statystyki

Od listopada ponownie grozi eksmisja na bruk

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.07.2011, 12:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby niepłacące czynszu będą trafiać na bruk – alarmuje rzecznik praw obywatelskich. To efekt wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

reklamareklama


W listopadzie 2010 r. TK uchylił przepis kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego. Sędziowie odroczyli wejście w życie wyroku o rok, więc eksmisja na bruk nie była możliwa.

Jednak już 17 listopada tego roku wyrok wejdzie w życie, a jak wskazuje RPO żaden z projektów, nad którymi pracuje rząd i parlament, nie rozwiązuje całościowo problemu tzw. eksmisji na bruk.

– Podjęte działania legislacyjne, których celem miało być usunięcie stanu niekonstytucyjności obowiązujących regulacji prawnych zapobiegających tzw. eksmisjom na bruk, nie odnoszą się całościowo do uwag i wytycznych zawartych w orzeczeniach TK – pisze w swoim wystąpieniu prof. Irena Lipowicz. Jej zdaniem, jeżeli szybko nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie, to z dniem 17 listopada br. ponownie będzie można wyrzucać ludzi niepłacących czynszu, bez konieczności zapewnienia im lokali tymczasowych.

Dlatego RPO zwróciła się do resortu sprawiedliwości o „podjęcie działań legislacyjnych, których celem byłoby rzeczywiste, a nie pozorne dostosowanie do standardów konstytucyjnych stanu prawnego” w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 57

 • 1: majki9 z IP: 83.24.170.* (2011-07-26 08:49)

  tylko ze w listopadzie mamy okres ochronny do 31 marca - zatem jest jeszcze czas. Z drugiej strony, jeżeli Sąd uzna, że eksmitowany sobie poradzi sam i nie przyzna mu uprawnienia do lokalu socjalnego, to dlaczego nasze Państwo chroni taką osobę przed eksmisją na bruk ???

 • 2: NA BRUK I POD MOST z IP: 77.45.100.* (2011-07-26 08:53)

  BARDZO DOBRZE ŻE NA BRUK PODAM PRZYKŁAD ZA SCIANY RODZICE I 3 DOROSŁYCH SYNÓW NORMALNA RODZINA ZADŁUZENIE W SPÓŁDZIELNI 45000 ZL ---POSIADAJĄ 4 SAMOCHODY DOBREJ MARKI CIUCHY MARKOWE TELEFONY EKSTRA ---DLACZEGO JA MAM TAKICH LUDZI FINANSOWAĆ W REMONTACH EKSPLOATACJI I OGRZEWANIU---I JESZCZE IRONIA JA ŻEŚ GŁUPI TO PŁAĆ ZA NAS ---PYTAM SIĘ RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH DLACZEGO SIE LITOWAĆ NAD TAKIMI DARMOZJADAMI

 • 3: BB Johnson z IP: 78.133.163.* (2011-07-26 09:29)

  Do 2: ponieważ państwo chce uchodzić za opiekuńcze co jest świetnym wytłumaczeniem dla wysokich podatków i jeszcze wyższych wydatków na takie cele jak: urzędnicy, KRUS, przywileje emerytalne, a czasem nawet lokale socjalne jeśli starczy

 • 4: userer z IP: 95.41.31.* (2011-07-26 09:39)

  Popieram wyrok TK. Nareszcie osoby ktore nie placa czynszu i zeruje na innych zostana zobligowani do regularnego placenia . Beda mialy alternatywe:mieszkania lub zielonej trawki. Trzeba spojrzec na prawa wlascicieli, wspolnot, spoldzielni. Pracy jest wystarczajaco duzo aby zarobic na czynsz.
  Pozdrawiam sedziow TK i zycze dalszych rozsadnych wyrokow .

 • 5: WYWŁASZCZENIE Z MIENIA cd. z IP: 87.106.138.* (2011-07-26 09:41)

  Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych podkomisji pani Staroń nie gwarantuje choćby jednego uwłaszczenia spółdzielcy, co więcej wprowadzone tam nowe uregulowania prawne sprawią, że spółdzielcy zaczną tracić nawet obecny stan posiadania

  Do tej pory prawo chroniło członka spółdzielni posiadającego własnościowe prawo do lokalu. Mieszkanie stanowi najważniejsze dobro członka spółdzielni i jego rodziny - stanowi podstawę ich bytu.
  To członek spółdzielni w całości sfinansował wybudowanie własnego mieszkania. To, że nie jest w pełni jego właścicielem, to zasługa ustawodawców, którzy doprowadził do sytuacji, w której spółdzielnia choć nie poniosła żadnych nakładów z własnych środków, stała się właścicielem budynków mieszkalnych i towarzyszącej infrastruktury sfinansowanych przez członków spółdzielni.

  Do dnia dzisiejszego art. 17 z indeksem 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi że w przypadku likwidacji czy upadłości spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w odrębną własność

  Art. 17 z indeksem 18.

  1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego

  W projekcie nowej ustawy wprowadzono DODATKOWY przepis art. 32 ust. 3 stanowiący, że w przypadku likwidacji albo upadłości spółdzielni przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność może mieć miejsce TYLKO po zaspokojeniu wszystkich roszczeń wierzycieli spółdzielni co sankcjonuje bezprawne przejęcie majątku członków spółdzielni przez spółdzielnię..

  Artykuł nowego prawa dopuszcza sprzedaż gruntu z budynkami oraz członkami posiadającymi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
  Niewątpliwie w chwili tego zbycia ich spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przestanie istnieć i staną się oni najemcami bez żadnych praw u u nowego właściciela.


  Art. 32 projektu nowej ustawy

  3. Jeżeli w toku likwidacji albo postępowania upadłościowego nie nastąpiło zbycie prawa do gruntu wraz z budynkiem albo udziałem we współwłasności budynku, z dniem wykreślenia spółdzielni z rejestru po zakończeniu jej likwidacji albo postępowania upadłościowego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.

  Co więcej tak ustanowione prawo stworzy nowe możliwości zadłużania spółdzielni bowiem zwiększy niesamowicie jej zdolność kredytową . Zaciągnięte kilkudziesięciomilionowe kredyty będą mieć pokrycie. Gwarancją i zabezpieczeniem ich spłaty będzie ustawowa możliwość zajęcia i sprzedaży mieszkań o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

  . W ten sposób nastąpi obejście przepisu art. 19 paragraf 3 ustawy Prawo spółdzielcze

  Art. 19. .
  § 3. Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.

  Nowa ustawa przewiduje taki epilog w przypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni dla posiadających spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
  Art. 21 ustęp 4 projektu nowej ustawy cytuję :

  „4. Zakończenie likwidacji spółdzielni albo postępowania upadłościowego NIE MOŻE NASTAPIĆ PRZED ZBYCIEM prawa do gruntu wraz z budynkiem albo udziałem we współwłasności budynku, w którym zostały ustanowione albo miały być ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych.”
  No cóż trzeba przyznać że w stosunku do posiadających SPÓŁDZIELCZE LOKATORSKIE prawo do lokalu obecna ustawa stanowiła podobnie, choć z Dużym Wyjątkiem

  Po sprzedaży mieszkań o statusie spółdzielczych lokatorskiego prawa do lokalu prawo te przekształcało się w najem na korzystnych warunkach a lokator PODLEGAŁ OCHRONIE ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( art. 16 ustęp 1 OBECNIE OBOWIAZUJĄCEJ USTAWY). Chroniło to najemcę przed windowaniem czynszu do astronomicznych wielkości przez nowego właściciela i eksmisją na Bruk Najemcy.


  Rewelacyjna i rewolucyjna jak twierdzą twórcy jej projektu ustawa uwłaszczająca? Wszystko wskazuje na to, że jednak wywłaszczająca!

  A Pani Staroń I Partia Oszustów TAK CHWALĄ tą ustawę CO więcej związki spółdzielcze też CO JEST GRANE ???

 • 6: ala57 z IP: 194.126.216.* (2011-07-26 09:46)

  No tak , ułatwienia w spłacie kredytów to nam, biedota na bruk, bo większośc niepłacących to ludzie często bezradni, chorzy, uzależnieni a nie cwaniacy. Typowy tuskodontyzm.

 • 7: klakier z IP: 89.17.247.* (2011-07-26 10:25)

  No i Polacy,WARTO było latać po ulicach z krzyżami w jednej ręce i palcami w "uszy króliczka"w drugiej, przeciw Polsce Ludowej-tzw."komunie i walczyć o KAPITALIZM koscielny, WYJĄC na widk jp2 [a nawet jego helikoptera]. Teraz będziecie WYĆ ,ale bez mieszkań,które wybudowała i dała Wam KOMUNA,bez pracy,jako bezrobotni . Pozostaje Wam iść pod KOŚCIÓŁ, któremu z takim WYCIEM oddawalicie władzę, ogłupieni przez Solidarność,podobnież było Was aż 10mln -dane kleru,a według Mnie ok. 3mln. ODDALIŚCIE nawet PIENIĄDZE -tzw.KONKORDAT-10mld/rok. Tak !!,Solidarność-bojówki relgijne, "zbrojne"ramię kościoła [czyt.kleru], pilnuje interesów Watykanu ,NIE Was Panów czy Obywateli, jak wolicie. A p. Staroń powinna odejść ze stanowiska, zobaczymy co podejmie Sejm czy tzw.Senat. Będziecie mieli już jasne stanowisko, rządu lklerykalnego. Ja Sam nie wiem czy to Polska czy Watykan, o czyj interes ci KLERYKAŁY dbają.

 • 8: 1 z IP: 46.112.112.* (2011-07-26 11:01)

  Mam długi po rodzicach które spłacam juz 7 lat,nie stać mnie na wynajęcie lokalu i co jako ofiara mam pójść i być bezdomnym.Gdzie tu logika ???

 • 9: jedyna prawda z IP: 46.112.112.* (2011-07-26 11:03)

  Wykluczenie społeczne powoduje dysfunkcje rodzin,więc sami się zastanówcie co dobrego robicie dla innych a nie w koło wałkujecie pieniądz i przepis,KAPITALIŚCI.

 • 10: Ot co panie i panowie z IP: 46.113.101.* (2011-07-26 11:08)

  Wszyscy którzy chwalą ten przepis są zramolałymi staruchami nie mającymi pojęcia o prawie człowieka,słuchającymi Maryja FM.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama