statystyki

Obrona przed hakerami? Wprowadzenie stanu wojennego

autor: Iwona Łoboda31.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 31.08.2011, 09:40

W razie ataku hakerów na instytucję państwową prezydent będzie mógł wprowadzić stan wojenny.

Reklama


Reklama


Głowa państwa będzie miała prawo ogłosić stany wyjątkowy, klęski żywiołowej lub wojenny, jeśli zagrożenie będzie mieć źródło w cyberprzestrzeni. Przewiduje to nowelizacja ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Wczoraj nowe przepisy uchwalił Sejm. Zgodne z nimi prezydent będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu jednego z wymienionych wyżej stanów nadzwyczajnych, jeśli zagrożenie zostanie zidentyfikowane także w cyberprzestrzeni, a Rada Ministrów podejmie odpowiednią uchwałę. Na jej podstawie prezydent ogłosi stan nadzwyczajny.

Jak mówią nowe regulacje, cyberprzestrzeń to miejsce, w którym są przetwarzane i wymieniane informacje. Nie można bagatelizować roli, jaką ona odgrywa w dzisiejszych czasach. Zdarzenia, które mają tu miejsce (np. ataki hakerów), mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Stan wojenny będzie mógł zostać wprowadzony, jeśli w takiej przestrzeni zastaną zidentyfikowane zewnętrzne zagrożenia, np. działania o charakterze terrorystycznym. Będzie to możliwe również wtedy, gdy poczynania hakerów zagrożą niepodległości naszego kraju i niepodzielności terytorium Polski.

Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony przez prezydenta, jeśli hakerzy zagrażają porządkowi publicznemu lub bezpieczeństwu obywateli. Uchwalona przez Sejm ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Bolesław(2011-08-31 14:21) Odpowiedz 00

  Zapachniało "kreatywnym zagrożeniem".

 • lollander(2011-08-31 09:50) Odpowiedz 00

  może najpierw te głowy państwa poćwiczą trochę mowę polską ze słownikiem i nauczą się przynajmniej maila wysłać...

 • Janusz(2011-08-31 10:05) Odpowiedz 00

  No to następne pokolenia będą podtrzymywać przy życiu IPN. Czy Prezydent prawidłowo zinterpretował informacje? Czy było realne zagrożenie, czy istniało tylko w wyobraźni Prezydenta? A może chciał dyktator wziąć wolne społeczeństwo "za mordę"? Jaja na następne pokolenia :-)

 • Delacroix(2011-08-31 10:33) Odpowiedz 00

  Czyli jak ktoś zaatakuje największe narzędzie inwigilacji, ludzi w Europie, trzeba będzie strzelać do ludzi, zakazać działalności organizacji obywatelskich i międzynarodowych jak: Czerwony Krzyż i Amnesty International, prewencyjna cenzura, zakaz zgromadzeń i przemieszczania się między miastami, możliwość grzebania ludzi w masowych grobach bez ustalenia tożsamości i wydania aktu zgonu, to tylko niektóre pomysły w tej ustawie.
  Muszą nas inwigilować, bo boją się, iż Polacy obudzą się z amoku, a oni nie dość, że wraz z upadającym systemem wyzysku stracą możliwość dojenia i strzyżenia nas, to jeszcze będzie im zagrażało niebezpieczeństwo odpowiedzialności za swoje czyny, nie mogą do tego dopuścić. Muszą mieć jak w każdym przyzwoitym państwie policyjnym dobrze rozwinięte odpowiednie służby i systemy, jak:
  Ujednolicony system wymiany informacji między służbami jak policja, abw itd.
  Czyli KSI- Krajowy System Informacji zintegrowany z:
  SIO (system informacji oświatowej)
  SIM (system informacji medycznej)
  KSIP (krajowy system informacji policyjnej)
  Ognivo (system informacji bankowej) itd.
  Tam jest wszystko, gdzie i jak się uczyliśmy, na co jesteśmy chorzy, co łykamy, jakie mamy auto, gdzie konto w banku itd. dosłownie wszystko jest gromadzone bez naszej wiedzy i zgody i przetwarzane przez 14 POlskich służb (najwięcej na świcie, równa się z nami tylko Syria, która w odpowiedzi na protesty powołała trzy nowe służby policyjne i dopiero nam dorównała w ich ilości) inwigiluje nas więcej służb i ich agentów niż w III Rzezy, PRL i ZSRR razem wziętych. Archiwum Sztazi z 3 mln. teczek to pikuś i wiosenny wietrzyk przy polskiej bazie informacyjnej o obywatelach, a SB mogła tylko pomarzyć o uprawnieniach jakie ma dzisiaj sama policja np. sb nie mogła wykorzystać nielegalnie założonego podsłuchu, a policja może, ZOMO nie mogło strzelać do terrorystów w ciąży i nieletnich, teraz policja i 14 innych służb może. W PRL użycie środka przymusu bezpośredniego przez milicjanta wobec ciężarnej lub nieletniego było przestępstwem, a teraz? Chcieliście demokracji? To macie! Policja będzie do was strzelać (takie jest jej przeznaczenie, a nie łapanie przestępców- jak się wmawia naiwnym), bo będą bronić systemu, w którym dobrze im się żyje, a niezależne media zrobią z protestujących bandytów jak teraz w Londynie. Państwo ma odpowiednie środki techniczne i socjotechniczne do powstrzymania ruchu niezadowolenia, to już nie strzyżenie owiec i niewolnictwo, to hodowla. Każdy protest i użycie siły wobec systemu i jego przedstawicieli będzie tak samo skuteczne jak gdakanie kur w kurniku, do którego wchodzi gospodarz. Z tym się walczy inaczej- nic się nie robi. Siły odśrodkowe sprzecznych interesów członków klasy panującej po pewnym czasie zaczynały być widoczne, a i wtedy sam rozłam i rozpad systemu jest kwestią czasu. Zniszczą się sami swoimi służbami, interesami i władzą, bo w tym, ona jest najważniejsza, o nią im chodzi, to ich atrybut pożądania, ich i ich wasali (badania psychologiczne policjantów dotyczące ukrytych motywacji). Ale do tego daleko, bo dzisiaj dla statystycznego członka mojego polskiego plemienia panaceum na niezadowolenie społeczne i biedę, jest wszechwładna policja, armatki wodne i gaz łzawiący. Z tego korzystają rządzący wami i strzegący was. Nic, trzeba czekać na zmianę pokoleń i ich mentalności.

 • Zagranica(2011-08-31 13:42) Odpowiedz 00

  Gajowy chce zostać drugim Jaruzelskim. Już poprosił mentora o nauki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama