statystyki

Od listopada ponownie grozi eksmisja na bruk

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.07.2011, 12:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby niepłacące czynszu będą trafiać na bruk – alarmuje rzecznik praw obywatelskich. To efekt wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

reklama



reklama


W listopadzie 2010 r. TK uchylił przepis kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego. Sędziowie odroczyli wejście w życie wyroku o rok, więc eksmisja na bruk nie była możliwa.

Jednak już 17 listopada tego roku wyrok wejdzie w życie, a jak wskazuje RPO żaden z projektów, nad którymi pracuje rząd i parlament, nie rozwiązuje całościowo problemu tzw. eksmisji na bruk.

– Podjęte działania legislacyjne, których celem miało być usunięcie stanu niekonstytucyjności obowiązujących regulacji prawnych zapobiegających tzw. eksmisjom na bruk, nie odnoszą się całościowo do uwag i wytycznych zawartych w orzeczeniach TK – pisze w swoim wystąpieniu prof. Irena Lipowicz. Jej zdaniem, jeżeli szybko nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie, to z dniem 17 listopada br. ponownie będzie można wyrzucać ludzi niepłacących czynszu, bez konieczności zapewnienia im lokali tymczasowych.

Dlatego RPO zwróciła się do resortu sprawiedliwości o „podjęcie działań legislacyjnych, których celem byłoby rzeczywiste, a nie pozorne dostosowanie do standardów konstytucyjnych stanu prawnego” w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 57

  • 1: wasz Krzys z IP: 162.238.128.* (2014-05-20 09:28)

    Brak mi slow na tych niedo..ow. Tyko jakos chca sie przesliznac I zyc na innych karku. To przez ta tak zwana cwaniacka polszczyzne jest jak jest w Polsce. Za darmo to ja tez bym chcial ale prawo pozwala tym nygusom nas wszystkich wyzyskiwac. 3, 6 albo rok mozna dac ale nie latami pozwalac sie odwolywac do tych popieprzonych sadow, ktore wciaz pomagaja tym zlodziejom=cwaniakom

  • 2: wasz Krzys z IP: 162.238.128.* (2014-05-20 09:18)

    Od 8-miu lat nie moge pozbyc sie rodziny ktora zawlaszczyla moje mieszkanie. Nawet zrobili sobie alimenty na dzieci, zeby nie mozna bylo od pracujacego ojca sciagac koszty do Wspolnoty. Od 4 lat mam eksmisje a od 2 lat eksmisja jest juz prawomocna ale sad pozwala w nieskonczonosc eksmisje zaskarzac przez co komornik nie moze ich eksmitowac do mieszkania ktore im zalatwil. Czy ci madrale nie wzieli pod uwage, ze oszusci sie paraja tylko w szukaniu dziur w tym zlym prawie. Czy my normalni ludzie musimy sie latami meczyc z tymi - ZLODZIEJAMI!? Za to Wspolnota mnie gania o oplaty, rowniez ja musze placic na ogrzewanie zeby ci zlodzieje bron boze sie nie przeziebili. Ludzie-politycy czy wy tyko mozecie ulatwiac zycie bandytom a my normalni, placacy podatki musimy w tym grajdolku wciaz sie meczyc przez wasze idiotyczne pomyslay utrudniajace nam podatnikom zycie. Wy przeciez z nas zyjecie a nie z tych cwaniakow zlodzieii!!!

  • 3: Ku opamiętaniu z IP: 83.23.173.* (2012-02-28 19:14)

    Popierającym wyrzucanie na bruk,powiem jedynie tyle, i was kiedyś może dosięgnąć ten los. A pracy jest dużo? Od ponad roku nie mogę zostać nawet dozorcą, choć mam fach, średnie, dorabiać musiałem na czarno po kilkanaście godzin miesięcznie by mieć na suchy chleb. Przyczyna? 61 lat. Nie mam na czynsz , zalegam z dwa m-ce.Lada dzień wywalą mnie na bruk. Sprawiedliwe? Oby Was to nie sięgnęło. Los odpłaci, a wówczas wspomnijcie, nie rozpaczajcie.
    A przytrafi c się to może nawet tym co dziś mają pracę i kasę. Gratuluję rozsądku i rozumu...

  • 4: MACIEK z IP: 178.180.201.* (2012-01-31 22:39)

    Durniu jeden z drogim chwalacy przepis eksmisji na bruk zastanow sie co mowisz . Co ma zrobic osoba 77letniej kobiety ktorej karata wypisowa z szpitala jest tak dloga jak lista shindlera z po powodu nawarstwiania sie chorob . Wywalil bys jeden z drogim swoja matke na bruk ?W takim stanie.Dodam ze ta ow kobieta ma emerytury 653zl bo reszte bierze komorni za zalegly czynsz.ZASTANOW SIE JEDEN Z DROGIM CO PISZESZ.

  • 5: bogu z IP: 164.127.41.* (2012-01-03 11:09)

    Co za obłuda albo głupota. Ktoś ubolewa nad tym , że niepłacacy czynszu trafią na bruk. Mam propozycję: niech za nich zapłaci bądź przyjmie do swojego domu.Za niepłacącego sąsiada płacą solidarnie płacący. W imię czego mam opłacać czynsz za cwaniaków bądz nierobów. Jeżeli nie chcę za coś zapłacić lub nie mogę to sobie tego odmawiam, Należy normalnie egekwować należności a tych , których nie stać przenieść do baraków lub noclegowni.Ja mieszkam w 2-pokojowym mieszkaniu i nie mam pretensji , że nie mam willi.

  • 6: KALAPITKA z IP: 81.190.119.* (2011-12-10 09:08)

    gdzie na bruk ludzi gdzie jest normalna rodzina bardzo uboga?dlaczego pijaków nie wyrzucą bo jak powiedziała pani w opiece że nasze prawo musi chronić pijaków, bo to są ludzie chorzy .uważam że przepisy są chore. na dzielnicy u nas nie płaci ponad 70 procent i to ochlapusu gdzie nie schańbili się robotą i mieszkają nie płacąc od wprowadzenia się a my za nich płacimy. żygać się chce a skupiają się na naprawde pokrzywdzonych losem . .

  • 7: kasia z IP: 188.147.230.* (2011-11-29 13:25)

    A czy eksmisji ina bruk,bede mogła postawic sobie szopke w parku albo nad rzeką i nie bede wyeksmitowana.

  • 8: właściciel kamienicy z IP: 62.21.34.* (2011-11-22 14:18)

    Jestem za eksmisją na bruk. Nawet powinni wycofać eksmisję z lokalem socjalnym. W krajach europy zachodniej jest eksmisja. Jak nie zapłacisz czynszu to wiesz że musisz opuścić lokal. Właściciel lokalu jest rzeczywiście właścicielem. Kamienice są w pięknym stanie są wizytówką miast i nie trzeba ich rozbierać jak w naszym kraju. Właściciel z czynszów robi remonty a u nas nie ma z czego bo mamy lokatorów którzy za darmo siedzą ( nie płacą za czynsz ani za media ) bo na to im prawo pozwala. Problem ten będzie się pogarszał już teraz jest tyle najemców którzy nie płacą że nie wiadomo co z nimi zrobić. Gdyby wprowadzili eksmisję kilka lat temu ludzie by bali się ze zostaną bez dachu nad głową. Zmusiłoby do podjęcia pracy przez co zmniejszyłoby się bezrobocie. Najemcy zaczęli by dbać o kamienice, a tak nie dość, że nie płacą to jeszcze niszczą a właściciel nic nie może zrobić. Chory kraj i chore przepisy. Jak słyszę, że nie chcą wprowadzić eksmisji na bruk i co zrobią ci niby biedni ludzie to mnie krew zalewa. Czy to moja wina, że mają 4 dzieci ja je zrobiłem, trzeba było kupić gumki, to moja wina, że nie chce mu się iść do pracy, to moja wina, że ma załatwioną rentę i że dostaje 500 z ł. Ale samochód ma i tel. kom dzieciaki też mają, prawo go chroni i ma wszystko w du.. . Tak naprawdę oni sobie poradzą, a jak nie to są instytucje, które pomogą. Tacy najemcy którzy nie płacą są naprawdę bezczelni. Niedosyt że nie płacą to jeszcze mają pretensję, nie podoba mu się to tamto. Przecież nikt mu nie każe tu mieszkać. A dlaczego nikt nie pomyśli o właścicielu, który jest tak naprawdę w gorszej sytuacji niż ten najemca bo on musi płacić państwu, musi robić remonty, musi płacić za wodę mimo że lokator nie płaci bo mu w całości wodę zamkną, a według przepisów musi udostępnić wodę bo ci co płacą muszą wodę mieć. Właściciel musi dbać o tych co płacą ale jak ma to zrobić jak ma takich szkodników którzy utrudniają jemu i innym najemcom życie. Remonty tyle kosztują, że taki właściciel musi brać kredyty. A dlaczego on ma brać i płacić odsetki a nie może to zrobić najemca, a jak nie najemca to niech płaci państwo.

  • 9: elaa z IP: 195.13.38.* (2011-11-09 00:11)

    A ja proponuję,by RPO prof.Irena Lipowska zajęła się wreszcie ochroną praw uczciwych ludzi,do czego obliguje zajmowane stanowisko.Ale nie - ofiary przemocy domowej dalej zdane są na łaskę i niełaskę swych oprawców,bo mimo wyroku eksmisji oprawca ma prawo zajmować lokal wspólnie ze swoją ofiarą.I nie da się go ruszyć.Wreszcie zaświtała nam nadzieja,to pani rzecznik jakby w amok wpadła i znowu odwołuje się do sumień posłów,by za wszelką cenę chronić tych,którzy dawno powinni wylądować na bruku.A jeśli chodzi o tę "biedotę" której nie stać na płacenie czynszu,to przyjrzyjmy się im dokładniej.Ci,którzy pracowali i zapewnili sobie emeryturę,płacą bo są uczciwi,ci którzy pracują też płacą i nie martwmy się o nich.A teraz najwięcej płaczą tacy,którzy nie myślą o konsekwencjach nieróbstwa,czy bezmyśności - jedni obijali się,gdy inni pracowali kiedyś,inni obijają się gdy wokół ludzie pracują.Pierwsi nie zarobili na emeryturę,drudzy nie zarabiają na siebie i swoje dzieci.Czytam te lamenty;jedna ma 30 tys.długu,bo ma dziecko,inna ma 3 dzieci i jak ma spłacić zadłużenie? A na co liczyły te panie mieszkając darmo? Że"jakoś to będzie"? Pracy nie macie? Może należało pomyśleć o tym za młodu i może ukończyć jakąś szkołe,bo bez zawodu,czy jakiegokolwiek wykształcenia ciężko.A ewidentne braki w wykształceniu widzę,czytając te wypociny - wielu nie potrafi pisać na podstawowym poziomie.Trzeba by się zatrudnić przy sprzątaniu,czy myciu garów,ale po co,lepiej czekać,bo może "jakoś to będzie".Pani prof.Lipowska,apeluję jeszcze raz - proszę wziąć pod ochronę ludzi naprawdę pokrzywdzonych przez nierobów,cwaniaczków,pijaków,czy oprawców domowych.To my potrzebujemy pomocy!

  • 10: lokator z IP: 31.63.193.* (2011-11-08 10:15)

    mój sąsiad ma 15 tys. długu za czynsz, długi za prąd który zresztą kradnie, gaz też, jest uciążliwym lokatorem-żul i alkoholik, nie pracuje [bo po co] i żyje sobie jak Lord na trzech pokojach, śmiejąc się nam sąsiadom w oczy, nam którzy płacimy wszystkie rachunki ciężko na to pracując, i nikt mu nic nie może zrobić, ani my ani administracja [ZBM]. Gdzie są te "prawa" i logika dla nas uczciwych ludzi? Prawa mają tylko żule, złodzieje i nieroby.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię