.* (2011-11-22 17:36)

    można szukać oszczędności w sądownictwie poprzez zmianę procedur:
    - w sprawach o lecznie odwykowe - niezbędna jest opinia 2 biegłych sądowych a to koszt około 400zł, do tego dochodzi konieczność wydania postanowienia o przyznaniu wynagrodzenia biegłym, doręczenie odpisów stronom / 4 przesyłki polecone/, wezwania na rozprawy - wszystko poleconym
    - w sprawach o przyjęcie do szpitala psychiatrycznego, nooooooo tutaj sędzia osobiście musi do chorego, nawet zabezpieczonego mechanicznie, niezależnie gdzie położony jest szpital, a gdzie sąd, znowu rozprawa, opinia biegłego, postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia/ 4 przesyłki polecone/doręczenie szpitalowi, pacjentowi i rodzinie, tylko oczywiście poleconym
    - rozbuchane procedury, wszystkie sprawy do sądu, wszystkie koniecznie na rozprawę, tylko przesyłką poleconą, tony papierów, odpowiedzi na niesensowne pisma z ministerstwa, a już sprawozdania
    Najlepiej narzekać i opluwać sędziów, oczywiście wszyscy biorą łapówki, są nierobami, nic im sie nie należy. Nienormowany czas pracy po nocach, pisanie uzasadnień, orzekanie i tyranie ponad siły. Odebrać immunitety, podeptać i zniszczyć. Oby tak dalej.POWODZENIA.

  • 4: per z IP: 213.199.241.* (2011-11-22 17:45)

    Do Nikt! Jeśli jest tak źle, to zmień zawód!

  • 5: ana z IP: 83.19.140.* (2011-11-22 18:11)

    Ile budzet zaoszczędzi płacąc premierowi,prezydentowi,posłom,senatorom,ministrom i wszelkiej maści doradcom i ekspertom -ŚREDNIĄ KRAJOWĄ ?

  • 6: fijara z IP: 77.237.18.* (2011-11-22 19:05)

    Jestem pełna bulu i nie mam już nadzieji że będzie lepiej, już nigdy nie zagłosuję na Donka i Bronka, a tak naprawdę to czy ryży mówił coś podczas expoze o oszczędnościach u siebie, w ministerstwach,

  • 7: nb z IP: 188.33.151.* (2011-11-22 19:27)

    W rządzie też zamrożenie - tylko czy bedzie dotyczyć także nagród, premii i dodatków specjalnych? Bo oficjalnie sobie też zamrozili, ale co zamrożeniem zaoszczędzili to sobie zwrócą nagrodą, premią itp.

  • 8: P z IP: 178.181.243.* (2011-11-22 19:45)

    Nic nie zaoszczędzi i już my się postaramy "wyrównać te oszczędności z nawiązką". Sędzia ma takie możliwości, że MF zobaczy jak będzie zarządzał gigantycznym długiem, no i jest kryzys, ludzie są biedniejsi, to i grzywny będą dużo niższe. Z opłat trzeba będzie biedniejszych zwalniać, bo przecież muszą zapłacić większe podatki, paliwo drogie, ulg nie będzie... A administracja rządowa i samorządowa rozpasana do niebotycznych rozmiarów. I nikt nic nie zrobi.

  • 9: xxx z IP: 89.72.148.* (2011-11-22 20:10)

    Kto na nich głosował? Sędziowie!

  • 10: asesor z IP: 83.9.223.* (2011-11-22 22:04)

    Montsegur, gdzie jesteś przyjacielu?

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter