Spadek może przypaść dziadkom wtedy, gdy zmarły wnuk nie pozostawił potomstwa, małżonka, rodziców, rodzeństwa i ich dzieci. W takiej sytuacji wszyscy spadkobiercy dziedziczą w częściach równych.

Czy spadkobierca zapłaci alimenty

Cały spadek po moim wnuku odziedziczyła na podstawie testamentu jego żona. Obecnie jestem bardzo chory i brakuje mi pieniędzy na wyżywienie, utrzymanie i opłatę za czynsz. Nie stać mnie również, żeby kupić lekarstwa i zapłacić za wizyty u lekarza. Nie mogę otrzymać wsparcia od mojego jedynego syna, ponieważ nie żyje od pięciu lat. Czy w takiej sytuacji mogę żądać alimentów od żony mojego wnuka, która odziedziczyła spadek po nim?

Czy alimenty płacą wszyscy spadkobiercy

Do spadku po zmarłej kobiecie na podstawie testamentu dochodzi dwóch spadkobierców, jej syn i córka. Syn dziedziczy 75 proc. spadku, natomiast córka 25 proc. spadku. Żadne z nich nie jest zobowiązane do alimentacji na rzecz dziadków. Babcia spadkodawcy znajduje się w niedostatku, nie ma środków na leczenie potrzebne do ratowania życia. W związku z tym wystąpiła do sądu z żądaniem zapłaty 1000 złotych miesięcznie na ukończenie podjętego leczenia. Czy w takiej sytuacji sąd zobowiąże do zapłaty alimentów spadkobierców po połowie, czyli każdy z nich zapłaci 500 złotych?

Czy dziadek dziedziczy z mocy ustawy

W tym roku zmarł mój wnuk, który był samotny. Nie miał dzieci, małżonki ani żadnego rodzeństwa. Jego rodzice również nie żyją. Wnuk nie pozostawił testamentu. Ja jestem jedynym jego krewnym. Pozostali dziadkowie nie żyją. Czy w takiej sytuacji obowiązują nowe zasady dziedziczenia i spadek przypadnie mnie jako jedynemu dziadkowi wnuka, a nie gminie ostatniego miejsca zamieszkania?

Czy ciotka może być spadkobiercą

Spadkodawca nie pozostawił testamentu. Zginął w wypadku samochodowym wraz ze swoją żoną. Jego matka zmarła dwa lata temu, a ojciec 5 lat wcześniej. Spadkodawca nie miał dzieci ani rodzeństwa. Jego jedynymi krewnymi są dziadek i babcia ze strony ojca oraz dziadek ze strony matki. Natomiast babcia ze strony matki zmarła wcześniej od spadkodawcy. W chwili jej śmierci żyły jeszcze dwie jej córki będące ciotkami zmarłego. Czy w takiej sytuacji udział babci, która nie dożyła otwarcia spadku, będzie dziedziczony przez jej zstępnych, tzn. przez dwie ciotki zmarłego?

Czy rejent poświadczy dziedziczenie

Mężczyzna sporządził testament notarialny. Jako jedynego spadkobiercę powołał swojego dziadka. Dziadek chciałby jak najszybciej załatwić wszystkie sprawy związane ze spadkiem. Czy może stwierdzić nabycie spadku u notariusza?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy dziadkowie mogą dziedziczyć.