statystyki

Kto ma prawo do zachowku, jak go obliczyć i dochodzić

autor: Ewelina Stępień29.07.2011, 03:00

Dziedziczenie - Prawo spadkowe chroni krewnych. Służy temu instytucja nazywana zachowkiem. Daje ona pominiętym w testamencie członkom najbliższej rodziny prawo do żądania pieniędzy od osób, które odziedziczyły majątek. Mogą oni dochodzić kwoty w wysokości równowartości połowy udziału spadkowego, jaki otrzymaliby, gdyby dziedziczyli z ustawy

Reklama


Reklama


Czy zachowek można odziedziczyć

Zmarły mężczyzna pozostawił dwóch synów uprawnionych do zachowku. Jeden z nich zmarł, zanim zdążył zrealizować swoje uprawnienie do zachowku. Miał jednak córkę, która wcześniej nie miała prawa do zachowku. Czy w takiej sytuacji córka odziedziczy uprawnienie do zachowku, jaki powinien otrzymać jej ojciec?

Czy żona zawsze ma prawo do zachowku

Mężczyzna mający żonę oraz trzech synów sporządził testament i cały spadek zapisał swojemu koledze z pracy. Przed śmiercią spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu z winy żony i jego żądanie okazało się uzasadnione. Czy w takiej sytuacji żona będzie miała prawo do zachowku?

Czy przepisy określają przedawnienie

Ojciec sporządził testament. Jako jedynego spadkobiercę powołał swojego brata. W takiej sytuacji synowi przysługuje prawo do zachowku. Czy termin do żądania wypłaty należnej mu sumy może ulec przedawnieniu?

Czy zapłata należy się od obdarowanego

Mężczyzna będący spadkobiercą, a jednocześnie mający prawo do zachowku uzyskał ze spadku jedynie korzyść odpowiadającą wysokości własnego zachowku. Czy w takiej sytuacji pozostałe osoby, którym należy się zachowek, mogą się domagać zapłaty od osoby, która została obdarowana przez spadkodawcę?

Czy można pozbawić prawa do zachowku

Matka zawsze odgrażała się, że wydziedziczy córkę, ponieważ ta wcześnie wyprowadziła się z domu i rzadko ją odwiedzała. Okazało się, że sporządziła testament i cały spadek zapisała synowi. Czy to oznacza, że córka nie ma prawa do zachowku?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:Kto ma prawo do zachowku, jak go obliczyć i dochodzić
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedz na WSZYSTKIE powyższe pytania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • keramdab(2011-10-18 18:32) Odpowiedz 00

    a czy dziecko przysposobione wyrokiem sądu na życzenie opiekuna ma prawo do zachowku ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama