statystyki

Psa na łańcuchu będzie można trzymać do 12 godzin

autor: 17.08.2011, 10:25; Aktualizacja: 17.08.2011, 12:49

Wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby to jedna z najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Reklama


Reklama


Jutro nad nią będą pracować posłowie podczas posiedzenia sejmu. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami długość łańcucha, na którym będzie trzymane zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry.

Nowe regulacje zawierają także zakaz sprzedawania na targowiskach, targach i giełdach zwierząt oraz wypuszczania zwierząt bez oznaczeń umożliwiających identyfikację właściciela. Według nowych przepisów osoby, które zabijają bezprawnie zwierzę, powinny trafić do więzienia na dwa lata. Jeśli popełnią takie przestępstwo ze szczególnym okrucieństwem, wówczas powinny zostać pozbawione wolności nawet na trzy lata.

Program opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności uchwali rada gminy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • co tam 3 lata(2011-08-17 19:52) Odpowiedz 00

  Trzy lata za bezprawne zabicie zwierzęcia , Ja proponuję 15 lat albo dożywocie. natomiast za zabicie człowieka najwyżej 3 lata .

 • guzik(2011-08-17 23:13) Odpowiedz 00

  Kto będzie kontrolował ten czas przebywania psa na uwięzi? Jakich formalności trzeba dopilnować, aby przedstawiona dokumentacja czasowa nie budziła obaw kontroli? Czy wystarczy oświadczenie? Czy trzeba mieć świadków? Wątpliwości jest więcej. Co z godzinami nocnymi, w święta, czy mogą być godziny nadliczbowe? Czy jest przewidziany odbiór godzin?

 • Kasia(2012-01-16 16:22) Odpowiedz 00

  Nie widzę specjalnej różnicy między łańcuchem a tzw kojcem.Dla mnie to po prostu klatka.Jak trzymasz psa w klatce całą dobę to już jest ok. Przeciętny Polak budując sobie dom, buduje również kojec bo pies to "dzwonek", "ochrona", "straszak".Łańcuch czy klatka to to samo. W jednym i drugim przypadku wyrządza się zwierzakowi ogromną krzywdę.

 • anik(2011-09-30 15:35) Odpowiedz 00

  Sama mam 2 psy,chodza ze mna wszędzie gdzie mogę je zabrać ale jakos nie widzę tego wchodzenia z psem do apteki, restauracji czy np.solarium.Przeciez pies zwłaszcza chodzi mi o płeć ma zwyczaj zaznaczania terytorium a co za tym idzie to kto po nim posprząta obsikaną ladę czy krzesło?Sama osobiście nie chciałabym jeść obiadu i przyglądać się jak cudzy pies olewa wszystko w zasięgu swojej smyczy.I nie przesadzam tutaj bo wielokrotnie widziałam podobne incydenty zwłaszcza w ogródkach kawiarnianych w których własciciece nie sprzeciwiali sie obecności psów.Sprawa druga: kto będzie sprawdzał i jak ile godzin pies na dana chwile jest czy był uwiązany: 11 godz 30 min czy też 15 godzin?Co za idiota wymyślił tę bzdurę?

 • duks(2011-09-20 20:41) Odpowiedz 00

  Siedzi rybak nad morzem i łowi ryby. Nagle patrzy a tu na wędce trzepoce się mu złota rybka. Wyciągnął ją czym prędzej i się pyta:
  - Czy ty rybko jesteś ze złota?
  - Nie - odpowiedziała rybka - ja jestem z Platformy. - Zafrasował się stary rybak...
  - No to ty nie spełniasz życzeń? - zapytał ją.
  - Nie. - odpowiedziała rybka - ja tylko obiecuję.

 • Michał(2011-09-08 14:46) Odpowiedz 00

  A co z psami w blokach? Znane są przypadki, że właściciele wychodzą z psem dwa razy w ciągu doby!! Czemu tego nikt nie chce kontrolować? Pies na łąńcuchu może przynajmniej srać kiedy mu się zachce.

 • Axel(2011-09-04 14:14) Odpowiedz 00

  tak ja mam psa mieszańca jest to mieszanka psów gończych. I teraz tak mieszkam na wsi mój pies jest na łańcuchu nie dla tego ze jest agresywny do ludzi, bo usposobieniem bardziej maskotkę przypomina dałem go na łańcuch gdyż nauczył sie przeskakiwać ogrodzenie a ze jest to pies gończy zaczoł zagryzać kury i króliki potem musiałem bulić za wybryki mojego psa. Teraz co prawda psa trzymam na łańcuchu ale wieczorami biore go na smyczy i obchodzimy całą wieś a w niedziele biore go w jedno miejsce gdzie swobodnie może gonić.

  i dziwie sie towarzystwu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY. przecież gdy by każdy pies swobodnie gonił to by same sie zagryzały. bo przeciesz gdy pies jest trzymany na łańcuchu traci umiejętność podporzadkowania sie w stadzie i chc e dominować. pies z łańcucha gdy spodka innego psa z łańcucha na 96% dojdzie walki i na 67% jeden z tych psów ucierpi na tyle poważnie ze trzeba będzie wzywać weteryniarza.

  oczywiście jestem za tym by pies nie był na uwięzi, ale po prostu niekiedy człowiek jest zmuszony do te go by jego pies nie robił głupot. tak jak mój.

 • Polak(2011-08-22 19:13) Odpowiedz 00

  Ludzie wzieli by się za jakieś porządne ustawy a nie zajmowali sie pierdołami!!! /dzieci chodzą głodne po ulicach ubustwo sie zozszerza a Ci pseudo posłowie nic nie robią !!!

 • Ziom(2011-08-18 19:55) Odpowiedz 00

  na "wiochmenów' nie ma rady - niemożliwe do wyegzekwowania prawo to marny sposób na tępienie ludzkiej głupoty i okrucieństwa
  propagowanie - o ironio tzw. "ludzkiego" podejścia do zwierząt poprzez pokazywanie w tv drastycznych przykładów zachowań wobec czworonogów tez na niewielu podziała
  na bezmyślnych idiotów zawsze działa kasa- wysokie grzywny, które dadzą się im we znaki to najlepszy sposób na wielu naszych współobywateli
  kondolencje dla moich niektórych "przed-komentatorów": wasze podejście do tematu jest dobitnym dowodem na to, że nasze społeczeństwo jest daleko w tyle za tzw, cywilizowanym światem

 • :((2011-08-18 15:19) Odpowiedz 00

  To teraz trzeba będzie mieć dwa psy - na zmiany po 12 h na łancuchu a później 12 h w szopie, wychodku czy jakoś tak...

 • Olek(2011-08-18 14:48) Odpowiedz 00

  do 6: szkoda, że nie padły jakieś błyskotliwe przemyslenia na temat artykułu lecz jedynie mój skromny komentarz zwrócił Twoją uwagę...
  przyjmij wyrazy współczucia- ograniczone horyzonty myślowe być moze będą tematem kolejnego artykułu w GP

 • idiotyczne POmysły!!!!!!!!(2011-08-17 19:38) Odpowiedz 00

  Proponuję zainstalowanie liczników trzymania psa na uwięzi! Ten świat już całkiem zidiociał! Człowiek się nie liczy ,tylko pies i inne czworonogi, hitlerowcy też dbali bardo o psy,a co robili z ludzmi!

 • a prawo do seksu dla zwierząt ?(2011-08-17 19:47) Odpowiedz 00

  Proponuję ustawę zakazującą sztucznej inseminacji krów. Ludzie mogą się do woli wyżywać,a krowa też ma prawo do seksu, a nie tylko zapłodnienia. Nie powiem już o bykach , którym odebrano prawo do stosunków z krowami .

 • urzędnik(2011-08-17 15:05) Odpowiedz 00

  do "ktoś zwariował"/no chyba autor wpisu/-wystarczą tabuny pseudo turystów z dzieciątkami i zwierzaki leśne,polne i przyroda CIERPI!!!Obrzydliwa jest ta konsumpcja cywilizacyjna/no ale niektórzy nie mogą tego pojąć-odporni na myślenie?/-wszystko powinno mieć swoje miejsce w świecie i tyle!

 • Rafał(2011-08-17 15:47) Odpowiedz 00

  Lepszy taki przepis niż brak jakiegokolwiek przepisu. Już sam fakt, że będzie istniał da jakąś podstawę prawną do zwrócenia uwagi i być może choć minimalnie da do myślenia co niektórej zacofanej wiejskiej populacji, że coś z ich tradycją trzymania psa na metrowym łańcuchu przez całe życie musi być nie tak, skoro zostało to ograniczona karnie. Widać, że niektórzy z was też chyba pomylili miejsca, wielcy krytycy, czytanie Gazety Prawnej na niewiele się zda, skoro mentalność nie poszła wraz z postępem cywilizacyjnym, lepszy będzie Magazyn Rolnika.

 • Rafał(2011-08-17 15:28) Odpowiedz 00

  Lepsze martwe przepisy niż ich całkowity brak. Pouczając głupiego, ciemnego rolnika, można przynajmniej podeprzeć się ustawą. Już sam fakt, że ta ustawa będzie mam nadzieję da do myślenia niektórym cepom, że z trzymaniem psa na metrowym łańcuchu przez całe życie i ich myśleniem musi być coś nie tak, skoro zostało to zabronione karnie. Może trochę to ucywilizuje co niektórych i rzuci odrobinę światła na ciemnogród. A ty "Masakro" przestań tak usilnie krytykować, bo masakryczne to są twoje wywody. Przepis nie zaszkodzi, a jego egzekwowanie to już inna kwestia.

 • masakra(2011-08-17 15:03) Odpowiedz 00

  Kolejne martwe przepisy - nic nie wnoszące dla zwierząt, zapewne ustawa nie będzie precyzować jak owe zwierzaki maja być oznakowane czy oznaczone - możne jakieś rozporządzenie wykonawcze to wyjaśni (ale to po wyborach). Wyśle, ze powinno wystarczyć jeżeli np psu lub kotu przywiążemy do szyi kartkę z adresem (np: sąsiada którego nie lubimy)... ludzie to państwo popada w paranoję - czy w naszym kraju naprawdę nie ma poważniejszych spraw (12 godzin na łańcuchu) - pies odszczeka inspektorom bądź policji ile stał godzin na łańcuchu. Mogli to wymleć tylko polscy posłowie. Mądrego głosowania życzę - już niebawem.

 • radca(2011-08-17 15:01) Odpowiedz 00

  N A R E S Z C I E!!!OBY TO PRAWO BYŁO EGZEKWOWANE!Jak się przejeżdża przez wiochy to jest straszny widok i do tego ci paniska-rolnicy!Tak samo traktują wszelkiej maści zwierzaki.Miłość do zwierząt to miara człowieczeństwa.Może tak wreszcie aspirujące do Europy społeczeństwo polaczkowe to zrozumie.

 • Olek(2011-08-17 14:08) Odpowiedz 00

  proponuję madralom krytykującym pomysł nowelizacji przypiąć się na godzinę na łancuchu do budy i posiedzieć na słoneczku bez kropli wody w misce lub z zatęchłą breją zamiast wody
  psy na wsi spędzają na łańcuchu całe życie w opłakanych warunkach - niestety brak wyobraźni ludzkiej skazuje je na cierpienie
  trochę empatii !!!

 • bez nicku(2011-08-17 13:02) Odpowiedz 00

  Na polskiej wsi niemało jest psów ciągle na łańcuchach przypiętych, ciekaw jestem więc egzekucji tego prawa. Inspekcje czatujące dobę z zegarkiem w ręku pod domami biednych rolników, gdzie burek powinien być trzymany na łańcuchu bez przerwy (bo ogrodzenia ani kojca nie ma)? Miarką mierzony łańcuch? Paranoja...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama