statystyki

Psa na łańcuchu będzie można trzymać do 12 godzin

autor: 17.08.2011, 10:25; Aktualizacja: 17.08.2011, 12:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby to jedna z najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

reklama



reklama


Jutro nad nią będą pracować posłowie podczas posiedzenia sejmu. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami długość łańcucha, na którym będzie trzymane zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry.

Nowe regulacje zawierają także zakaz sprzedawania na targowiskach, targach i giełdach zwierząt oraz wypuszczania zwierząt bez oznaczeń umożliwiających identyfikację właściciela. Według nowych przepisów osoby, które zabijają bezprawnie zwierzę, powinny trafić do więzienia na dwa lata. Jeśli popełnią takie przestępstwo ze szczególnym okrucieństwem, wówczas powinny zostać pozbawione wolności nawet na trzy lata.

Program opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności uchwali rada gminy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

  • 1: mp z IP: 82.45.199.* (2012-03-28 15:28)

    Wiekszosc cywilizowancyh krajow ma ten problem rozwiazany a my wciaz 100 lat za murzynami... Psy na lancuchach na polskiej wsi to norma, az sie serce kroi. Nie jest tak na zachodzie a przeciez Nigdzie w Anglii, Nieczech, Austrii, Francji itp nie znajdziesz wolno biegajacyh bezpanskich psow a nie przypiete so do lancuchow! A jezeli znajdziesz to to zglosisz i problem bedzie rozwiazany. Jezeli ludzie chca miec psy to powinni brac za nie odpowiedzialnosc i troszczyc sie o nie jak najlepiej. Problem w tym,ze wiekszosc psow, kotow w Polsce jest traktowanych przedmiotowo i zadna ustawa tego nie zmieni, tyklo edukacja a poniewaz taki wlk zabobon na wsiach wystepuje to zwierzeta cierpia czesto.

  • 2: Kasia z IP: 46.77.19.* (2012-01-16 16:22)

    Nie widzę specjalnej różnicy między łańcuchem a tzw kojcem.Dla mnie to po prostu klatka.Jak trzymasz psa w klatce całą dobę to już jest ok. Przeciętny Polak budując sobie dom, buduje również kojec bo pies to "dzwonek", "ochrona", "straszak".Łańcuch czy klatka to to samo. W jednym i drugim przypadku wyrządza się zwierzakowi ogromną krzywdę.

  • 3: anik z IP: 89.234.192.* (2011-09-30 15:35)

    Sama mam 2 psy,chodza ze mna wszędzie gdzie mogę je zabrać ale jakos nie widzę tego wchodzenia z psem do apteki, restauracji czy np.solarium.Przeciez pies zwłaszcza chodzi mi o płeć ma zwyczaj zaznaczania terytorium a co za tym idzie to kto po nim posprząta obsikaną ladę czy krzesło?Sama osobiście nie chciałabym jeść obiadu i przyglądać się jak cudzy pies olewa wszystko w zasięgu swojej smyczy.I nie przesadzam tutaj bo wielokrotnie widziałam podobne incydenty zwłaszcza w ogródkach kawiarnianych w których własciciece nie sprzeciwiali sie obecności psów.Sprawa druga: kto będzie sprawdzał i jak ile godzin pies na dana chwile jest czy był uwiązany: 11 godz 30 min czy też 15 godzin?Co za idiota wymyślił tę bzdurę?

  • 4: duks z IP: 178.42.111.* (2011-09-20 20:41)

    Siedzi rybak nad morzem i łowi ryby. Nagle patrzy a tu na wędce trzepoce się mu złota rybka. Wyciągnął ją czym prędzej i się pyta:
    - Czy ty rybko jesteś ze złota?
    - Nie - odpowiedziała rybka - ja jestem z Platformy. - Zafrasował się stary rybak...
    - No to ty nie spełniasz życzeń? - zapytał ją.
    - Nie. - odpowiedziała rybka - ja tylko obiecuję.

  • 5: Michał z IP: 80.55.45.* (2011-09-08 14:46)

    A co z psami w blokach? Znane są przypadki, że właściciele wychodzą z psem dwa razy w ciągu doby!! Czemu tego nikt nie chce kontrolować? Pies na łąńcuchu może przynajmniej srać kiedy mu się zachce.

  • 6: Axel z IP: 83.10.104.* (2011-09-04 14:14)

    tak ja mam psa mieszańca jest to mieszanka psów gończych. I teraz tak mieszkam na wsi mój pies jest na łańcuchu nie dla tego ze jest agresywny do ludzi, bo usposobieniem bardziej maskotkę przypomina dałem go na łańcuch gdyż nauczył sie przeskakiwać ogrodzenie a ze jest to pies gończy zaczoł zagryzać kury i króliki potem musiałem bulić za wybryki mojego psa. Teraz co prawda psa trzymam na łańcuchu ale wieczorami biore go na smyczy i obchodzimy całą wieś a w niedziele biore go w jedno miejsce gdzie swobodnie może gonić.

    i dziwie sie towarzystwu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY. przecież gdy by każdy pies swobodnie gonił to by same sie zagryzały. bo przeciesz gdy pies jest trzymany na łańcuchu traci umiejętność podporzadkowania sie w stadzie i chc e dominować. pies z łańcucha gdy spodka innego psa z łańcucha na 96% dojdzie walki i na 67% jeden z tych psów ucierpi na tyle poważnie ze trzeba będzie wzywać weteryniarza.

    oczywiście jestem za tym by pies nie był na uwięzi, ale po prostu niekiedy człowiek jest zmuszony do te go by jego pies nie robił głupot. tak jak mój.

  • 7: Polak z IP: 213.17.151.* (2011-08-22 19:13)

    Ludzie wzieli by się za jakieś porządne ustawy a nie zajmowali sie pierdołami!!! /dzieci chodzą głodne po ulicach ubustwo sie zozszerza a Ci pseudo posłowie nic nie robią !!!

  • 8: Ziom z IP: 87.99.116.* (2011-08-18 19:55)

    na "wiochmenów' nie ma rady - niemożliwe do wyegzekwowania prawo to marny sposób na tępienie ludzkiej głupoty i okrucieństwa
    propagowanie - o ironio tzw. "ludzkiego" podejścia do zwierząt poprzez pokazywanie w tv drastycznych przykładów zachowań wobec czworonogów tez na niewielu podziała
    na bezmyślnych idiotów zawsze działa kasa- wysokie grzywny, które dadzą się im we znaki to najlepszy sposób na wielu naszych współobywateli
    kondolencje dla moich niektórych "przed-komentatorów": wasze podejście do tematu jest dobitnym dowodem na to, że nasze społeczeństwo jest daleko w tyle za tzw, cywilizowanym światem